KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

STAROŻYTNY KOMPLEKS RELIGIJNY ODKRYTY W EGIPCIE

Berget el-SzebDo tego niezwykłego znaleziska doszło podczas wykopalisk prowadzonych w Berget el-Szeb koło 150 km na zachód od Abu Simbel i doliny Nilu. W skład lokalnego centrum kultowo-ceremonialnego wchodzą konstrukcje megalityczne, kurhany i nietypowe kamienne struktury wykonane z piaskowca.

Polscy archeolodzy badają tereny  Pustyni Zachodniej Egiptu już blisko 60 lat. Wykopaliska prowadzone są w ramach Combined Prehistoric Expedition (CPE), czyli międzynarodowej ekspedycji badawczej, oraz indywidualnych projektów naukowych Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Nowo odkryte centrum kultowe w Berget el-Szeb powstało ponad 5000 lat temu. Kompleks zlokalizowany jest około 150 km na zachód od Abu Simbel leżącym w dolinie Nilu.
Wokół dawnego jeziora archeolodzy odkryli w kilku miejscach skupienia: kurhanów, różnorodnych struktur kamiennych oraz konstrukcji megalitycznych. Wzniesiono je z olbrzymich, niejednokrotnie kilkutonowych kamieni. Zdaniem naukowców krajobraz jest dosłownie usiany setkami ognisk, koncentrujących się przy konstrukcjach z piaskowca.

W ich sąsiedztwie nie znaleziono jednak charakterystycznych dla pradziejowych osad, narzędzi czy pozostałości chat i obiektów gospodarczych. Kamienne struktury najprawdopodobniej związane były z odprawianiem bliżej nieokreślonych ceremonii, być może związanych z oczekiwaniem na życiodajny deszcz.

Niezwykłą ciekawostką okazały się konstrukcje, które określane są  jako skrzynie. Wykonano je z dużych płyt piaskowca. Starożytni kamieniarze wkuwali się w podłoże z piaskowca, tworząc jamy. Pozyskany urobek wykorzystywano do konstrukcji dwuspadowego dachu nad takim otworem. Wielkość tych obiektów wynosi około 2 na 0,8 m.

Oprac. DŚ
Fot: P. Bobrowski/M. Jórdeczka
Źródło: DoRzeczy.pl 

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet