TARGI STONE+TEC  ODWOŁANE

TARGI STONE+TEC ODWOŁANE

Zaplanowane na 17-20 czerwca 2020  w Norymberdze targi kamienia i technologii Stone+tech zostały odwołane.

Czytaj...
ENSO FESTIVAL W KOPALNI KAMIENIA

ENSO FESTIVAL W KOPALNI KAMIENIA

Nowy muzyczny festiwal odbędzie się od 10 do 12 kwietnia na terenie byłej kopalni kamienia w Japonii.

Czytaj...
DZIEŁA Z KAMIENI UFUNDOWANYCH PRZEZ INTERSTONE

DZIEŁA Z KAMIENI UFUNDOWANYCH PRZEZ INTERSTONE

Interstone to polski dystrybutor i importer kamienia, który sprowadza najwspanialsze okazy aż z 15 krajów świata, m.in. z…

Czytaj...
ŁUPEK SZAROGŁAZOWY TRAFI DO ZOO

ŁUPEK SZAROGŁAZOWY TRAFI DO ZOO

Od połowy ubiegłego roku trwa rozbudowa zamojskiego zoo, która ma się zakończyć jesienią 2020 roku. Żeby zrealizować inwestycję…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

BYSTRZA KAMIENNE NA BIAŁEJ TARNOWSKIEJ

bystrzeBudowle kamienne służące do utrzymania koryt rzek nazywa się wśród inżynierów hydrotechników bystrzami. Stopnie rampy o zwiększonej szorstkości z płytą spadową wykonaną z kamienia naturalnego postrzega się jako ekologiczne rozwiązania dla wzmocnienia odcinku cieku wodnego i utrzymania koryt rzek czy potoków górskich.

Wykonywane z luźno ułożonych głazów z kamienia łamanego mają gwarantować migrację ryb, a jednocześnie zapobiegać powstawaniu erozji dennej na skutek spadku podłużnego rzeki. I właśnie na taką poprawę stanu środowiska wodnego, bo poprzez umieszczenie głazów zdecydowali się zatroskani stanem rzeki Białej Tarnowskiej, gdzie przez lata funkcjonowało… 19 zapór betonowych. Większość uległa degradacji i coraz słabiej hamowała impet wody, co dawało się we znaki podczas wylewania prawobrzeżnego dopływu Dunajca. Co innego, że stanowiły też przeszkodę w rozmnażaniu się czy migracji ryb. Koniec końców upiorne konstrukcje zastąpi system z kamiennych głazów i pomniejszych elementów!

Na początku lipca Prezes Wód Polskich Przemysław Daca uczestniczył w odebraniu kolejnego bystrza, które służy przywróceniu drożności korytarza ekologicznego w miejscu stopnia w Bobowej, który był najniżej położoną barierą migracji ryb. Na konferencji obecni byli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, organizacji ekologicznych, WWF, władze miejscowe oraz rybacy. Ukazanie problemów, m.in. z dotychczasowymi powodziami i podtopieniami okolicznych gmin, które związane są z infrastrukturą rzek, ma być pierwszym krokiem do wdrożenia planu stawiania kamiennych głazów na rzekach w Polsce. Dodajmy, że od dawna na Zachodzie bystrza sprawdzają się doskonale i uchodzą za najlepszy kompromis techniczno-biologiczny. Takie z płytą spadową wykonaną z kamienia naturalnego są efektem poszukiwań budowli spełniającej wymogi zarówno techniczne, jak i przyrodnicze, a także formalne (Ramowa Dyrektywa Wodna Unii Europejskiej – RDW).

Koszt dotychczasowego systemu regulacji Białej Tarnowskiej pochłonął 2 192 535 zł. Inwestycja realizowana w Bystrze w Bobowej to jeden z wielu elementów realizowanego przez Wody Polskie projektu pn. „Przywrócenie ciągłości ekologicznej i realizacja działań poprawiających funkcjonowanie korytarza swobodnej migracji rzeki Białej Tarnowskiej”. Projekt w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 ma pochłonąć 39,3 mln zł. 85 procent tej kwoty pochodzi z dofinansowania Unii Europejskiej z Funduszu Spójności. Wykonawcą prac na ponad 30-kilometrowym odcinku rzeki Biała Tarnowska od Bobowej do Banicy jest firma WOLIMEX z Limanowej. Prace mają zostać zakończone w 2020 r.

Oprac. KC
Fot. RZGW w Krakowie

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet