KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

POWSTANIE POMNIK UPAMIĘTNIAJĄCY PRYMASA AUGUSTA HLONDA

hlondlaKilka dni temu rozstrzygnięto rozpisany wcześniej konkurs na projekt monumentu. Zwycięska koncepcja zakłada, iż obelisk, który stanie w centrum Katowic zostanie wykonany z jasnego piaskowca. Koszt budowy pomnika wyniesie ok. 500 tysięcy złotych.

August Hlond urodził się 5 lipca 1881 w Brzęczkowicach natomiast zmarł 22 października 1948 w Warszawie. Po pierwszej wojnie światowej tworzył kościół katolicki na polskim Górnym Śląsku. Piastował funkcję pierwszego biskupa diecezji katowickiej. Natomiast od 1926 roku został arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim; mianowany prymasem Polski stanął na czele kościoła katolickiego w Polsce.

Na konkurs, ogłoszony w lutym przez Urząd Miasta wpłynęło 20 prac z całego kraju. Autorami wyróżnionej pracy są Zbigniew Mikielewicz i Przemysław Dudziuk z Torunia. Projektanci otrzymają 35 tysięcy złotych do podziału. Zgodnie z przestawioną przez nich koncepcją, rzeźba przedstawia prymasa Augusta Hlonda w pozycji siedzącej. Pomnik  razem z postumentem ma mieć pięć metrów wysokości. Wymiary podstawy to 1,4 m na 2 m.

Monument zostanie wykonany z kamienia naturalnego. Wybór padł na jasny, drobnoziarnisty piaskowiec hiszpański. Pomnik stanie w centrum Katowic u zbiegu ulic Jordana i Wita Stwosza, w pobliżu wydziału teologicznego Uniwersytetu Śląskiego oraz Archikatedry Chrystusa Króla. Zwycięski projekt doskonale wpisuje się w przestrzeń miejską zagospodarowaną tymi monumentalnymi obiektami.

Oprac. DŚ
Fot. serwis.chrystusowcy.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet