WOLSKI WYGRYWA KOLEJNY PRZETARG

WOLSKI WYGRYWA KOLEJNY PRZETARG

Przedsiębiorstwo Kamieniarskie „Wolski” z Kluszkowiec obchodzi w tym roku 35-lecie działalności. Pracownicy firmy to w większości pienińscy górale,…

Czytaj...
TARGI ROCALIA 2019

TARGI ROCALIA 2019

W Lionie we Francji zakończyły się trwające 3 dni, od 3 do 5 grudnia, targi kamienia naturalnego Rocalia…

Czytaj...
KARIATYDY WRĘCZONE! KONKURS KAMIEŃ 2019 ROZSTRZYGNIĘTY!

KARIATYDY WRĘCZONE! KONKURS KAMIEŃ 2019 ROZSTRZYGNIĘTY!

W pierwszym dniu targów Stone w Poznaniu, środę 20 listopada, odbyło się uroczyste wręczenie KARIATYD - statuetek, nagród…

Czytaj...
MISTRZ PIASKOWANIA 2019

MISTRZ PIASKOWANIA 2019

Tegorocznym zwycięzcą w konkursie na Mistrza Piaskowania został Michał Gałan z Lelkowa. Organizatorem konkursu jest redakcja czasopisma Świat…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Konkurs Kamień 2019

Laureaci konkursu Kamień 2019

Jury tegorocznej edycji konkursu Kamień 2019 przyznało statuetki Kariatyd za najlepsze realizacje kamieniarskie w tradycyjnych kategoriach. To już 12. taka rywalizacja z inicjatywy magazynu „Świat Kamienia”.

Dlaczego warto stanąć do walki o Kariatydę? Udział w konkursie organizowanym przez redakcję dwumiesięcznika „Świat Kamienia” może wziąć każda kamieniarska realizacja! Na zwycięzców czeka darmowa promocja na łamach „Świata Kamienia” i w mediach elektronicznych oraz statuetka Kariatydy, która stanowiąc o kunszcie laureata, będzie potwierdzeniem jakości w oczach jego klientów i kontrahentów. Jeżeli więc tworzą Państwo niezwykłe rzeczy z kamienia, jeżeli w Państwa okolicy powstawać będzie projekt zasługujący na uwagę – zawsze zapraszamy do kontaktu z naszą redakcją.

Tu przypomnijmy, że termin nadsyłania zgłoszeń na konkurs Kamień 2019 minął 30 sierpnia br. Na długo wcześniej o szczegółach konkursu informowaliśmy na naszych łamach, a zainteresowani mogli się zgłaszać poprzez wypełnienie formularza i przesłanie go razem z fotografiami realizacji na adres mailowy, korzystając z naszej witryny internetowej (www.swiat-kamienia.pl). Jury ustaliło, że propozycje można było zgłaszać w ramach jednej z trzech kategorii: „Kamień w obiektach architektonicznych”, „Nagrobek” oraz „Elementy architektoniczne, rzeźba, wnętrza”. I tym razem nadesłane prace poznała ceniona w branży kamieniarskiej kapituła, która swój werdykt oparła na takich kryteriach jak: indywidualny charakter realizacji, jakość jej wykonania, spójność kompozycji, wartość artystyczna. Kogo spośród nominowanych oceniła najwyżej?


NASZ WERDYKT 2019

Jury pod przewodnictwem redaktor naczelnej magazynu „Świat Kamienia” Adriany Czekaj, w składzie: dr Renata Wysocka, Stanisław Sitarz, Józef Maślaniec po zapoznaniu się z nadesłanymi realizacjami postanowiło wyłonić zwycięzców konkursu Kamień 2019 i nagrodzić statuetkami Kariatyd za najlepsze realizacje kamieniarskie.
W kategorii „Kamień w architekturze” ex aequo zwyciężył pałac „Noce i dnie”, zlokalizowany w miejscowości Nowa Pogorzel k. Mińska Mazowieckiego oraz biurowiec Dominanta Praska, położony na warszawskiej Pradze. Nagrodą specjalną jury nagrodziło Uroczysko Siedmiu Stawów Luxury Hotel – basen z wykorzystaniem granitu Nero Impala, zlokalizowany w miejscowości Gola Dzierżoniowska (Niemcza, woj. dolnośląskie).
W kategorii „Rzeźba, wnętrza, elementy architektoniczne” ex aequo zdobyły rzeźby ogrodu Pałacu Branickich w Białymstoku oraz rzeźbie Jana Himilsbacha stojącej w Strzegomiu, wykonanej przez Patryka Nieczarowskiego. Nagroda specjalna powędrowała do Ewy Solimy za ponaddwumetrowy kamienny budzik. Autorem zwycięskiej realizacji w kategorii „Nagrobek” okazał się po raz kolejny Andrzej Weremczuk.

Nagrody – statuetki Kariatydy – wręczone zostaną podczas targów Stone w Poznaniu. W tym wydaniu „Świata Kamienia” prezentujemy nagrodzone realizacje.

ARCHITEKTURA


focusNagroda główna przypadła Pałacowi „Noce i dnie”, który znajduje się w miejscowości Nowa Pogorzel niedaleko Mińska Mazowieckiego. Wyjątkową dbałością o detal wyróżniają się wykonane z hiszpańskiego marmuru Crema Marfil Emperador posadzki i schody oraz frezowane nakrywy dające powierzchnię 1200 m kw, które zostały pocięte waterjetem na miarę, a po zamontowaniu spolerowane na jednolitą powierzchnię. Inwestorem i projektantem była Halina Grązka. Prace kamieniarskie wykonała firma Focus Dariusz Duda z Warszawy.


fot. Pałac „Noce i dnie” w Nowej Pogorzeli k. Mińska Mazowieckiego


DominantaNagrodę ex aequo w tej kategorii zdobył 15-kondygnacyjny budynek biurowy Dominanta Praska, znajdujący się u zbiegu ul. Okrzei i Panieńskiej. Posadzka ułożona została tutaj z transparentnego marmo-kwarcu Bianco Edery, a lada recepcyjna – z marmuru Pietra Grey. Opaska wokół budynku wykonana jest z granitu Mery Grey. Projekt wykonał Jacek Szlis, a inwestorem jest Dominanta Praska Sp. z o.o. Wykonawcą nagrodzonej realizacji jest WKG Sp. z o.o. Sp.k. z Raciszyna.fot. biurowiec Dominanta Praska w Warszawie


MQNagrodę specjalną otrzymało Uroczysko Siedmiu Stawów Luxury Hotel, zlokalizowane w miejscowości Gola Dzierżoniowska, Niemcza, woj. dolnośląskie. Okładzina ścienna oraz posadzka na schodach i antresoli z salami do ćwiczeń została wykonana na terenie kompleksu basenowego z flagowego granitu firmy M+Q Nero Impala. Materiał został dostarczony z własnych kamieniołomów firmy M+Q.
fot. basen w Uroczysku Siedmiu Stawów Luxury Hotel w miejscowości Gola Dzierżoniowska (woj. dolnośląskie).

RZEŹBA

KatangaGłówną nagrodą uhonorowano cykl puttów usytuowany na terenie ogrodu Pałacu Branickich w Białymstoku. Cykl puttów, umieszczony w parterze południowo-wschodnim ogrodów, dopełnia istniejącą ekspozycję 12 znaków zodiaku i 4 żywiołów. Są one ustawione w układzie odpowiadającym czterem porom roku. Wszystkie rzeźby zostały wykonane w piaskowcu i pomalowane na biało. Projekt i wykonanie – firma Katanga Grzegorz Kwapisiewicz z Suchedniowa, a inwestorem był Urząd Miasta Białystok.fot. cykl puttów w ogrodzie Pałacu Branickich w Białymstoku


HimilsbachNagroda ex aequo w tej kategorii przypadła rzeźbie upamiętniającej Jana Himilsbacha – ikonie polskiej popkultury. Tu ważny był kontekst nagrodzonego dzieła. W 1947 roku Himilsbach za swoje młodzieńcze błędy trafia do zakładu poprawczego, skąd za dobre sprawowanie (czyli w nagrodę) skierowany zostaje do Strzegomia. Tam poznaje trudy pracy kamieniarza. Autorem i pomysłodawcą tej realizacji jest artysta Patryk Nieczarowski, który do wykonania tej rzeźby wykorzystał ciemny granit skandynawski oraz jasny granit z kopalni Zimnik. Rzeźba powstała podczas VII Strzegomskiego Biennale Rzeźby w Granicie.

fot. pomnik Jana Himilsbacha w Strzegomiu


budzikNagroda specjalna powędrowała do artystki pochodzącej ze Strzegomia – Ewy Solimy. Bazowym materiałem dla ponaddwumetrowego Budzika jest strzegomski szary granit. Wszystkie cyfry powstały z kamieni z różnych krain geograficznych: żółty Tropical Sun z Namibii, African Red z RPA, Bahia Blue z Brazylii, Galaxy Star z Indii. Przełamanie szarości granitu fantazyjnie kolorowymi kamieniami sprawia, że rzeźba jest wesoła i radosna.
fot. kamienny Budzik w Strzegomiu

NAGROBEK

WeremczukSpośród zgłoszonych realizacji zwyciężył nagrobek śp. Mirosława Brzozowskiego, który został zaprojektowany i wykonany w Pracowni Rzeźbiarskiej Andrzeja Weremczuka. Nagrobek znajduje się na cmentarzu Katedralnym w Łowiczu. Do realizacji wykorzystano kamień Nero Assoluto Zimbabwe Wenge, Bardiglio oraz pręty stalowe. Elementy metalu wg modelu w skali 1:1 wykonała firma Kow-Mir Zakład Kowalsko-Ślusarski założona przez śp. Mirosława Brzozowskiego.
fot. Nagrobek śp. M. Brzozowskiego na cmentarzu Katedralnym w Łowiczu.


Zwycięzcom gratulujemy! W kolejnych wydaniach ŚK każdej ze zwycięskich prac poświęcimy oczywiście więcej miejsca.

Zdjęcia: archiwum ŚK

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet