KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

PODWODNE ZADUSZKI

grossrosenObóz koncentracyjny Gross-Rosen, był obok Mauthausen-Gusen, najcięższym wśród wszystkich niemieckich obozów koncentracyjnych. Raz do roku w swoisty sposób upamiętnia się tu ofiary II wojny światowej.

Od 8 lat miejsce kaźni staje się na jeden dzień miejscem swoistego hołdu dla ofiar nazizmu. Posprzątane i przyozdobione groby to chrześcijański wyraz szacunku dla zmarłych. I tym razem płetwonurkowie zadbali, by miejsce morderczej pracy przygotować na ten czas. Celem jest nie tylko oczyszczenie kamieniołomu, ale także upamiętnienie więźniów, którzy zostali zamordowani w hitlerowskim obozie pracy.

Obecnie na dnie nie znajduje się już pamiątek po więźniach z czasów II wojny światowej, a jedynie śmieci, których jednak dzięki prowadzonym cyklicznie akcjom z roku na rok jest coraz mniej. Z dna kamieniołomu wydobyto zalegające opony, złom i plastik. W działaniach nurkowych uczestniczyli strażacy płetwonurkowie z Wrocławia, Międzyrzecza, Głogowa, Nowej Soli, Bytomia i Gliwic.

Na zakończenie akcji złożono na wodzie wieniec upamiętniający więźniów, a następnie nurkowie udali się na teren obozu, gdzie pod tablicą upamiętniającą poległych tu strażaków zapłonęły znicze.

Obóz koncentracyjny Gross-Rosen powstał w 1940 r. W pierwszych latach istnienia był małym obozem, nastawionym przede wszystkim na obsługę kamieniołomu. W 1944 r. obóz został rozbudowany. Ogółem przez Gross-Rosen - obóz macierzysty i jego filie - przeszło około 125 tys. więźniów, szacuje się, że zginęło w nim 40 tys. osób.

Oprac. KC
Fot: www.wikipedia.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet