ROCALIA 2019

ROCALIA 2019

Organizatorzy targów branży kamieniarskiej Rocalia spodziewają się w tym roku ponad 150 wystawców, wśród których nie zabraknie dostawców…

Czytaj...
MOLTENI & C I WŁOSKI DESIGN DADA

MOLTENI & C I WŁOSKI DESIGN DADA

Po dwóch latach od otwarcia prestiżowego studia w Mediolanie Molteni Group debiutuje w mieście bankierów. Prestiżowa lokalizacja w…

Czytaj...
REWITALIZACJA STAREGO RYNKU

REWITALIZACJA STAREGO RYNKU

Jesienią ubiegłego roku na Stary Rynek w Bydgoszczy dostarczone zostały pierwsze elementy granitowych płyt, którymi wyłożona została centralna…

Czytaj...
KOLEJNY NABÓR NA DOFINANSOWANIE KKK

KOLEJNY NABÓR NA DOFINANSOWANIE KKK

5 marca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpocznie kolejny nabór na dofinansowanie projektów w ramach działania Umiędzynarodowienie Krajowych…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

OCHRONA WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ W BRANŻY KAMIENIARSKIEJ

konferencjaPod takim tytułem we Wrocławiu 19 lutego 2018 r. odbyło się szkolenie zorganizowane przez Związek Pracodawców Branży Kamieniarskiej. Inicjatywa ta powstała w odpowiedzi na wyroki sądu z ostatnich kilku miesięcy, skazujące kamieniarzy za plagiat nagrobków. Szkolenie przygotowała i poprowadziła radca prawny Marta Daćków z Kancelarii Radców Prawnych Daćków i Chwastyk Sp.p. z Wrocławia.

Na szkolenie przybyło ponad 40 osób i było pierwszym tego typu szkoleniem zorganizowanym w branży kamieniarskiej. Pośród obecnych była także skazany kamieniarz, aby opowiedzieć uczestnikom szczegóły postępowania karnego i okoliczności, które doprowadziły do wydania wyroku. To o tyle istotne, że sprawa plagiatu w dalszym ciągu budzi wiele emocji i kontrowersji wśród realizujących zlecenia na posadowienie pomników nagrobnych na cmentarzach. W programie szkolenia uwzględniono również zagadnienia z zakresu prawa autorskiego w odniesieniu do branży kamieniarskiej, min. powstanie i zakres ochrony, nabywania i komercjalizacja praw autorskich, konsekwencje naruszenia praw autorskich jak i praw własności przemysłowej (m.in. nagrobek jako wzór przemysłowy, znak towarowy w branży kamieniarskiej).

W trakcie omawiania poszczególnych zagadnień, na bieżąco pojawiały się pytania o konkretne, jakże życiowe sytuacje w pracy kamieniarza, np. co zrobić w przypadku, gdy klient przyjdzie ze zdjęciem nagrobka, który mu się podoba? Skąd kamieniarz ma wiedzieć, czy projektując samodzielnie nagrobek nie popełnia plagiatu, bo inspirując się nagrobkiem, który kiedyś zobaczył? Gdzie są granice pomiędzy kopią a inspiracją, skoro nagrobek posiada w swojej podstawowej konstrukcji proste i powtarzalne elementy, a takich jest pełno na cmentarzu? Czy w ogóle nagrobek to utwór i czy powinien być chroniony prawem autorskim? Gdzie się kończy utwór, a gdzie zaczyna domena publiczna?

Prowadząca szkolenie podkreśliła, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, ale jest duże prawdopodobieństwo, że pierwsze wyroki skazujące mogą wpłynąć negatywnie na kolejne sprawy sądowe. Dlatego ważne jest, żeby zrobić „rachunek sumienia” wykonanych już zleceń i od teraz dokumentować z należytą starannością bieżące zlecenia. Tu porada prawna. Dla bezpieczeństwa zleceniobiorcy, jeśli klient przyjdzie z wzorem, który mu się podoba, niech zainspirowany pomysłem sam odręcznie naszkicuje projekt. Najważniejsze dla kamieniarza jest to, aby w umowie zamieścić oświadczenie o tym, że klient posiada prawa autorskie do projektu. Chyba, że korzysta ze wzorów z katalogu firmy. W opinii radców prawnych, plagiat może być popełniony tylko umyślnie!

Ponadto w szkoleniu podjęty został równie ważny temat, mianowicie - w jaki sposób właściciel zakładu kamieniarskiego powinien się zabezpieczyć przed ewentualnymi problemami, jeśli wzory nagrobków projektuje pracownik zatrudniony na umowę o pracę. Takich i wiele więcej praktycznych informacji, jak i wyciągniętych wniosków można było usłyszeć na szkoleniu. Żywe zainteresowanie tematyką dowodzi, że kamieniarze w obliczu tego samego problemu potrafią się zjednoczyć, ponieważ po szkoleniu w grono członków ZPBK przystąpiło 7 firm. Zarządowi ZPBK zaproponowano utworzenie pod szyldem związkowym „platformy”, na której będzie można udostępniać swoje wzory nagrobków za niewielką opłatą licencyjną. Taki katalog stanowić miałby bezpieczne źródło inspiracji i możliwość legalnego korzystania z projektów.       
Szkolenie nie wyczerpało tak sygnalizowanej przez obecnych tematyki, która dopiero co ujrzała światło dzienne w branży kamieniarskiej.   

Oprac. i fot. A.Cz.

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet