UPOJENI CENNYM ŁUPEM

UPOJENI CENNYM ŁUPEM

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych po, jak się później okazało, nie pierwszej takiej kradzieży kamieni z katedry Notre-Dame podczas…

Czytaj...
NIEDOKOŃCZONE DZIEŁO GAUDIEGO

NIEDOKOŃCZONE DZIEŁO GAUDIEGO

Sagrada Familia, niezwykły secesyjny kościół w Barcelonie, uważany za szczytowe osiągnięcie Antoniego Gaudíego, ma szansę zostać ukończona w…

Czytaj...
PRZEBITO DRUGI TUNEL „ZAKOPIANKI”

PRZEBITO DRUGI TUNEL „ZAKOPIANKI”

27 kwietnia na drodze ekspresowej S7 (tzw. Zakopiance) połączono drugą, lewą nitkę tunelu pod górą Luboń Mały. Ten…

Czytaj...
TARGI STONE+TEC  ODWOŁANE

TARGI STONE+TEC ODWOŁANE

Zaplanowane na 17-20 czerwca 2020  w Norymberdze targi kamienia i technologii Stone+tech zostały odwołane.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

BUDUJĄ JAK W ŚREDNIOWIECZU

karyntia1Miasteczko Friesach uważane jest za najstarsze w kraju związkowym Karyntia (Austria). Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z IX wieku, kiedy arcybiskup Salzburga otrzymał je od cesarza Ludwiga II Niemieckiego. Znane jest z dobrze zachowanych budowli średniowiecznych i fortyfikacji wokół miasta wraz z fosą, a od 1999 roku także z Friesach Spectaculum – największego w kraju festiwalu historycznego, który rokrocznie w lipcu gości tysiące fanów średniowiecza i oczywiście turystów.

Występują tu siłacze, można wykąpać się w balii, jest nawet kącik tortur, palenie na stosie czarownic i mnóstwo straganów. Impreza z każdym sezonem nabiera rozmachu, co oczywiście ma przełożenie na wpływy do kasy miasta i prosperity lokalnej gastronomii. Idąc tym tropem, zainicjowano kolejne przedsięwzięcie, które przez okrągły rok jest magnesem dla złaknionych średniowiecza turystów. W mieście są dwa zamki, z czego jeden prywatny, a władze postanowiły zbudować… trzeci. Wraz z grupą rekonstrukcyjną ambitny plan postawienia średniowiecznej warowni wdrożono w życie w roku 2009 roku. Od tego czasu na placu budowy fachowcy pracują za pomocą metod używanych w dawnych wiekach. Oczywiście z pominięciem narzędzi zasilanych prądem. Również materiały budowlane pochodzą z naturalnych źródeł. To drewno, kamień, wapno, piasek i woda.
Dzięki temu budowa przebiega niemal tak, jak działo się to w średniowiecznej Europie. W okresie letnim grupę miejscowych zapaleńców wspomagają wolontariusze, nierzadko znawcy kamieniarskiego kunsztu. Kompleks ma obejmować wieżę obronną w stylu romańskim z okalającymi ją ufortyfikowanymi murami, budynek mieszkalny z kaplicą w stylu gotyckim. Będzie oczywiście dziedziniec zamkowy, przyległe budynki gospodarcze i rozległe ogrody. Finał przedsięwzięcia wydaje się bardzo odległy. Bo też nie tak ważne jest ukończenie prac, co sam proces budowania, angażujący co najmniej kilka następnych pokoleń.

Realizacja rozpisana jest na około 40 najbliższych lat. Pomysłodawcom przyświeca cel krzewienia tradycyjnych technik rzemieślniczych, ich ponowne odkrywanie i przekazywanie tej wiedzy następnym pokoleniom. Wyrazem tej troski jest bogato ilustrowana witryna (www.burgbau.at) i dokument filmowy upamiętniający 10-lecie przedsięwzięcia.

Oprac
. KC
Fot. www.burgbau.at

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet