KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

DOCINARKA POPRZECZNA

W małych firmach, jakich jest mnóstwo w naszym kraju, liczą się przede wszystkim ludzkie umiejętności, zastępujące często pracę rozmaitych maszyn i urządzeń. Są jednak takie maszyny, bez których we współczesnym zakładzie kamieniarskim nie sposób się obejść w codziennej pracy. Należy do nich docinarka poprzeczna, nazywana również piłą stolikową lub przecinarką.

Jak sama nazwa wskazuje, docinarki poprzeczne służą przede wszystkim do docinania płyt kamiennych w wymiarze poprzecznym. Mają zastosowanie zarówno w nagrobkarstwie, na przykład przy docinaniu podstawek pod nagrobki, jak i przy produkcji schodów, parapetów, oblicówek, płytek podłogowych. Te największe, mające nawet do 400 centymetrów długości cięcia, mogą być wykorzystane do cięcia płyt, ale ich wadą są rozmiary i ciężar, uniemożliwiające szybki demontaż i transport. Docinarka z założenia jest maszyną podręczną, którą można łatwo przewieźć z zakładu na budowę. Tam, przy montażu, gdy wymiary projektowe są weryfikowane przez rzeczywistość, zalety tej małej maszyny uwydatniają się jeszcze bardziej.

PORÓWNANIE ASORTYMENTU FIRM PRODUKUJĄCYCH DOCINARKI

Producent

600-700

750-850

1000

1200-1300

1500

2000

Karl Dahm

x

x

x


x


Maschinenbau Hermann Englhard.

x

x

x

x

x

x

Steinadler Andreas Ritzl


x

x

x



Nuova Mondial Mec

x

x

x

x

x

x

Vibrationstechnik

x

x

x

x

x

x

Motogen Italia

x

x

x

x

x

x

Weha

x

x

x

x

x

x

Abra

x

x

x

x

x

x

Montolit


x

x

x



Cuts Diamant


x


x



Pilex


x





Budowa
Podstawowe elementy piły stolikowej to prostokątna, metalowa wanna, wsparta na czterech nogach i suport, na którym umocowana jest piła tarczowa. Suport występuje w dwóch rodzajach. W mniejszych modelach (do 70 cm długości cięcia) częścią ruchomą jest stół, a suport jest sztywny (nieruchomy), ewentualnie osadzony na sprężynie, umożliwiającej dociskanie piły do ciętego materiału. W urządzeniach większych montuje się przeważnie suport ruchomy, łożyskowany, poruszający się po prowadnicy. Ruchomy suport, przy zablokowanej płycie umożliwia bardziej precyzyjne cięcie, dlatego niektóre firmy nawet w małych docinarkach stosują to rozwiązanie. Zasadą jest, by część ruchoma była zawsze elementem lżejszym od części stałej.

Łożyska i prowadnice
Również łożyskowanie i kształty prowadnic są różne w zależności od producenta. Można spotkać docinarki z łożyskowaniem zewnętrznym. To rozwiązanie, choć tańsze, jest jednak mniej wytrzymałe. Elementy łożyska są narażone na ciągły kontakt z wodą chłodzącą tarczę tnącą. O wiele trwalszym rozwiązaniem jest zastosowanie łożyskowania zamkniętego. Suport może być przesuwany po prowadnicy ręcznie, za pomocą rączki lub automatycznie. Półautomaty i automaty montowane są opcjonalnie i w zasadzie tylko w większych modelach, powyżej 120 cm długości cięcia. Standardowy kształt prowadnic to prowadnice walcowe. W niektórych modelach – specjalizują się w tym szczególnie firmy niemieckie - prowadnice są kwadratowe, gdzie suport opiera się na jednym z kątów, a łożyska rolkowe przylegają do każdego z czterech boków prowadnicy. Stosowane są także prowadnice liniowe, toczne, typu szyna – wózek. Jest to obecnie najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie. Sposób łożyskowania i kształt prowadnic są istotne z uwagi na konieczność ograniczenia wibracji piły podczas ruchu suportu.

PRODUCENT

PROWADZENIE SUPORTU

Motogen Italia

Łożyskowanie zamknięte, prowadnice walcowe. Tryb pracy: ręczny, w większych modelach także automatyczny.

Karl Dahm

Łożyskowanie półotwarte (niezabudowane od dołu), prowadnice kwadratowe. Tryb pracy: ręczny.

Italmont

Łożyskowanie półotwarte (niezabudowane z czoła), prowadnice kwadratowe lub liniowe. Tryb pracy: ręczny, w większych modelach także automatyczny.

Vibrationstechnik

Łożyskowanie zamknięte, prowadnice kwadratowe lub liniowe. Tryb pracy: ręczny.

Nuova Mondial Mec

Łożyskowanie zamknięte, prowadnice walcowe. Tryb pracy: ręczny lub automatyczny (w większych modelach).

Maschinenbau Hermann Englhard

Łożyskowanie zamknięte, prowadnice liniowe. Tryb pracy: ręczny, w większych modelach także automatyczny.

Steinadler

Łożyskowanie zamknięte, prowadnice walcowe. Tryb pracy: ręczny lub automatyczny.

Montolit

Łożyskowanie zamknięte, prowadnice liniowe lub walcowe. Tryb pracy: ręczny.

Cuts Diamant

Łożyskowanie zamknięte, prowadnice liniowe. Tryb pracy: ręczny.

Weha

Łożyskowanie zamknięte, prowadnice walcowe. Tryb pracy: ręczny.

Abra

Łożyskowanie zamknięte, prowadnice walcowe. Tryb pracy: ręczny lub automatyczny.

Pilex

Łożyskowanie zamknięte, prowadnice kwadratowe. Tryb pracy: ręczny.

Pochylenie suportu
Wszyscy producenci, specjalizujący się w produkcji docinarek dla kamieniarstwa, wyposażają maszyny w funkcję pochylenia suportu. Standardowo montowany jest mechanizm pozwalający na pochylenie suportu do 45 stopni, często opatrzony podziałką kątową, pozwalającą na precyzyjne określenie kąta pochylenia. Umożliwia to profilowanie boków płyty, łagodzenie kantów i nadawanie końcowego kształtu. Niektóre firmy oferują także pochylenie do kąta 90 stopni, co pozwala łatwo podciąć płytę, wykonać rowek w bocznej krawędzi itp.

System chłodzący
Z myślą o możliwości pracy w różnych miejscach, docinarki są wyposażane w zamknięty obieg wody chłodzącej. Obieg wody zapewnia pompa, woda jest podawana na tarczę z jednej lub z obu stron, w zależności od producenta. Ma to znaczenie w przypadku pracy w pochyleniu suportu: gdy woda dociera tylko do powierzchni spodniej piły, chłodzenie tarczy może być niedostateczne. Tarcza tnąca jest osłonięta i często wyposażona dodatkowo w gumowe chlapacze. Dodatkowo może być zamocowana wodoszczelna osłona na tyle maszyny, aby zredukować straty wody. Ściekające z tarczy chłodziwo trafia do wanny, skąd pompa zasysa je ponownie do obiegu.

Zasilanie i napęd
Docinarki standardowo są wyposażane w silnik jednofazowy 230 V o mocy 2,2 kW i prędkości 2800 obrotów na minutę. Wiele firm proponuje także silnik trójfazowy 400 V o mocy 2,9 kW. Aby obniżyć ciężar maszyny, w małych modelach (do 900 mm długości pola roboczego) stosuje się czasem mniejsze silniki jednofazowe, o mocy od 1,1 kW, 1,5 kW lub 2 kW.

Tarcza tnąca
Do cięcia kamienia używa się w docinarkach tarczowych pił diamentowych. Średnica tarczy może się wahać od 200 do 450 mm. W przypadku docinarek o rozmiarach od 100 do 150 mm długości pola roboczego są stosowane zazwyczaj tarcze o średnicy 350 mm, pozwalające na cięcie o głębokości maksymalnej do 110 mm. Mniejsze jednostki wyposażane są w tarcze o średnicy od 200 do 300 mm. Głębokość cięcia jest, oprócz średnicy piły uzależniona także od sposobu zamocowania silnika i obudowy tarczy.

PRODUCENT

MOC SILNIKA

230 V

400 V

Karl Dahm

1,1 kW; 2 kW

-

Italmont

1,5 kW; 2,2 kW

3 kW

Vibrationstechnik

2 kW; 2,2 kW

2,9 kW

Maschinenbau Hermann Englhard

0,9 kW; 1,5 kW; 2,2 kW

2,2 kW

Steinadler Andreas Ritzl

2 kW

2 kW

Montolit

0,9 kW; 1,1 kW; 2,2 kW

-

Motogen Italia

2,2 kW

2,2 kW

Nuova Mondial Mec

2,2 kW

4 kW

Pilex

2,2 kW

-

Weha

2,2 kW

-

Abra

2,2 kW

2,2 kW

Cuts Diamant

2,2 kW

-

Dodatki
Ponieważ docinarka jest maszyną podręczną, istotną rolę odgrywają dodatkowe elementy wyposażenia, ułatwiające transport i pracę w terenie. Urządzenia mają więc składane lub odkręcane nogi, aby zmniejszyć wymiary transportowe, uchwyty do podnoszenia. Często przy tylnich nogach są mocowane kółka, aby umożliwić transport maszyny przez jedną osobę. Do urządzenia można również dołączyć boczne podajniki rolkowe, ułatwiające docinanie i przecinanie długich płyt kamiennych. Firma Karl Dahm, specjalizująca się w budowie mniejszych modeli docinarek, proponuje jako opcję dodatkową foliowy namiot na lekkim, aluminiowym stelażu, który w założeniu ma umożliwić pracę docinarki w mieszkaniach, biurach podczas remontu.

Cena
Rozpiętość cenowa w segmencie docinarek jest bardzo duża. Na cenę tą wpływa zastosowany osprzęt. Tańsze modele mają z reguły słabsze silniki, mniej wytrzymałą konstrukcję i proste łożyskowanie. Za wysoką jakość cięcia, dużą moc silnika i stabilność trzeba dopłacić. Ceny uzależnione są także od wielkości pola roboczego. Docinarkę o długości  cięcia 600 mm można kupić już za około 1100 euro. Większa, bardzo popularna w branży kamieniarskiej docinarka o długości cięcia 1200 mm, kosztuje od 1700 do nawet 2300 euro.

PRODUCENT

CENA W EUR (RÓŻNE WIELKOŚCI POLA ROBOCZEGO)*


500 – 900 mm

1000 – 1300 mm

1350 – 1500 mm

Karl Dahm

600 mm

800 mm

1000 mm

1500 mm

1198,-

1496,-

1698,-

2298 eur

Maschinenbau H. Englhard**

600 mm

800 mm

1000 mm

1200 mm


1250,-

1700,-

1900,-

2250,-

Steinadler Andreas Ritzl

750 mm



1160,-

Vibrationstechnik

600 mm

800 mm

1000 mm

1250 mm

1500 mm

1230 – 1250,-

1290 – 1490,-

1380 – 1640,-

1880 – 1970,-

1960 – 2150,-

Pilex***

750 mm



1158,-

Abra****


1200 mm


2000,-

Montolit***

800 mm

1000 mm

1200 mm


1118 – 1218,-

1553 – 1704,-

2030 – 2220,-

Cuts Diamant

800 mm

1200 mm


* Podane ceny są ofertami katalogowymi firm. ** Możliwość kupienia maszyny ze składanym stolikiem: dopłata ok. 600 euro. *** Ceny maszyn przeliczone według kursu euro: 3,80 zł. **** Urządzenia o innej wielkości pola roboczego są wykonywane na indywidualne zamówienie.

Wojciech Opioła

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet