UPOJENI CENNYM ŁUPEM

UPOJENI CENNYM ŁUPEM

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych po, jak się później okazało, nie pierwszej takiej kradzieży kamieni z katedry Notre-Dame podczas…

Czytaj...
NIEDOKOŃCZONE DZIEŁO GAUDIEGO

NIEDOKOŃCZONE DZIEŁO GAUDIEGO

Sagrada Familia, niezwykły secesyjny kościół w Barcelonie, uważany za szczytowe osiągnięcie Antoniego Gaudíego, ma szansę zostać ukończona w…

Czytaj...
PRZEBITO DRUGI TUNEL „ZAKOPIANKI”

PRZEBITO DRUGI TUNEL „ZAKOPIANKI”

27 kwietnia na drodze ekspresowej S7 (tzw. Zakopiance) połączono drugą, lewą nitkę tunelu pod górą Luboń Mały. Ten…

Czytaj...
TARGI STONE+TEC  ODWOŁANE

TARGI STONE+TEC ODWOŁANE

Zaplanowane na 17-20 czerwca 2020  w Norymberdze targi kamienia i technologii Stone+tech zostały odwołane.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

GEOPARK PERŁĄ TURYSTYCZNĄ?

geopark 35358699_2114420882136371_6666078754252521472_nSkatepark, ścieżki pieszo-rowerowe, siłownia na wolnym powietrzu, a do tego geopark i warsztaty geologiczne, archeologiczne, paleontologiczne, paleobiologiczne, paleotoniczne, chemiczne, przyrodnicze… – to wszystko już od 23 czerwca ma szansę być jedną z największych atrakcji turystycznych województwa łódzkiego.

Geopark Owadów-Brzezinki w gminie Sławno to też mocno dofinansowany (ponad 7 mln zł z budżetu Unii Europejskiej) projekt turystyczny. Jak kopalnia wapienia może stać się projektem turystycznym? Kamieniołom wciąż zaskakuje naukowców. Pomysł utworzenia geoparku to zasługa dra Adriana Kina, który jako pierwszy (krótko przed swą śmiercią w 2012 roku) odkrył w kamieniołomie Owadów-Brzezinki skamieniałości z okresu jury sprzed 148 mln lat! Znaleziono tu m.in. szczątki pierwszego odkrytego w Polsce pterozaura (latającego gada), bardzo liczne okazy ryb, zarówno chrzęstnoszkieletowych, jak i promieniopłetwych, oraz liczne okazy nowych dla nauki gatunków skrzypłoczy. Od teraz w pawilonie wystawienniczym można podziwiać tutejsze znaleziska oraz odtworzone modele stworzeń. O merytoryczną stronę projektu zadbał dr Błażej Błażejowski z Polskiej Akademii Nauk, który od kilku lat promuje to stanowisko paleontologiczne w Polsce i na całym świecie, organizując przy wsparciu firmy Nordkalk warsztaty dla naukowców i uczniów. Uroczyste otwarcie geoparku to też uroczystości z okazji 20-lecia powstania Zakładu Nordkalk w Sławnie.

– W marcu 1999 roku Nordkalk stał się właścicielem złoża wapnia i starego zakładu produkcyjnego, należącego wcześniej do firmy Hydropal. W ciągu trzech lat dokonaliśmy diametralnych zmian w procesie produkcji, wymieniliśmy park maszynowy i uruchomiliśmy nowoczesną kruszarnię kamienia – wspominał początki Piotr Maciak, prezes Nordkalk Sp. z o.o. Dziś firma jest jednym z największych europejskich producentów wyrobów na bazie kamienia wapiennego. W ramach budowy geoparku na terenie gminy Sławno powstał taras z widokiem na wyrobisko.

Oprac. KC
Fot. www.nordkalk.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet