STONE SCULPTURE SHOW

STONE SCULPTURE SHOW

This year's edition of Stone fair will include a stone sculpture show during which works made at the…

Czytaj...
MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

The 5th edition of the International Maritime Congress was held on 8–9 June in Szczecin. The congress serves…

Czytaj...
SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

The new school will be set up at the Border Protection Corps School Complex in Szydłowiec. This new…

Czytaj...
STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

Restoration of an old gravestone was a part of the internship organised by the State Construction Schools in…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

UNIJNE DOTACJE DLA SKAMIENIAŁEGO MIASTA

„Skamieniałe miasto” znajduje się około 700 od gminy Ciężkowice niedaleko Tarnowa w Małopolsce. Rezerwat, który  został utworzony w 1931 r. (formalnie zatwierdzono go w 1974 r.) ma powierzchnię 15 ha. Prowadzi przez niego jeden szlak koloru niebieskiego. To właśnie tam można spotach ogromne piaskowe głazy. Każdy z nich ma swoją nazwę, są to Czarownica, Ratusz, Grunwald, Warownia Dolna i Warownia Górna,  Piramidy, Baszta Paderewskiego, Skałka z Krzyżem, oraz Wąwóz Czarownic.

Każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa, każda z nich ma własną legendę. Pierwsza z piaskowych skał, czyli Czarownica to dawny areszt. Właśnie w nim więziono przestępców oraz rozbójników, których skazał wójt.

Kolejna to Ratusz, jest on położony nieopodal czarownicy. Zgodnie z miejscowymi podaniami, wiele lat emu była to siedziba Magistratu, w której obradowali miejscy rajcowie. Ratusz skamieniał, pochłaniając swawolników, którzy mieli wręcz umierać z pragnienia. Trzecia skała to Grunwald, nazywany również Piekłem. Nazwę tę nadano w 1910 r. Podczas obchodów okrągłej, ponieważ 500 rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Wtedy to na skale umieszczono pamiątkową tablicę, której fundatorem był I.J. Paderewski.

Druga znacznie wcześniejsza nazwa wywodzi się z ludowych podań. Zgodnie z nimi podań raz w roku otwierają się wnętrze szczeliny. Co więcej w środku znajdują się niewyobrażalne bogactwa. Ten, który zaryzykuje może zyskać wiele, jak również stracić wszystko! Jeśli do szczeliny a skała się zamknie, to pochłonie śmiałka.

Warownia Dolna oraz Warownia Górna to dwie baszty skalne zlokalizowane na zboczu wzgórza. Położone są w odległości kilkunastu metrów od siebie, pierwsza z nich - górna ma 14 metrów wysokości, natomiast dolna ma około 10 metrów. Ich cechą charakterystyczną jest to, iż na obydwóch widać prawie poziome warstwy piaskowców o różnej ziarnistości. Zgodnie z miejscową legendą owe warownie to nic innego jak schronienie dla rycerzy broniących grodu.

W rzeczywistości są pozostałościami po kamieniołomie. Kolejne skały piaskowe nazywane są piramidami. To dwa olbrzymie bloki o kształtach piramidalnych i wysokościach 5 i 4 m. Są one pomniejszonymi kopiami piramid egipskich.

Obok nich znajduje się baszta Paderewskiego, która została nazwana tak na jego cześć w 125. rocznicę urodzin pianisty. Jej północno-zachodnie ściany mają około 10 m wysokości. W 1985 r. została umieszczona  tablica ufundowana przez Tarnowskie Towarzystwo Muzyczne. Artysta mieszkał sześć lat w mieszczącej się nieopodal Paderewski Kąśnej Dolnej. Podobno przesiadywał właśnie pod tą właśnie skałą, nie jest do dziwne gdyż z  jej szczytu rozpościera się przepiękna panorama na wspomniane miasteczko oraz na  dworek kompozytora. Jej północno-zachodnie ściany mają około 10 m wysokości.

Nieco dalej znajduje się tzw. Skałka z Krzyżem. Zgodnie z miejscowymi podaniami kiedyś był to kościół. Skałą stał się na skutek rzuconej klątwy na miejscowego proboszcza. Duchowny miał żyłkę hazardzisty i przegrał świątynię w kości z diabłem. Natomiast inne podanie głosi, iż na tej właśnie skale tej lubił przesiadywać diabeł, który zrzucał z góry kamienie na przejeżdżające drogą poniżej wozy kupieckie. Krzyż ma upamiętnić ofiary jego niecnych czynów.

Ostatnią już skałą z kompleksu jest Wąwóz Czarownic to zakończony wodospadem około 40-metrowy kanion. Jest głęboki na 15-25 metrów oraz długi na około 70 m, wyżłobiony jest w gruboziarnistych piaskowcach ciężkowickich. Dno wąwozu jest wąskie z licznymi progami skalnymi.

Daniel Świeszczak
Fot. Wikipedia

 

Do not wait add your business to our directory!!

 

Add company...

 

Add small ads/strong>

to our base

 

 

Ogłoszenia...

Targi Xiamen 2012
45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
Woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Tel. +48 77 402 81 22
Advertising:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Office:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">
     All rights reserved - Swiat-Kamienia 1999-2012
     Design and implementation: Wilinet