STONE SCULPTURE SHOW

STONE SCULPTURE SHOW

This year's edition of Stone fair will include a stone sculpture show during which works made at the…

Czytaj...
MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

The 5th edition of the International Maritime Congress was held on 8–9 June in Szczecin. The congress serves…

Czytaj...
SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

The new school will be set up at the Border Protection Corps School Complex in Szydłowiec. This new…

Czytaj...
STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

Restoration of an old gravestone was a part of the internship organised by the State Construction Schools in…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

BUDUJĄ JAK W ŚREDNIOWIECZU

karyntia1Miasteczko Friesach uważane jest za najstarsze w kraju związkowym Karyntia (Austria). Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z IX wieku, kiedy arcybiskup Salzburga otrzymał je od cesarza Ludwiga II Niemieckiego. Znane jest z dobrze zachowanych budowli średniowiecznych i fortyfikacji wokół miasta wraz z fosą, a od 1999 roku także z Friesach Spectaculum – największego w kraju festiwalu historycznego, który rokrocznie w lipcu gości tysiące fanów średniowiecza i oczywiście turystów.

Występują tu siłacze, można wykąpać się w balii, jest nawet kącik tortur, palenie na stosie czarownic i mnóstwo straganów. Impreza z każdym sezonem nabiera rozmachu, co oczywiście ma przełożenie na wpływy do kasy miasta i prosperity lokalnej gastronomii. Idąc tym tropem, zainicjowano kolejne przedsięwzięcie, które przez okrągły rok jest magnesem dla złaknionych średniowiecza turystów. W mieście są dwa zamki, z czego jeden prywatny, a władze postanowiły zbudować… trzeci. Wraz z grupą rekonstrukcyjną ambitny plan postawienia średniowiecznej warowni wdrożono w życie w roku 2009 roku. Od tego czasu na placu budowy fachowcy pracują za pomocą metod używanych w dawnych wiekach. Oczywiście z pominięciem narzędzi zasilanych prądem. Również materiały budowlane pochodzą z naturalnych źródeł. To drewno, kamień, wapno, piasek i woda.
Dzięki temu budowa przebiega niemal tak, jak działo się to w średniowiecznej Europie. W okresie letnim grupę miejscowych zapaleńców wspomagają wolontariusze, nierzadko znawcy kamieniarskiego kunsztu. Kompleks ma obejmować wieżę obronną w stylu romańskim z okalającymi ją ufortyfikowanymi murami, budynek mieszkalny z kaplicą w stylu gotyckim. Będzie oczywiście dziedziniec zamkowy, przyległe budynki gospodarcze i rozległe ogrody. Finał przedsięwzięcia wydaje się bardzo odległy. Bo też nie tak ważne jest ukończenie prac, co sam proces budowania, angażujący co najmniej kilka następnych pokoleń.

Realizacja rozpisana jest na około 40 najbliższych lat. Pomysłodawcom przyświeca cel krzewienia tradycyjnych technik rzemieślniczych, ich ponowne odkrywanie i przekazywanie tej wiedzy następnym pokoleniom. Wyrazem tej troski jest bogato ilustrowana witryna (www.burgbau.at) i dokument filmowy upamiętniający 10-lecie przedsięwzięcia.

Oprac
. KC
Fot. www.burgbau.at

 

Do not wait add your business to our directory!!

 

Add company...

 

Add small ads/strong>

to our base

 

 

Ogłoszenia...

Targi Xiamen 2012
45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
Woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Tel. +48 77 402 81 22
Advertising:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Office:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">
     All rights reserved - Swiat-Kamienia 1999-2012
     Design and implementation: Wilinet