KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

NIEZWYKŁE ODKRYCIE NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

swietykrzyzArcheolodzy odsłonili w wirydarzu klasztoru benedyktyńskiego rozległy system gromadzenia wody, którego najstarsze elementy z kamienia pochodzą z XVII w.

W ramach prac badawczych prowadzonych na terenie klasztornego wirydarza badacze odsłonili rozbudowywany przez trzy stulecia system zbierania i magazynowania wody. W jego centralnej części znajduje się kamienna cembrowina, przypominająca studnię. Jest to górna część rozległej cysterny znajdującej się pod dziedzińcem. Sama cembrowina oparta jest na czterech kamiennych filarach. Natomiast  dno zbiornika oparte jest o litą skałę a komora wykuta w zwietrzelinie skalnej.

Zbiornik jest szczelnie obudowany ze wszystkich stron kamiennymi ciosami i kamieniem łamanym. Gromadził głównie wody opadowe i gruntowe. Powstał prawdopodobnie w okresie remontów zespołu klasztornego prowadzonych przez opatów Bogusława Raduszewskiego i Stanisława Sierakowskiego.

Zbiornik miał zapewnić wystarczającą ilość wody dla kilkudziesięciu mieszkańców klasztoru benedyktyńskiego tak aby mogli oni przetrwać okresy dłuższych niedoborów wody i suszy. W późniejszym okresie, na przełomie XVIII i XIX w. rozbudowano pozostałe elementy do gromadzenia wody. Dobudowano wypełnioną grysem "wannę" połączoną z czterema narożnikami wirydarza. Zbierała ona wodę opadową. Warstwa żwiru pełniła rolę filtra, dzięki czemu do cysterny dostawała się oczyszczona woda. Podobnych rozwiązań nie udało się dotąd odkryć nigdzie indziej.

Oprac. KC
Fot. Jarosław Kubalski

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet