KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ZAGINIONE MIASTO Z PIASKOWCA

miastoKamienne pozostałości pradawnej metropolii znaleziono w północno-zachodniej Albanii w okolicy współczesnej Szkodry. Gród oraz twierdza prawdopodobnie zostały zniszczone przez Rzymian. Ruiny do tej pory uznawano za naturalne ostańce skalne.
Tymczasem z pierwszych ustaleń naukowców wynika, że jest to najprawdopodobniej Bassania, a sensację tę ogłosili polscy archeolodzy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, którzy odkopali w maju br. część murów i bramę. Konstrukcje obronne zostały wzniesione z dobrze dopasowanych olbrzymich bloków kamiennych. Odsłoniętej bramie towarzyszyły dwa bastiony oraz potężne mury obronne o szerokości ponad 3 m. Ich ściany zewnętrze wykonano z profilowanych bloków piaskowca. Przestrzeń między nimi została wypełniona drobnymi kamieniami i ziemią.

Badania potwierdziły, że ruiny miasta znajdujące się na wzgórzu mogły nie wzbudzić większego zainteresowania ze względu na jego specyficzną budowę geologiczną. Tworzą je zlepieńce i piaskowce. Z kolei po wiekach działania erozji resztki kamiennych konstrukcji przypominają bardziej naturalną strukturę geologiczną niż wzniesione celowo przez człowieka budowle. W opinii specjalistów kres istnienia miasta przypada na początek I w. n.e. Był to koniec panowania cesarza Oktawiana Augusta. Gród oraz twierdza od tego momentu były opuszczone albo zniszczone w czasie rzymskiej inwazji. Odkopane miasto okazało się trzykrotnie większe od antycznej Szkodry.

Oprac.

Fot. wikipedia.org

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet