KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ELEWACJA KAMIENNA HOTELU "POD WAWELEM" W KRAKOWIE

Fot. 1. Narożnik elewacji południowej i zachodniej hotelu „Pod Wawelem” w Krakowie.
W roku 2006 w bezpośrednim sąsiedztwie wzgórza wawelskiego na rogu ulicy Powiśle i placu na Groblach w Krakowie oddano do użytku budynek hotelu „Pod Wawelem”. Projektantem nowo powstałego hotelu było Biuro Projektów Lewicki - Łatak z Krakowa. Hotel „Pod Wawelem” powstał przez nadbudowę i rozbudowę dawnego dwupiętrowego budynku pensjonatu. Po wykonaniu wzmocnienia fundamentów powstał sześciokondygnacyjny budynek z salą konferencyjną i kawiarnią, połączoną z efektownym tarasem widokowym na dachu hotelu (fot. 1).

Ściany wyremontowanego budynku mają konstrukcje murowaną. Jako elementów murowych w części nadbudowywanej użyto pustaków ceramicznych MAX, natomiast ściany kondygnacji parteru były wykonane z cegły pełnej.Ściany zewnętrzne zaprojektowano jako ocieplone wełną mineralną „Fasrock” (Rockwool) o grubości 10 cm. Jako wykończenie elewacji zaprojektowano tynk cienkowarstwowy, w filarach międzyokiennych najwyższej kondygnacji zaprojektowano okładzinę drewnianą.

Fot. 2 Wykończenie płytami kamiennymi ościeży okien klatki schodowej hotelu „Pod Wawelem”.
Okładzinę kamienną z dolomitu Libiąż zaprojektowano w paśmie balkonów (elewacja południowa) oraz w filarach międzyokiennych kondygnacji nadbudowanych. Na ściany kondygnacji parteru zastosowano okładzinę z płyt z dolomitu Libiąż o grubości 4 cm (por. fot. 1). Ościeża okien budynku wykończono okładziną z płyt kamiennych wraz z kamiennym parapetem zewnętrznym i wewnętrznym (fot.2).
W ramach prac projektowych przedstawiono inwestorowi szereg możliwości rozwiązań faktury elewacji.
Fot. 3 Żłobione płyty wykonane w celu wizualizacji projektowanej koncepcji wykonania powierzchni płyt.
Pierwszą z propozycji było wykonanie płyt o powierzchni żłobionej (płyty frezowane) na pionowych fragmentach okładziny kamiennej. Już w fazie projektowej architekci współpracowali z przyszłym wykonawcą elewacji firmą Kamico z Krakowa, która przygotowywała dla inwestora pojedyncze fragmenty okładziny w formie ekspozycji dla ułatwienia doboru faktury okładziny (por. fot. 3).
W efekcie ustaleń inwestora z architektem wybrano płyty drobno szlifowane łączone w fugach poziomych na przylgę w celu ukrycia widoku zakotwień w szczelinie fugi.
Fot. 4. Połączenie płyt kamiennych w spoinie poziomej na tzw. Przylgę, zastosowane w celu ukrycia widoku zakotwienia w fudze płyt.
Takie rozwiązanie w połączeniu z 2 mm fugą pionową dało ciekawy efekt architektoniczny okładziny dzięki powstaniu efektów światłocienia na stykach podłużnych pasm płyt (por. fot. 1 i fot. 4).
Projektanci hotelu zaproponowali inwestorowi rozwiązanie wykonania napisu z nazwą hotelu wyciętą w płytach okładzinowych. Takie rozwiązanie dawałoby możliwość wprowadzenia podświetlenia w przestrzeni pod płytami elewacyjnymi.
W firmie Kamico przygotowano przykładową płytę z wyciętą literą „O” (por. fot. 5) oraz zamocowano ją próbnie na ścianie hotelu. Literę w płycie po jej uprzednim zazbrojeniu wycięto wodą.
Fot. 5 Wycięta litera płyty przygotowana do próbnego mocowania na elewacji budynku hotelu (płytę na licu wewnętrznym podklejono warstwą półprzezroczystej pleksi w celu uszczelnienia warstwy powietrznej wentylowanej między płytą a podłożem).
Rozwiązanie okazało się bardzo efektowne, jednakże ze względu na możliwość zastosowania relatywnie małego formatu płyt wykonanie liter o wielkości satysfakcjonującej inwestora okazało się niemożliwe. Technikę cięcia wodą zastosowano także do wycinania liter mniejszego formatu do wykonania opisu wejścia głównego do hotelu (por. fot. 6).
Ze względu na zaproponowane połączenie płyt w fudze poziomej oraz zaprojektowane wyokrąglenie naroża, kolejnym „trudnym” fragmentem elewacji okazał się narożnik ścian parteru. Uzyskany efekt łagodnego zbiegu linii spoin płyt elewacyjnych w narożu budynku pokazano na fot. 7.
Fot. 6 Zastosowany napis, wycięty w płycie kamiennej, zamocowany przy wejściu głównym do hotelu. Na zdjęciu widoczne jest także wykończenie narożnika otworu drzwi wejściowych.
Fragmenty elewacji kondygnacji wyższych zaprojektowano jako okładziny mocowane na spawanych rusztach stalowych wykonanych ze stali nierdzewnej 1H18N9T. Ruszty zaprojektowano jako zamocowane do podłoża kotwiami reakcyjnymi FISCHER R.  Mocowanie płyt do szyny rusztu wykonano za pomocą kotwi z płaskownika 3x25 mm (kotwie nośne) oraz kotwi stabilizujących z pręta  5 spawanych do szyny rusztu spoiną pachwinową o długości minimalnej 2,5 cm. Ruszt zaprojektowano jako mocowany niezależnie na każdej kondygnacji.
Mocowanie okładziny parteru zaprojektowano jako mocowaną bezpośrednio do podłoża metodą montażu „na sucho” za pomocą kotwi systemu „Kamico”. Jako minimalną głębokość zakotwienia kotwi stalowych w podłożu ceramicznym elewacji budynku przyjęto 12 cm, a w podłożu betonowym 8 cm.
Fot. 7. Wyokrąglony narożnik elewacji kondygnacji parteru hotelu „Pod Wawelem”.

Na dachu hotelu zaprojektowano salę konferencyjną, kawiarnię oraz taras widokowy. Konstrukcję tarasu zaprojektowano jako typowy stropodach odwrócony. Jako warstwę wierzchnią tarasu zastosowano granit Yellow Sand (por. fot.8).
Opisywana okładzina kamienna miała powierzchnię około 300 m2, powierzchnia kamienia stanowiła tylko element wykończenia fragmentów elewacji.
Fot. 8 Taras widokowy na dachu hotelu „Pod Wawelem”.
Na pierwszy rzut oka wydawało się, że ze względu na małą wielkość nie powinna nastręczyć większych trudności wykonawcy. Największe problemy techniczne wywołane były przez podłoże ścienne budynku. Budynek hotelu był już uprzednio remontowany, a ściany hotelu wielokrotnie przebudowywane. Do wykonywania fragmentów przebudowywanych ścian używano zróżnicowanych materiałów; najczęściej z ceramiki drążonej (pustaki, cegła kratówka), dlatego takie podłoże wymagało zastosowania kotwienia pośredniego (mocowanie płyt na rusztach stalowych). Ze względu na wymagania inwestora dotyczące uzgodnień poszczególnych sposobów wykończenia detali architektonicznych (płyty żebrowane, litery wycinane w płytach) wykonania okładziny mógł się podjąć jedynie wykonawca z odpowiednim zapleczem warsztatowym i doświadczeniem wykonawczym. 
Wykonawca w pełni zrealizował zalecenia projektowe dotyczące kształtowania okładziny kamiennej, dzięki czemu uzyskano ciekawą pod względem technicznym i architektonicznym elewację z kamienia naturalnego.

dr inż. Aleksander Byrdy
Politechnika Krakowska


 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet