STONE SCULPTURE SHOW

STONE SCULPTURE SHOW

This year's edition of Stone fair will include a stone sculpture show during which works made at the…

Czytaj...
MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

The 5th edition of the International Maritime Congress was held on 8–9 June in Szczecin. The congress serves…

Czytaj...
SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

The new school will be set up at the Border Protection Corps School Complex in Szydłowiec. This new…

Czytaj...
STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

Restoration of an old gravestone was a part of the internship organised by the State Construction Schools in…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

KAMIEŃ I ŚWIATŁO

Co światło ma wspólnego z kamieniem? Dopełnia go. Uwidacznia jego walory, podkreśla jego charakter i sprawia, że oglądamy go w różnych odsłonach niczym przedstawienie o różnych porach dnia i o różnej treści.

kamien i swiatlo 1Czym jest kamień? Pytanie wydaje się proste dla osoby zajmującej się jego wydobyciem, jeszcze prostsze – dla geologa, który zacytowałby jedną ze słownikowych definicji o skałach i minerałach. Z perspektywy inwestora kamień to często droższy ekwiwalent ceramicznej płytki i jeśli nie zbędny wydatek, to inwestycja w piękno i naturę w sercu domu czy obiektu użyteczności publicznej. Artysta widzi w nim bazę pod dzieło sztuki, narzędzie wyrażenia swoich wizji. Designer w kamieniu widzi wspaniały materiał do obróbki i kształtowania formy. Dla projektanta kamień to swego rodzaju błogosławieństwo. Chęć zastosowania kamienia świadczy nie tylko o dobrym guście inwestora. Pozwala projektantowi na zrealizowanie swoich najskrytszych marzeń. Dlaczego? Bo kamień jest piękny!

Jeśli z początku wydaje się, że niewiele wspólnego ma ze sobą kamień i światło, to w rzeczywistości, po bliższej konfrontacji z tematem, okazuje się, że światło i kamień są dla siebie wręcz stworzone! We wnętrzu czy na zewnątrz kamień i słońce albo kamień i światło to niezrównana para. Wiedzieli o tym nasi przodkowie, potem rolę przejrzystego cienkiego kamienia zastąpiło nieudolne szkło, a kiedy szkło zdominowało rynek i produkowane coraz lepsze i większe podbiło serca użytkowników i projektantów, o związku kamienia ze światłem nieco zapomniano. Teraz odradza się moda na ponowne połączenie tej pięknej pary. Służą temu i technologia kamieniarska, i jubilerska, trochę chemia, a przede wszystkim promocja designu. Projektant poszukuje najlepszego rozwiązania dla inwestora i wybiera to, co wedle jego warsztatu estety piękne i użyteczne.

kamien i swiatlo 2Odwiedziłam ostatnio Włochy. Kraj sztuki, zabytków klasy A, naszpikowany cudami architektury tej wielkiej gabarytowo i tej maleńkiej, kraj, w którym króluje kamień. Używany jest do pełnienia nawet najbardziej prozaicznych funkcji, takich jak chociażby chodnikowe płyty, samochodowe podjazdy czy krawężniki. Włoskie wille i ich mozaiki podłogowe nie mają sobie równych. Prawdziwe możliwości kamienia odnajdujemy na elewacjach kamienic, dziedzińcach pałaców, w małej architekturze, czyli fontannach i pomnikach, oraz we wspaniałych włoskich kościołach. Nie zapominam również o dziełach sztuki, które obudziły się do swojego wiecznego życia przez wybór materiału, z którego zostały stworzone. Kiedy przebywa się chwilę w kraju, który tak mocno docenił walory kamienia, dostrzec można pustkę po powrocie do miejsca, gdzie królują betonowe prefabrykaty, lastriko i dość nędzna ceramika. Zmienia się to powoli, jest nadzieja.

Dlaczego światło i kamień to historia zewnętrza? Prosty przykład. Bonie używane jako materiał wykończeniowy w zabytkowych obiektach renesansu spotykanych w kraju to odmiana, która ze światłem nie ma wiele wspólnego. Dopiero we Włoszech odkrywamy piękno tego rodzaju elewacji. Włoskie bonie – szczególnie te z pałaców dożów w Wenecji – są ogromne. Ich trójwymiarowa struktura sprawia, że oświetlona włoskim słońcem elewacja żyje. Z minuty na minutę wraz z przesuwającym się po nieboskłonie słońcem odbywa się wspaniała gra światła z cieniem. Rano i wieczorem długie trójkątne formy bonia zacieniają niemal całą płaszczyznę elewacji tworząc fantazyjne wzory. Właściwie co godzinę, zerkając na tę samą elewację, odkryć można coś innego. Część powierzchni znika w pod gęstym cieniem, cześć eksponuje się w połyskującym słońcu. Oczywiście możliwe jest to również dzięki położeniu geograficznemu Włoch i jego klimatowi. Niekorzystne w Polsce byłoby stosowanie elewacyjnych wypustek, na których tygodniami zalegałby śnieg. Ot, złośliwość losu, przez którą nasze bonie są i płytkie i raczej sztuczne – betonowe. Dziś u nas i na świecie przy projektowaniu nowoczesnej architektury używa się ruchomych przesłon np. w balkonach, Włosi samoistnie ruchomą elewację mieli już setki lat temu – dzięki kamieniowi i jego „ruchliwej” formie użytej na elewacji.

kamien i swiatlo 3Dlaczego światło i kamień to burzliwa historia wnętrza? Bardzo oczywiste posadzki mogą tworzyć nieziemsko piękne i misternie wykonane wzory, powierzchnie inkrustowane kolorowym rodzajem kamienia i łączone z metalem, złotem, drewnem przedmioty użytku codziennego. Ściany wnętrz świeckich i sakralnych w całości pokryte mogą być wspaniałymi płytami kamiennymi w jednolitym kolorze bądź połączone w kolorowe wzory. Całe obiekty wzniesione mogą być ze szlachetnego materiału, jakim jest kamień. Nic nowego, można powiedzieć, zabieg sprzed tysięcy lat, jednak na wyobraźnię tak samo działał kiedyś, jak działa dziś. Nie zapominając o latach, kiedy zamiast szkła w gotyckich rozetach używano alabastru, przechodzę do opowieści o tym, jak światło i kamień są ze sobą doskonale połączone i jak nie sposób nie wykorzystać właściwości kamienia, jaką jest jego całkowita bądź częściowa przezroczystość.

Jak duet światła z kamieniem ma się do dzisiejszej współczesnej architektury? To niesamowite, ale możliwości dzisiejszej technologii produkowania elementów wyposażenia wnętrz i ich dekoracji sprawiają, że kamień i światło zyskują dodatkowy wymiar piękna. Jednym z moich większych zachwytów związanych z tematem kamiennych możliwości dostępnych współcześnie są płyty z onyksu i kamieni szlachetnych spojonych żywicą epoksydową.

Kamienne blaty kuchenne oskarżane są o niepraktyczność. Ze względu na właściwości kamienia, który absorbuje substancje i nie można go traktować agresywnymi detergentami, kamień przegrywa z materiałami sztucznymi, zastępczymi. Materiały sztuczne z kolei starają się udawać kamień i pomaga im w tym współczesna zaawansowana technologia. Tak czy siak – to nie jest to i nigdy nie będzie. Jak można pogodzić pragnienie posiadania kamienia we wnętrzu i jego użyteczność codzienną? Onyksowe płyty składają się z zatopionych w żywicy płatów onyksu. Nie dość, że to dość praktyczna rada na trwałość koloru i materiału, to blat taki skojarzyć możemy ze światłem i uzyskać efekt, którego nie da się zastąpić żadnym innym materiałem. Umieszczenie w bruzdach podblatowych rozproszonego światła powoduje, że onyks przepuszcza je przez plastry, z których złożona jest cała forma, i rozprasza w masy żywiczne. Daje to zupełnie niespotykany trójwymiarowy efekt wielu kolorów i faktur. Efektu tego nie sposób osiągnąć, stosując kolorowe światła przepuszczane przez materiał sztuczny. Dobre usytuowanie lamp oświetleniowych w kamieniu sprawi, że światło rozchodzić się będzie równomiernie, a efekt, który uzyskuje się dzięki temu, jest niezrównany. Stosowanie onyksowych płyt z podświetleniem sprawdza się również w części podłogowej, przestrzeni pod schodami, naokoło basenów i oczek wodnych w atriach willi i domów.

kamien i swiatlo 5Płyty z kamieni szlachetnych można zastosować jako podwójną ścianę w łazience czy recepcji hotelowej. Struktura tafli kamiennych ustawionych w pionie pozwala na użycie miejscowego światła w płaszczyźnie poziomej na przykład w bruździe pod/nad taflą albo tuż za nią i uzyskanie efektu transparentności w części lub całości kamienia – w zależności od struktury i jego rodzaju oraz koloru większej części kamienia i przerostów.
Jednym z bardziej spektakularnych miejsc dla zastosowania duetu Kamień & Światło są bary. Lady barowe to wizytówka dla klasycznego lokalu barowego, restauracji albo baru sushi czy hotelowego lounge-baru. Myśląc o barze, myślimy od razu o jego ladzie i to ona decyduje o charakterze lokalu. Kamienna płyta służąca za front, podświetlona od spodu długa, płaska, jednoczęściowa powierzchnia zrobi duże wrażenie na gościach. Piękny bar wspomina się, pamięta i o nim opowiada.

Kamień prowokuje do obcowania z nim. Kiedy widzi się jego piękno, ma się ochotę go dotknąć, poczuć płynącą zeń energię ziemi, jego miły chłód i jego delikatne zmiany w fakturze. Czy brzmi to erotycznie? Możliwe, ale obcowanie z pięknem natury, kolorami, rysunkami barw i kontrastów zamkniętych w taflach kamienia pobudza zmysły, rozbudza fantazję, a już na pewno zdecydowanie ubogaca naszą codzienność. To jeszcze jeden argument za tym, aby kamień stał się częścią dnia codziennego każdego z nas. Światło natomiast czyni kamień ekstrawaganckim i wielowymiarowym. Sam w sobie kamień poprzez różną zawartość minerałów odbija światło na wiele sposobów w zależności od kąta padania jego promieni – pomimo faktu, iż tafla jest szlifowana równomiernie. Światło dodane, wypływające z wnętrza kamienia dodaje mu ciepła i efektu mistycznej poświaty z oddali. To pożądany efekt do klubu, spa, salonu piękności czy chociażby każdego domu. Umywalki, obudowy kominków, ściany dekoracyjne z bloków onyksu czy zatopionych w żywicy opali to bajkowe przedmioty, które są w stanie odmienić wnętrze zupełnie. Dwa czy trzy lata temu modne umywalki ze szkła albo ceramiki są znane i chętnie powtarzane wszędzie. Przedmioty z onyksu to zupełnie niespotkane rozwiązania. Zaaranżowanie sceny do gry światła i cienia przedmiotami z naturalnego kamienia sprawia, że we wnętrzu można poczuć się jak w zupełnie innym świecie.

kamien i swiatlo 6Wspominając Włochy, myślę nie tylko o spektakularnych posadzkach z wielkich katedr. Ogromne wrażenie zrobiły na mnie skromne czarno-białe lub lekko piaskowe kamienne mozaiki, które zobaczyłam w zwykłych włoskich domach. Szukając materiału na posadzkę, inwestorzy coraz częściej odkrywają, że na rynku obecne jest coś więcej niż terakota i panele. Poszukujący kontaktu z naturą, materiału szlachetnego i niepowtarzalnego natrafiają na kamień naturalny. Ten wyjątkowy jest nie tylko przez swoje pochodzenie. Nie sposób znaleźć dwóch identycznych tafli zarówno w kolorze, odcieniu, jak i rysunku. Unikatowość jest w cenie i sprawia, że kamień to znowuż materiał niezwykle pożądany. W duecie ze światłem stwarza mistyczne wrażenie, a to od ostatnich dwóch lat jest wyjątkowo modne. Jakkolwiek brzmi to nieracjonalnie, myślę, że obcowanie z naturalnym kamieniem, obserwowanie gry światła i cienia w jego środku jest swego rodzaju przeżyciem nie z tej ziemi. W końcu kamień to „produkt” ognia, a światło daje nam życie, stąd może rozbudzona fantazja o alchemicznych własnościach kamienia.

mgr inż. arch. Agnieszka Puchyr
URBAN PROJECT Sp. z o.o.
www.panidyrektor.pl

 

Do not wait add your business to our directory!!

 

Add company...

 

Add small ads/strong>

to our base

 

 

Ogłoszenia...

Targi Xiamen 2012
45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
Woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Tel. +48 77 402 81 22
Advertising:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Office:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">
     All rights reserved - Swiat-Kamienia 1999-2012
     Design and implementation: Wilinet