KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

DOMOWY GŁOS WIELKOPOLSKI: Dyskretny urok kamienia

Untitled-7Trzy wielkopolskie firmy zajęły czołowe miejsca w ogólnopolskim konkursie KAMIEŃ 2001, zorganizowanym przez redakcję gazety „Świat Kamienia” . Pierwsze miejsce w kategorii Kamień w obiektach architektonicznych zajęła firma ITALICA Marka Krajewskiego z Dąbrowy koło Poznania za bazylikę w Licheniu. Na drugim miejscu znalazł się Zakład Przerobu, Wydobycia i Montażu Kamienia Budowlanego WRIMAR z Poznania za obiekt biurowo-handlowy Kupiec Poznański. Drugim miejscem podzielił się z Zakładem Obróbki Kamienia Budowlanego ROGALA z miejscowości Przyłęk za dworki w Szczucinie i Chełmie.

Do grona laureatów dołączył Robert Popkowski z Konina, który zwyciężył w kategorii Nagrobek polski roku. Jury postanowiło nagrodzić pomnik nagrobkowy jego projektu, który wykonała pracownia kamieniarska PP+Z. Ideą ogłoszonego w marcu 2001 roku konkursu jest promowanie niebanalnych i ciekawych form wykorzystania kamienia naturalnego w architekturze oraz w produkcji nagrobków. Prace konkursowe zbierano do końca grudnia ubiegłego roku. Komisja konkursowa w skład której weszli Józef Maślaniec, Andrzej Stachowiak oraz Jacek Serafin miała trudne zadanie, bowiem nadesłane prace prezentowały bardzo wysoki poziom. Konkurs obejmował cztery kategorie: kamień w obiektach architektonicznych, wykorzystanie kamienia w małej architekturze, najładniejszy nagrobek polski oraz maszyna lub urządzenie do obróbki kamienia.
Bazylika w Licheniu jest największym na świecie obiektem sakralnym w trakcie budowy – mówi Marek Krajewski, właściciel firmy ITALICA - prace kamieniarskie rozpoczęliśmy pod czujnym okiem inwestora w roku 1996 i wygrywając kolejne przetargi prowadzimy do tej pory. Największe nasilenie robót nastąpiło z okazji wizyty papieża Jana Pawła II. Wówczas wykonaliśmy główne schody i wejścia. W sumie powstało w kamieniu 27.000 mkw różnych powierzchni.

Bardzo dużo elementów zdobiących ołtarze, ściany i posadzki firma ITALICA wykonała ręcznie w starej technice kamieniarskiej. Niezwykłe efekty, zaprojektowane przez architekt Barbarę Bielecką pomogło osiągnąć ponad 50 gatunków różnego kamienia. Na pewno trudno obojętnie przejść obok słonecznika z kamienia na dzwonnicy, który przypomina misternie wykonaną intarsję. Największą dumą wykonawcy jest posadzka w głównej nawie licząca około 7.000 metrów kwadratowych, które tworzą elementy docinane i pasowane ręcznie.
Do konkursu firma ITALICA zgłosiła wszystkie wykonane do tej pory prace w licheńskiej bazylice. Komisja konkursowa doceniła nie tylko pomysł, ale także precyzje i dokładnosć wykonania.

12 lutego 2002
Źródło: Domowy Głos Wielkopolski

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet