UPOJENI CENNYM ŁUPEM

UPOJENI CENNYM ŁUPEM

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych po, jak się później okazało, nie pierwszej takiej kradzieży kamieni z katedry Notre-Dame podczas…

Czytaj...
NIEDOKOŃCZONE DZIEŁO GAUDIEGO

NIEDOKOŃCZONE DZIEŁO GAUDIEGO

Sagrada Familia, niezwykły secesyjny kościół w Barcelonie, uważany za szczytowe osiągnięcie Antoniego Gaudíego, ma szansę zostać ukończona w…

Czytaj...
PRZEBITO DRUGI TUNEL „ZAKOPIANKI”

PRZEBITO DRUGI TUNEL „ZAKOPIANKI”

27 kwietnia na drodze ekspresowej S7 (tzw. Zakopiance) połączono drugą, lewą nitkę tunelu pod górą Luboń Mały. Ten…

Czytaj...
TARGI STONE+TEC  ODWOŁANE

TARGI STONE+TEC ODWOŁANE

Zaplanowane na 17-20 czerwca 2020  w Norymberdze targi kamienia i technologii Stone+tech zostały odwołane.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

VII Biennale Rzeźby w Granicie

1

fot.1. Powitanie gości przez zastępcę dyrektora SCK Krzysztofa Kalinowskiego oraz komisarza sympozjum Grzegorza Niemyjskiego na III Konferencji o rzeźbie w przestrzeni publicznej.

Owoce miesięcznej ciężkiej pracy rzeźbiarzy można już podziwiać na strzegomskim Rynku. 5 sierpnia odbył się oczekiwany przez wszystkich wernisaż oraz III Konferencja zatytułowana „Rzeźba w przestrzeni publicznej”.

Patronat honorowy nad tegoroczną imprezą objęła Akademia Sztuk Pięknych im. Gepperta z Wrocławia. Podczas trwania biennale zorganizowano trzy konferencje. Pierwsze spotkanie dotyczyło granitu jako materiału służącego ludzkości – dr Bogdan Solima opowiedział, skąd się wziął granit, jak powstawał i jakie ma właściwości. Z kolei Edmund Szczepański wprowadził słuchaczy w tajniki glinki o specjalnych właściwościach leczniczych występującej w okolicy Strzegomia w przemówieniu pt. „Jan Montanus – Terra Sigillata”. O działalności Fundacji Bazalt opowiedział Krzysztof Skolak, a dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury Krzysztof Kalinowski przedstawił ideę „Alei Rzeźb” mieszczącej się przy al. Wojska Polskiego w Strzegomiu, gdzie stanęły liczne dzieła granitowe powstałe podczas poprzednich edycji rzeźbienia w kamieniu. Przedstawiono również strzegomskich artystów, którzy od lat z pasją podchodzą do rzeźbienia w kamieniu. Mowa o Jerzym Zysku, Jacku Zającu, Adamie Radkowskim i Zbigniewie Zychu.

Druga konferencja była poświęcona autoprezentacji twórczości uczestników pleneru: Ewy Solimy, Patryka Nieczarowskiego, Mateusza Wójcika, Norberta Sarneckiego, Roberta Kai, Roberta Bucka, Marcina Nosko oraz komisarza tegorocznej edycji Grzegorza Niemyjskiego. Trzecia konferencja odbyła się w dniu wernisażu. Po wprowadzeniu podsumowującym wszystkie dotychczasowe sympozja rzeźby w granicie przez Grzegorza Niemyjskiego można było wysłuchać prelekcji prof. Antoniego Pastwy na temat rzeźby w przestrzeni publicznej, występującej od zarania dziejów świata. W programie spotkania była mowa również o „Pamięci miejsca” (prof. Robert Kaja) oraz o „Spatynowanym kamieniu w przestrzeni publicznej” (prof. Zbigniew Solski). Dr hab. Roman Konik wygłosił mowę pt. „Obecność rzeźby w przestrzeni publicznej. Kilka uwag na przykładzie twórczości Stanisława Horno-Popławskiego”, a przybyły z Czech dr Libor Novotny opowiedział o „Sztuce w przestrzeni publicznej”.

Po zakończonej konferencji rzeźbiarze, przedstawiciele władz miasta oraz zaproszeni goście ruszyli na wernisaż, który odbywał się na Rynku w Strzegomiu. Licznie przybyli widzowie wysłuchali występów artystów i przeszli aleją rozstawionych po mieście dzieł. Nie brakowało miłych rozmów i wspomnień przy uroczystym obiedzie i wieczorze tradycji kamieniarskich.
Co przyniesie kolejne biennale rzeźby w granicie i w którym kierunku będzie zmierzać tematyka prac? Oto jest pytanie! Grono inwestorów oraz firm użyczających miejsca do prac rzeźbiarzom od lat stale się powiększa. Firmy, instytucje i osoby, które wsparły finansowo tegoroczną inicjatywę, to: Gmina Strzegom, Krzysztof Skolak Granex, Graniro, Zenon Kiszkiel, Józef i Tomasz Gromiec, Bogusław Solima Piramida, Granit Strzegom SA, Andrzej Cybuch Skamet, Ryszard Goliński Wekom II, Kopalnia Granitu Zimnik, Henryk Wodzicki P.W. Ander, Weha, Flex.

Monika Wilk-Lechniak

WILK 2WILK 3WILK 4WILK 5WILK 6WILK 7WILK 8WILK 9WILK 10


1. Patryk Nieczarowski: „Do Szakala po kolejną”
2. Marcin Nosko: „Kamieniem nie bądź mi”
3. Robert Bucek: „Dom w górach”
4. Robert Kaja: „12=12”
5. Realizacja pod tytułem „12=12”
6. Mateusz Wójcik: „Młodość”
7. Ewa Solima: „Granitowy budzik”
8. Grzegorz Niemyjski: „Adam”
9. Norbert Sarnecki: „Ocieplenie”

fot. M. Wilk-Lechniak 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet