KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

IV FESTYN KAMIENIA

festyn 2006Kolejne, czwarte z kolei, świętowanie kamieniarzy w ramach Festynu Kamienia w tym roku miało miejsce 10 czerwca. W odróżnieniu od trzech pierwszych, tym razem impreza została zlokalizowana na strzegomskim rynku, ponieważ organizatorzy spodziewali się dzięki temu zwiększenia frekwencji publiczności i podniesienia rangi festynu. Przygotowania do kamie-niarskiej fety trwały od początku roku, co zaowocowało bogatym programem, dobrze przyję-tym przez tych, którzy sobotnie popołudnie postanowili spędzić na festynie. W wysoki ton uderzyła ekspozycja rzeźbiarskich dzieł, w części przynajmniej związanych z kamieniem, przed wejściem do strzegomskiego Urzędu Miejskiego, autorstwa Mariana Łuczkowskiego, Stanisława Wysockiego i Adama Wyspiańskiego.

Spore gromady mieszkańców kręciły się w innym miejscu rynku, gdzie w sklepowych witry-nach zaimprowizowano wystawę starej fotografii, tematycznie związanej z kamieniarską przeszłością Strzegomia. Mieszkańcy żywo reagowali na przedstawienia poszczególnych zdjęć, często komentując czas miniony czy odnosząc fotograficzne utrwalenia do współcze-sności. Kiedy już mowa o fotografii, warto jeszcze poinformować, że został rozstrzygnięty konkurs internetowy na fotografię w konkursie pt. „Strzegomski granit w obiektywie”. Na-grodzone fotografie można obejrzeć na stronie www.strzegom.pl. W tym miejscu ograniczy-my się tylko do podania nazwisk zwycięzców: 1. miejsce - Krzysztof Orłowski za zdjęcie przedstawiające pomnik Ojca Świętego w Strzegomiu, ocena - 1,94, ilość głosów: 178; 2. miejsce - Mariusz Chmieliński za zdjęcie "Granitowe pole rośnie…", ocena - 1,94, ilość gło-sów: 149; 3. miejsce - Tomasz Osiński za fotografię przedstawiająca pomnik papieża w Świebodzicach, ocena - 1,94, ilość głosów: 99.

Sporo radości sprawiono dzieciom, których liczna obecność zdradzała spokojną przyszłość Strzegomia. Organizatorzy zaoferowali najmłodszym dużą dawkę rozmaitych zabaw, konkur-sów itp. atrakcji. Tradycyjnie już na wieczór zaplanowano kulminację imprezy, czym miał być koncert Pawła Kukiza z zespołem. Występ znanego w kraju artysty poprzedził pokaz fil-mu o kamieniarstwie, traktującego o współczesnych realiach polskiej stolicy granitu, Strze-gomiu. Film prezentował kamieniarstwo ziemi strzegomskiej nowocześnie pod względem formy i ciekawie, brawa zatem dla pomysłodawców i autorów filmu. Pokaz ten stanowi bar-dzo ważne wydarzenie w życiu krajowej branży kamieniarskiej, ponieważ dotychczas nie powstawały tego typu dzieła. Miejmy nadzieję, że prezentacja tego obrazu nie będzie miała charakteru jednorazowego incydentu.

Później sceną i ze sceny rządził już tylko Kukiz, który wraz ze swoim zespołem wspiął się na wyżyny - wielu strzegomian oceniło, że był to najlepszy koncert spośród tych, jakie odbyły się dotychczas w Strzegomiu.

Bliżej siebie, czyli biesiady piwnej kamieniarskie uciechy.

Imprezę o takim charakterze zorganizowano w Strzegomiu w czasie trwania Festynu Kamienia. Przybyło na nią, bagatela, 180 osób(!) reprezentujących nie tylko środowisko strzegomskich branżystów ale i spoza niego, w tym zaproszeni goście, m.in. władze miasta. Towarzystwo było mieszane, a więc nie spełniało wymogów klasycznej biesiady piwnej, gdzie zasadą jest przybycie bez współtowarzyszki życia, pod rygorem nie wpuszczenia na salę dopustów... Zabawa odbyła się w restauracji hotelowej „Dragon”, której właścicielem jest pan Dylak. Trwała 3 godziny, które wypełniono m.in. wspólnymi śpiewami w antraktach programu przygotowanego przez zaproszony specjalnie na tę okazję zespół artystyczny. W ramach ogólnego dowcipkowania i dworowania sobie z ważnych person obecnych na sali, przyklejono łatki i burmistrzowi Strzegomia, i proboszczowi, wielu nadano imiona piwne, co wywoływało salwy śmiechu. Była też i całkiem poważna aukcja prac studentki wrocławskiej Akademii Sztuk Plastycznych, przedstawiających zabytki Strzegomia. Zebrano niespełna 12 tysięcy złotych, które przekazano następnie na dzwon w kościele Zbawiciela Świata. Ponieważ kwota ta pokryła brakujące środki na ten cel, jest nadzieja, że w przyszłym roku parafianie usłyszą głos dzwonu wzywającego na wspólną modlitwę. Pieniądze zebrano także do kasków górniczych, w sumie te ważne zabezpieczenia głów górników pomieściły kwotę około 3 tysięcy złotych, którą przekazano na wyjazd na kolonie dzieci niepełnosprawnych i z rodzin patologicznych. Zadowoleni uczestnicy imprezy z nadzieją opuszczali salę biesiadnej zabawy, że następny rok również przy okazji festynu przyniesie tak przednią rozrywkę, jak ta, która była właśnie ich udziałem.

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet