KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

SŁYNNA KOLEKCJA RZEŹB WRÓCI DO GRECJI?

greckie marmurowe_rzexbyStarożytne kamienne zabytki wywiezione przed laty ze zniszczonej świątyni na Akropolu są od dwóch wieków atrakcją Muzeum Brytyjskiego w Londynie. Obecnie Grecja jest bliżej odzyskania cennych dzieł niż kiedykolwiek. Wszystko dzięki Brexitowi.

Ostateczne porozumienie o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE musi uzyskać poparcie w parlamentach narodowych krajów członkowskich – to dodatkowy atut w walce o zwrot marmurów.

- Po raz pierwszy mamy dyplomatyczne narzędzie w tej sprawie – zasugerował w rozmowie z greckim dziennikiem „Kathimerini" Aleksis Mantheakis, szef międzynarodowego komitetu zajmującego się skarbami z Partenonu, po czym dodał, że brytyjska opinia publiczna również nie jest przeciwna zwróceniu zabytków.

Wydaje się, że nareszcie Grecja ma przysłowiowego asa w rękawie, by postawić na swoim. Jeżeli rząd w Londynie zaakceptuje propozycje swojego ateńskiego odpowiednika, to Marmury Elgina powrócą do rodzinnego kraju. Słynna kolekcja kamiennych rzeźb i płaskorzeźb pochodzących z Partenonu została wywieziona z Grecji ponad 200 lat temu, kiedy kraj znajdował się pod okupacją turecką. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był lord Thomas Bruce.

Rzeźby i płaskorzeźby wykuwano przy pomocy łomów, stosowano także ładunki wybuchowe, tym samym pozostałości świątyni zostały zniszczone. Od tamtej pory taki proceder nazywany jest elginizmem. Grecja po raz pierwszy wystąpiła o zwrot zabytkowych marmurów w 1833 r. Przez lata oficjalnym staraniom towarzyszyły też uliczne protesty. Wszystkie te działania były jednak bezskuteczne i blokowane przez brytyjskich polityków, w tym premiera Tony'ego Blaira.

Oprac. DŚ
Fot. wikipedia.org

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet