KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

LEVENSLICHT. POMNIK HOLOKAUSTU

holocaustPomnik w Rotterdamie upamiętniający wyzwolenie Auschwitz odsłonięto 16 stycznia. Składa się on ze 104 tysięcy podświetlanych kamieni, a każdy kawałek skały symbolizuje holenderskie ofiary. Żydów, Romów oraz Sinti holenderskiego pochodzenia, którzy trafili do obozu zagłady.

Kamienie nasycone są fluorescencyjnymi pigmentami, które świecą pulsującym tempem. Świecą w świetle ultrafioletowym, a zmiana intensywności UV powoduje zmieniającą się jasność każdego z kamieni. Dlatego sprawiają wrażenie, że gasną i zapalają się na zmianę. Tym samym przypominają oddech i życie upamiętnionych ofiar. Pomnikowi nadano nazwę „światło życia”. Na taką formę przypomnienia okrutnych wydarzeń z okresu wojny zdecydował się artysta Daan Roosegaarde i jego zespół projektantów ze Studio Roosegaarde. LEVENSLICHT (Light of Life) ma uświadamiać ludziom konsekwencje Holokaustu w wielu holenderskich gminach.
– LEVENSLICHT nie jest tradycyjnym, statycznym pomnikiem, w którym ludzie są wyłącznie obserwatorami; prosi o udział społeczny, bo światło jest życiem, światło jest nadzieją – powiedział Daan Roosegaarde.

Tu wspomnijmy, że dzieło ze 104 tysięcy luminescencyjnych kamieni „zapłonęło” w Rotterdamie, by następnie trafić do w sumie 170 gmin naznaczonych czasami Holokaustu w Holandii.

Fot. www.studioroosegaarde.net

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet