KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Afrykańska wędrówka od Impali po Olive Green (cz. 2)

Produkcja kamienia budowlanego w RPA koncentruje się głównie na skale granitowej, przy czym zauważalne jest także zainteresowanie łupkiem, piaskowcem i marmurem. Kontynuując naszą podróż po kamieniołomach Republiki Południowej Afryki, wyruszamy z Brits, gdzie zwiedzaliśmy złoża szarych i czarnych norytów, istniejących pod nazwą handlową „czarny granit” (z Bushveld Igneous Complex – B.C.).
Z Brits do Springbook, jadąc przez Upington i Poffader, jest około 1100 km. Trasa ta prowadzi przez peryferia południowej Afryki, z daleka od uczęszczanych przez turystów dróg. Springbook jest stolicą krainy Namakwa, w której przez większą część roku pada, ale na przełomie września i sierpnia zamienia się ona w kwiatowy raj. Można dotrzeć tam samolotem z Johannesburga, jednak wtedy nie będzie się miało możliwości odwiedzenia interesujących miejsc po drodze, jak na przykład Augrabies Falls National Park, gdzie największa rzeka Afryki Południowej Oranje spada z wysokości 240 m. Przepiękne rzeczno-pustynne pejzaże i bogata egzotyczna fauna i flora zostają w pamięci na bardzo długo.

Jadąc przez płaską półpustynię, w połowie drogi, pomiędzy Upington i Springbok trafiamy do Pofadder – to jedyna miejscowość na odcinku 300 km, gdzie można się zatrzymać. W tej okolicy znajduje się około 15 kamieniołomów. Jednak aby do nich dotrzeć, potrzebny jest przewodnik, który zna okolicę, ponieważ na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów nie znajdzie się żywej duszy i łatwo można pobłądzić wśród górzysto-pustynnych krajobrazów.
Niezwykłe jest to, że na tak niewielkiej obszarowo powierzchni każde złoże ma zupełnie inną kolorystykę, począwszy od czerwonego, przez biały do zielonkawego.
Większość z tych kamieniołomów jest obecnie zamknięta z powodu nieopłacalności wydobycia. Materiały z Indii, Brazylii, Finlandii czy Chin skutecznie ograniczyły eksport afrykańskich kolorowych kamieni. Są jednak odmiany, które mają ustabilizowaną pozycję na rynkach międzynarodowych i można je nabyć u niektórych importerów kamienia w Polsce. Są to na przykład zielonkawe metamorficzne skały o nazwie Olive Green, Montana Green i Verde Bitterfontein, African Red – czerwone granity zawierające duże ilości kwarcu, Cape White, Cape Red, Capricorn, Roso Siena oraz mniej znane, jak Ivory, Namaqua Dawn, Cape Autumn, Cape Lilac, Cape Lavender Black, Cape Flame, African Juparana, Edelweiss, Stargate, Flamingo. Większość kopalń w tej okolicy można zwiedzić w jeden dzień, przemieszczając się samochodem po półpustynnych terenach w okolicy Poffader.
Jadąc dalej na zachód, w kierunku wybrzeża, około 150 km od Poffader docieramy do Sprigbok. Tutaj znajdują się złoża popularnych w Polsce skał o zielonym odcieniu: Olive Green, Montana Green i Verde Bitterfontein. Obecnie złoża, znajdujące się w niewielkiej odległości od siebie, eksploatowane są przez trzy firmy: Red Graniti, M&Q i Marabu Stone AG.

Produkcja kamienia budowlanego w RPA koncentruje się głównie na skale granitowej, przy czym zauważalne jest także zainteresowanie łupkiem, piaskowcem i marmurem. Pojęcie „granit” używane jest w przemyśle w sposób bardzo luźny i znajduje zastosowanie przy opisie prawie każdej średnio- lub gruboziarnistej wulkanicznej lub metamorficznej skały.
Wydobywany w północnym rejonie RPA łupek jest w różnych odcieniach, ma bardzo dobre właściwości łupliwości i jest bardzo cienki i trwały. Ma znaczącą pozycję na rynkach międzynarodowych. Jednak w dalszym ciągu czarny granit stanowi 87% całego wydobycia kamienia naturalnego w RPA i jest również głównym produktem eksportowym.

Adriana Bajno
 

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet