UPOJENI CENNYM ŁUPEM

UPOJENI CENNYM ŁUPEM

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych po, jak się później okazało, nie pierwszej takiej kradzieży kamieni z katedry Notre-Dame podczas…

Czytaj...
NIEDOKOŃCZONE DZIEŁO GAUDIEGO

NIEDOKOŃCZONE DZIEŁO GAUDIEGO

Sagrada Familia, niezwykły secesyjny kościół w Barcelonie, uważany za szczytowe osiągnięcie Antoniego Gaudíego, ma szansę zostać ukończona w…

Czytaj...
PRZEBITO DRUGI TUNEL „ZAKOPIANKI”

PRZEBITO DRUGI TUNEL „ZAKOPIANKI”

27 kwietnia na drodze ekspresowej S7 (tzw. Zakopiance) połączono drugą, lewą nitkę tunelu pod górą Luboń Mały. Ten…

Czytaj...
TARGI STONE+TEC  ODWOŁANE

TARGI STONE+TEC ODWOŁANE

Zaplanowane na 17-20 czerwca 2020  w Norymberdze targi kamienia i technologii Stone+tech zostały odwołane.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

TAJ MAHAL I MARMUR MAKRANA

makranaTaj Mahal został wybudowany w czasach, gdy Indiami rządzili ich pogromcy z muzułmańskiej dynastii Wielkich Mogołów. To o tyle istotne, że po latach bagatelizowania przez władze Indii tego zabytku cywilizacji dziś kamień stanowiący budulec tego architektonicznego cudu świata wpisany został na listę dziedzictwa kulturowego kamienia.

Tym samym nie tylko zabytkowy obiekt budowlany w Agrze, ale także wielkie kamieniołomy marmuru w Makranie, z pasma górskiego w Indiach na północno-zachodnim skraju wyżyny Dekan, są pierwszym azjatyckim zasobem kamienia o globalnym dziedzictwie kulturowym (GHSR), co potwierdziła 19 lipca br. Międzynarodowa Unia Nauk Geologicznych (IUGS). Wspomnijmy, że marmuru Makrana użyto także do budowy tak znanych perełek architektonicznych jak np. grobowiec Humayuna w New Delhi czy kompleksy zabytków Akbara w Sikandrze.

IUGS to organizacja naukowa utworzona w 1961 roku w Paryżu, wspierająca współpracę międzynarodową w dziedzinie geologii i nauk pokrewnych. Komitet Wykonawczy IUGS ratyfikował propozycje objęcia statusem GHSR w sumie siedmiu nowych kamieni, a są to: granit alpejski (Hiszpania), kamień kąpielowy (Wielka Brytania), marmur Macael (Hiszpania), wspomniany marmur Makrana (Indie), Pietra Serena (Włochy), granit Rosa Beta (Włochy) i marmur Tennessee. Do niedawna 22 kamienie zyskały taki status, m.in. granit Petit (Belgia), wapień podpačski (Słowenia), marmur Carrara (Włochy), piaskowiec Villamayor (Hiszpania), marmur Estremoz (Portugalia), wapień maltański Globigerina (Malta), piaskowiec Jacobsville (USA).
Oznaczenie GHSR nadaje się dla zasobów kamienia naturalnego, które osiągnęły szerokie zastosowanie. Zwłaszcza dla tych, które przez wieki były wykorzystywane do budowy obiektów o znaczeniu światowym, z których część została uznana przez UNESCO za obiekty światowego dziedzictwa kulturowego.

Oprac.
KC
Fot. Wikipedia

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet