KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ANTYCZNE RZEŹBY Z PIASKOWCA WRÓCIŁY DO KAMBODŻY

antykSkradzione ponad 40 lat temu posągi, które przetrwały wojny domowe, grabieże i podróże dookoła świata wróciły do Kambodży ze Stanów Zjednoczonych. Trzy khmerskie rzeźby wykuto z piaskowca w X wieku.

Kamienne rzeźby przedstawiają trzy mitologiczne postaci z hinduskiego eposu „Mahabharata” - Durjodhanę, Bhimę i Balaramę. Pierwsza z nich, przedstawia jednego z braci z rodu Kaurawów, ma 1,58 m wysokości. Skradziono ją w 1972 roku i sprzedano trzy lata później na aukcji w Londynie. Kolejny raz posąg pojawił się podczas licytacji w Nowym Jorku w 2011 roku. Po długich prawnych sporach, dom aukcyjny zgodził się zwrócić rzeźbę do Kambodży.

Drugie wykute w piaskowcu dzieło przedstawia półtorametrowego „Bhimę”. W 1976 roku rzeźba została kupiona przez Muzeum Nortona Simona w kalifornijskiej Pasadenie. Placówka zgodziła się zwrócić ją prawowitym właścicielom w geście przyjaźni. Natomiast trzeci z kamiennych posągów został oddany dzięki porozumieniu między domem aukcyjnym Christie's, a rządem Kambodży.

Teraz rzeźby wykute w piaskowcu przez khmerskich kamieniarzy będzie można podziwiać w Muzeum Narodowym w Phnom Penh. Powrót tych trzech posągów oznacza postęp w dążeniach do odzyskania pozostałych dzieł. Wszystkie obeliski razem tworzą dziewięcioosobową scenę pojedynku Durjodhany z Bhimą na maczugi.

Oprac. DŚ
Fot. wikipedia.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet