BRANŻA KAMIENIARSKA ŁĄCZY SIĘ NA TARGACH STONE

BRANŻA KAMIENIARSKA ŁĄCZY SIĘ NA TARGACH STONE

Podczas 11 edycji najważniejszego wydarzenia dla branży kamieniarskiej - targów Stone (20-23 listopada) będzie miało miejsce inauguracyjne spotkanie…

Czytaj...
LAUREACI ZŁOTEGO MEDALU 2019. TARGI STONE 20 - 23 LISTOPADA 2019

LAUREACI ZŁOTEGO MEDALU 2019. TARGI STONE 20 - 23 LISTOPADA 2019

Znamy liderów Złotego Medalu 2019! Sprawdź, kto tym razem sięgnął po złoto i zdobył nagrodę o równowartości 50…

Czytaj...
MARMUROWY PILOT TV

MARMUROWY PILOT TV

Marmur trafił do wielu domów w różnych formach, a teraz również za pomocą pilota zdalnego sterowania. Mowa o…

Czytaj...
AWANGARDOWA RESTAURACJA W GDAŃSKU

AWANGARDOWA RESTAURACJA W GDAŃSKU

W połowie listopada Paco Pérez, jeden z najważniejszych przedstawicieli kuchni awangardowej XXI wieku, otworzy restaurację na 33. piętrze…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

TAJ MAHAL I MARMUR MAKRANA

makranaTaj Mahal został wybudowany w czasach, gdy Indiami rządzili ich pogromcy z muzułmańskiej dynastii Wielkich Mogołów. To o tyle istotne, że po latach bagatelizowania przez władze Indii tego zabytku cywilizacji dziś kamień stanowiący budulec tego architektonicznego cudu świata wpisany został na listę dziedzictwa kulturowego kamienia.

Tym samym nie tylko zabytkowy obiekt budowlany w Agrze, ale także wielkie kamieniołomy marmuru w Makranie, z pasma górskiego w Indiach na północno-zachodnim skraju wyżyny Dekan, są pierwszym azjatyckim zasobem kamienia o globalnym dziedzictwie kulturowym (GHSR), co potwierdziła 19 lipca br. Międzynarodowa Unia Nauk Geologicznych (IUGS). Wspomnijmy, że marmuru Makrana użyto także do budowy tak znanych perełek architektonicznych jak np. grobowiec Humayuna w New Delhi czy kompleksy zabytków Akbara w Sikandrze.

IUGS to organizacja naukowa utworzona w 1961 roku w Paryżu, wspierająca współpracę międzynarodową w dziedzinie geologii i nauk pokrewnych. Komitet Wykonawczy IUGS ratyfikował propozycje objęcia statusem GHSR w sumie siedmiu nowych kamieni, a są to: granit alpejski (Hiszpania), kamień kąpielowy (Wielka Brytania), marmur Macael (Hiszpania), wspomniany marmur Makrana (Indie), Pietra Serena (Włochy), granit Rosa Beta (Włochy) i marmur Tennessee. Do niedawna 22 kamienie zyskały taki status, m.in. granit Petit (Belgia), wapień podpačski (Słowenia), marmur Carrara (Włochy), piaskowiec Villamayor (Hiszpania), marmur Estremoz (Portugalia), wapień maltański Globigerina (Malta), piaskowiec Jacobsville (USA).
Oznaczenie GHSR nadaje się dla zasobów kamienia naturalnego, które osiągnęły szerokie zastosowanie. Zwłaszcza dla tych, które przez wieki były wykorzystywane do budowy obiektów o znaczeniu światowym, z których część została uznana przez UNESCO za obiekty światowego dziedzictwa kulturowego.

Oprac.
KC
Fot. Wikipedia

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet