W JEROZOLIMIE ODKRYTO KAMIENNE POZOSTAŁOŚCI RZYMSKIEGO TEATRU

W JEROZOLIMIE ODKRYTO KAMIENNE POZOSTAŁOŚCI RZYMSKIEGO TEATRU

Starożytne ruiny znaleziono pod tunelami Ściany Zachodniej na terenie Starego Miasta. Gmach powstał za rządów cesarza Hadriana 117-138…

Czytaj...
KONGRES KAMIENIARSKI ZPBK JUŻ W LISTOPADZIE

KONGRES KAMIENIARSKI ZPBK JUŻ W LISTOPADZIE

Szanowni Państwo, W imieniu Zarządu serdecznie zapraszam do udziału w tegorocznym Kongresie Kamieniarskim ZPBK. Będzie to już szesnasta…

Czytaj...
NOWY BUDYNEK LOT - POŁĄCZENIE PIASKOWCA Z CEGŁĄ

NOWY BUDYNEK LOT - POŁĄCZENIE PIASKOWCA Z CEGŁĄ

Rozstrzygnięto konkurs architektoniczno-urbanistyczny na projekt nowego gmachu LOT. Budynek będzie miał dwa oblicza. Jedna strona gmachu będzie mieć…

Czytaj...
SZUKAMY MISTRZA W RĘCZNEJ OBRÓBCE KAMIENIA

SZUKAMY MISTRZA W RĘCZNEJ OBRÓBCE KAMIENIA

Podczas Targów STONE odbędą się Mistrzostwa Polski  w Ręcznej Obróbce Kamienia. Zapraszamy do podjęcia wyzwania i udziału w…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

GRANITOWY AKCENT PODCZAS WKKW W STRZEGOMIU

swieto granituZ bólem serca, i nie tego granitowego ze strzegomskiego rynku, trzeba powiedzieć wprost, w tym roku Święto Granitu Strzegomskiego nie odbyło się. Latami wypracowywana marka ŚGS tym razem obrała zgoła inny kierunek działania i niestety granit tylko incydentalnie pojawił się w innym miejskim wydarzeniu.

Podczas odbywających się od czwartku do niedzieli (17-20 sierpnia br.) na hipodromie w Morawie k/Strzegomia Mistrzostw Europy we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (WKKW) wystawiły swoje produkty jedynie trzy strzegomskie firmy, jak się szacuje, na ponad 300 przedsiębiorstw. Chce się rzec…kropla w morzu. Nie dziwi jedynie fakt, że są to firmy, które najbardziej promują się podczas wszelkich akcji kamieniarskich.

Granit-Strzegom S.A. zaprezentował kostkę granitową, krawężniki i kamienne meble.  Granex Sp. z o.o. wystawiła elementy granitowe cieszące się ze względu na swoje walory użytkowe – dzieci mogły zagrać w tenisa przy granitowym stole do ping-ponga, a turyści przypięli swoje środki transportu do granitowego stojaka na rowery. Firma Litos dostarczyła natomiast przechodniom walorów estetycznych, bowiem zaprezentowała dwie fontanny z granitu pozyskanego z własnej kopalni Piramida z Kostrzy.  Jedna z nich, Lewitujący Kran, zdobiła Rynek podczas zeszłorocznego ŚGS, druga fontanna Woda i Ogień zaskakiwała niecodziennym połączeniem dwóch przeciwstawnych żywiołów. Aleksandra Skolak z Granitowej Galerii wystawiła swoje dzieła, czyli galanterię i biżuterię z kamienia.

Dwie rzeźby firmy Litos - Granitowe Serce, które na co dzień stoi na strzegomskim Rynku, oraz granitową podkowę, umieszczono na pierwszej głównej przeszkodzie crossu. Podkowa, będąca idealnym atrybutem konnego wydarzenia, jak się domyślamy, nie należy do najlżejszych czy najmniejszych, bowiem mierzy niemal 3 metry wysokości (bez podstawy) i ponad 2 metry szerokości. Jeźdźcy zaczynali swą trasę właśnie od przeskoczenia tej granitowej przeszkody.

Pomimo ciekawych granitowych akcentów w tak wielkim wydarzeniu, jakim są ME WKKW, środowisko kamieniarskie i mieszkańcy nie kryją smutku i rozczarowania decyzją władz miasta i brakiem organizacji wydarzenia promującego stricte Strzegom i produkt regionalny strzegomski granit. Głos w tym temacie zabrał m.in. człowiek branży, od lat skutecznie i z pasją promujący granit w Polsce i na świecie.   
 
„Połączenie ŚGS i Dożynek Gminnych z Mistrzostwami Europy w WKKW to zdecydowanie małżeństwo z rozsądku. Rozumiem finansowe i logistyczne motywy władz Strzegomia, by te wydarzenia połączyć. Należy to traktować jako incydent, bo przecież tak dużej międzynarodowej imprezy sportowej w Strzegomiu długo, a może i nigdy więcej nie będzie. Dlatego z pewną rezerwą, ale i zaciekawieniem, obserwować będę przebieg tego „trzypaku”. Przecież tak licznej i międzynarodowej widowni nigdy w Strzegomiu nie mieliśmy. Ale choć hipodrom w Morawie jest pięknym miejscem, to bez wątpienia strzegomski rynek bardziej sprzyja obchodom święta miasta i licznemu udziałowi w nim mieszkańców. Dlatego też jestem przekonany, że w przyszłym roku ŚGS wróci na stare miejsce i mam wielką nadzieję, że skorzystać będzie chciało z tego więcej firm kamieniarskich, niż miało to miejsce dotychczas.” – podsumowuje organizację imprez miejskich Krzysztof Skolak, prezes ZPBK, przedstawiciel firmy Granex Sp. z o.o.

    Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku prawdziwe Święto Granitu Strzegomskiego odbędzie się ze zdwojoną siłą i zaangażuje w promocję szersze grono wystawców.

BAZA FIRM

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

Ogłoszenia

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

Kontakt

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet