KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

XIX WIECZNY CMENTARZ W PRZYTYKU UZYSKAŁ STATUS ZABYTKU

cmentarz w PrzytykuZabytkowa część nekropolii została wpisana do rejestru zabytków. Na terenie XIX wiecznego cmentarza znajduje się wiele bogato zdobionych zabytkowych nagrobków wykonanych z granitu oraz z piaskowca.

Nekropolia została założona w pierwszej połowie XIX w., następnie powiększono ją w 1887 roku. Cmentarz jest zlokalizowany przy drodze Przytyk - Studzienice - Radzanów, około 200 m od miejscowego kościoła parafialnego. Opieką konserwatora objęto układ przestrzenno-komunikacyjny, nagrobki oraz płyty nagrobne sprzed 1950 roku.
Na jego terenie zachowało się wiele zabytkowych nagrobków wykonanych w XIX i pierwszej połowie XX wieku. Mają one róże formy począwszy od płyty nagrobnej, krzyża lub figury na cokole, pniu drzewa czy też steli. Najstarszą mogiłą, która znajduje się na cmentarzu w Przytyku jest grób Maryana Wachowicza z drugiej ćwierci XIX wieku. Wykonano go z piaskowca w formie steli w klasycystycznej stylistyce ze zwieńczeniem, udekorowanym rozetami, motywem klepsydry oraz ornamentem rzeźbiarskim.

Kolejnym jest sarkofag rodziny Grodzińskich z drugiej ćwierci XX wieku, wykuty w granicie.  Innym przykładem sztuki nagrobnej jest mogiła rodziny Dzianott przedstawiająca kobietę wspartą o urnę. Na kilku grobowcach pojawiają się sygnatury z nazwiskami kamieniarzy: L. Staniszewskiego i Hebdzyńskiego z Radomia, natomiast na powierzchni  innego wykuto sygnaturę warsztatu z Odrzywołu.

Oprac. DŚ

Fot. www.mwkz.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet