KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

WSPÓŁCZESNE WAPIENNE KAMIENIE MILOWE

Rzymianie, którzy w starożytności słynęli ze znakomitej jakości swoich dróg, co jedną milę czyli 1478,5 m umieszczali kamień milowy. Po dziś dzień podróżujemy po wielu trasach wyznaczonych już za ich panowania w Europie. Włodarze francuskiego regionu Burgundii postanowili powrócić do tego rzymskiego zwyczaju i na starożytnym trakcie ustawili trójkątne kamienie z białego wapienia.

Mowa o 34 kilometrach rzymskiej drogi znajdującej się na terenie Francji, pomiędzy miastami Alise-Sainte-Reine oraz Sombernon obok Dijon. Kiedyś w czasach Imperium Rzymskiego wspomniany region był znany pod nazwą Alezji, to tutaj Juliusz Cezar pokonał broniącego się w twierdzy wodza Galów Wercyngetoryksa.

Kamienie milowe były rozmieszczane przez Rzymian na poboczu dróg imperium co rzymską milę, czyli 1478,5 metra. Natomiast dla orientacji w trakcie szybkiego pokonywania odległości w odstępach wynoszących 5 mil umieszczano tzw. kamienie kurierskie (lapides tabulari). Kamienie milowe miały kształt walca, często z prostokątną bazą. Wyryta na nich była odległość od początku drogi.

11 kamieni wyznaczających odległości na terenie Burgundii, wygląda niczym kawałki tortu postawione szpicem ku niebu. Każdy z nich ma wysokość około 1,80 cm. Zostały one rozmieszczone w pięciu lokalizacjach, np. na skrzyżowaniu dróg stoją tuż obok siebie. Jednakże niektóre z nich zostały samotnie ustawione pod konarami drzew bądź linią wysokiego napięcia. Celem jaki założył sobie projektant - Patrick Berger był nie kopiować oryginalnych starożytnych milowych kamieni, które wyznaczały odległości za panowania Rzymian, lecz stworzyć nowe.

Do ich produkcji użyto lokalnego wapienia. Dwie zewnętrzne strony, przypominające spadzisty dach są dokładnie wypolerowane. Natomiast wewnętrzne części z przodu i z tyłu mają bardzo nierówną, naturalną chropowatą powierzchnię. Kamienie zostały obrobione w zakładach Carrières et Marbreries de Bourgogne.

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet