KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

W EGIPCIE ODKRYTO KAMIENNE RUINY MIASTA

50883164-egypt-3Archeolodzy podejrzewają, że mogła to być pierwsza stolica dynastii, która rządziła tym krajem. Na terenie starożytnej metropolii znajdują się konstrukcje wzniesione z kamienia, są to zarówno domy mieszkalne jak i miejsca pochówku. Wykopaliska prowadzone nieopodal znanej atrakcji turystycznej – Luksoru.

Ruiny miasta i cmentarza sprzed ponad 7000 lat odnaleziono nieopodal świątyni Setiego I (ojca Ramzesa Wielkiego). Naukowcy natrafili tam na pozostałości domów, 15 grobów i skorupy naczyń. Archeolodzy uważają, że odkryte ruiny mogły być częścią dawnej, zaginionej metropolii. Jednakże niewykluczone, że jest to mniejsza miejscowość, która została z czasem wchłonięta przez stolicę.

Miasto zasiedlali głównie ważni urzędnicy i budowniczy grobowców. Mogli być zaangażowani w budowę kamiennych królewskich grobów w pobliżu miasta Abydos. Ponieważ dla starożytnych Egipcjan było ono ważnym ośrodkiem religijnym. Największe zainteresowanie badaczy budzi 15 odsłoniętych grobowców. Sarkofagi wzniesione z kamienia są bardzo duże i znacznie przekraczają swoją pojemnością inne groby. Musiały być w nich pochowane osoby, które miały wysoki status społeczny.

Z kolei ilość znalezionych narzędzi i ceramiki jest tak duża, że świadczy o tym, iż w okolicy przebywała naprawdę spora siła robocza. Musiała być ona zaangażowana w zakrojone na dużą skalę prace budowlane. Zarówno wspomniane grobowce jak i wzniesione z kamiennych bloków domy mieszkalne powstały około w 5136 roku przed naszą erą. Oznacza to, że jest to jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych dotyczących czasów sprzed okresu wczesnodynastycznego (archaicznego).

Oprac. DŚ
Fot. wikipedia.org

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet