PAWILON ZOO W KRAKOWIE W ŁUPKU „KSIĘŻYCE”

PAWILON ZOO W KRAKOWIE W ŁUPKU „KSIĘŻYCE”

Zoo zajmuje powierzchnię 20 ha i mieszka w nim około 270 gatunków zwierząt. Warto poświęcić na wizytę więcej…

Czytaj...
TAJ MAHAL I MARMUR MAKRANA

TAJ MAHAL I MARMUR MAKRANA

Taj Mahal został wybudowany w czasach, gdy Indiami rządzili ich pogromcy z muzułmańskiej dynastii Wielkich Mogołów. To o…

Czytaj...
PRÓBKI KOSMICZNEJ SKAŁY

PRÓBKI KOSMICZNEJ SKAŁY

Pobranie próbek „czystej” materii kosmicznej, która przetrwała do naszych czasów w oryginalnej formie od momentu powstania Układu Słonecznego…

Czytaj...
REWITALIZACJA RYNKU W RAWICZU

REWITALIZACJA RYNKU W RAWICZU

Rewitalizacja zabytkowej przestrzeni miejskiej Rawicza zbliża się wielkimi krokami. Pod koniec lipca w urzędzie miasta podpisano umowę na…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

SYMPOZJUM RZEŹBY W GRANICIE – STRZEGOM 2018

strzegoPlener rzeźby w granicie na stałe wpisał się w kalendarz jako ważne wydarzenie kulturalne, które w ciekawy sposób promuje sztukę, kamień naturalny granit oraz branżę kamieniarską. Dużymi krokami zbliża się kolejny plener, który potrwa od 1 lipca do 5 sierpnia br.

Zmianie uległa  formuła wydarzenia, bowiem zaproszono rzeźbiarzy z  uczelni artystycznych w Polsce, gdzie funkcjonują liczące się wydziały i katedry zajmujące się rzeźbą. W tegorocznej edycji weźmie udział ośmiu uczestników, tj. Robert Kaja z Gdańska, Marcin Nosko z Krakowa, Norbert Sarnecki z Poznania, Mateusz Wójcik z Warszawy, Grzegorz Niemyjski z  Wrocławia, a także Robert Buczek z Ołomuńca w Czechach.  W wydarzeniu wezmą udział również lokalni artyści – Ewa Solima oraz Patryk Nieczarowski – absolwenci Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Oficjalne otwarcie pleneru nastąpi 1 lipca (niedziela) br. w CAS Karmel w Strzegomiu. Podczas trwania pleneru planuje się zorganizowanie trzech konferencji. Pierwsza z nich będzie poświęcona prezentacji dorobku kulturalnego Strzegomia,  charakteru złóż granitu zlokalizowanych w okolicy oraz pokazaniu wybranych miejscowych twórców i ich dzieł. Druga konferencja stanowić będzie autoprezentację dorobku rzeźbiarskiego ośmiu uczestników sympozjum. Natomiast  największa – która odbędzie się w dniu wernisażu, czyli 5 sierpnia br. poświęcona będzie rzeźbie w przestrzeni publicznej. Swoje prelekcje wygłoszą rzeźbiarze i teoretycy z Polski i Czech, przedstawiona zostanie także historia plenerów rzeźby w Strzegomiu.  W tym samym dniu autorzy prac zaprezentują na strzegomskim rynku dzieła powstałe podczas tegorocznego  pleneru. Rzeźby zostaną także  wyeksponowane we Wrocławiu i w październiku staną w pobliżu Akademii Sztuk Pięknych przy Odrze na Bulwarze Xawerego Dunikowskiego, w jednym z najpiękniejszych miejsc spacerowych we Wrocławiu.

Intencją rzeźbiarza pełniącego funkcję komisarza tegorocznego sympozjum – Grzegorza Niemyjskiego jest  promocja rzeźby w kamieniu oraz poszerzenie kontaktu Strzegomia z różnymi środowiskami rzeźbiarskimi. W planach jest przewiezienia i eksponowania dzieł w Legnicy, Lubinie oraz Bydgoszczy.
Tegoroczne prace będą różnorodne, tzn. o różnym charakterze stylistycznym – jedne abstrakcyjne, inne zaś nawiązujące do postaci ludzkiej. Artyści zaopatrzeni już w materiał rzeźbiarski  ulokują się w kilku firmach kamieniarskich, tj. w Kamieniarstwie D&J&T Gromiec,  firmie Granex, Litos oraz Kamieniarstwie Zenon Kiszkiel.
Strzegom serdecznie zaprasza wszystkich entuzjastów sztuki oraz granitu!

Oprac. Monika Wilk-Lechniak
Fot. archiwum ŚK

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet