KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

W KURDYSTANIE ODKRYTO STAROŻYTNE KAMIENNE POSĄGI

kamienne posagiKilka dni temu na terenie północnej części Iraku wykopano rzeźby brodatych mężczyzn oraz podstawy kolumn, które mogą być częścią zaginionej świątyni Chaldiego. Naturalnej wielkości statuy wykonano z bazaltu, wapienia i piaskowca w VII bądź VI wieku p.n.e.

Rzeźby mają do 2,3 m wysokości. Niektóre postaci dzierżą w prawej ręce kubek, natomiast lewą dłoń trzymają na brzuchu. Jedna z nich posiada topór, a inna uzbrojona jest jedynie w sztylet. Zdaniem archeologów ustawiano je na miejscach pochówku. Był to element rytuału nomadów lub pasterzy, popularny zwłaszcza w przypadku grzebania przywódcy lub dzielnego wojownika.

Jak wynika z przeprowadzonych badań większość odkrytych posągów datuje się na VII bądź VI wiek p.n.e. Wykonano je głównie z bazaltu, wapienia i piaskowca. Podobne figury można spotkać od środkowej Azji po wschodnią Europę. Oprócz kamiennych rzeźb odnaleziono także inne artefakty, w tym najprawdopodobniej podstawy kolumn z zaginionej świątyni poświęconej Chaldiemu.

Lokalizacja miejsca kultu boga urartyjskiego, stojącego na czele panteonu długo pozostawała tajemnicą, ale odkrycie zawęża obszar poszukiwań. Pomocny może być również relief znaleziony w XIX w. w Dur-Szarrukin, na  którym poza świątynią widnieją ulokowane na zboczu budynki. Ponadto w trakcie wykopalisk odnaleziono figurkę dzikiej kozy wykonaną z brązu. Na statuetce zwierzęcia znajduje się inskrypcja w piśmie klinowym. Trwają prace nad jej odczytaniem.

Oprac. DŚ

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet