KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Włocławek: Nowe posadzki nowe muzeum

Muzeum Diecezjalne we Włocławku powstało w latach siedemdziesiątych XIX w. Jego założycielami byli księża Stanisław i Zenon Chodyńscy, z ich prywatnych zbiorów powstał zaczątek izb muzealnych, które znalazły swe miejsce w pomieszczeniach seminaryjnych. Na początku XX w. zbiór muzealny
przedstawiał się bardzo okazale, były w nim eksponaty numizmatyczne i medale. Cała kolekcja została wzbogacona przez ks. Władysława Kubickiego, dzięki któremu całość zbiorów została spisana
i uporządkowana.




















To samo zadaniewypełniał przez kolejne lataks. Władysław Górzyński. Przed II wojną światową muzeum mogło poszczycić się gotyckimi obrazami cechowymi, kolekcją tkanin i zabytkami archeologicznymi, co było możliwe dzięki licznym darom od kapłanówi osób świeckich. Tak pięknie rozwijająca się placówka doznała dramatu straszliwejrzeczywistości II wojny światowej, czas okupacji spowodował rozproszenie zbiorów. Te, które zostały uratowane przez siostry zakonne, nie mogły stanowić po wojnie konkretnego i systematycznego zbioru. Czas ten stawiał przed ówczesnym biskupem ordynariuszem m.in. problemy lokalowe i finansowe. To one były głównymi przeszkodami do tworzenia nowych pomieszczeń muzealnych.

Taki stan rzeczy trwał do roku 1995, kiedy to dekretem reaktywowano Muzeum Diecezjalne, funkcję dyrektora powierzając autorowi niniejszego tekstu, historykowi sztuki. Minione dziesięcio-lecie wypełniły prace związane z gene-ralnym remontem w pomieszczeniach

o charakterze barokowym, gdzie wymieniono tynki i podłoże, na które zdecydowano się położyć posadzkę kamienną. Projekty wykonane przez księdza dyrektora, znalazły akceptację ks. bpa Wiesława Meringa, a ich realizacji podjęła się firma kamieniarska Andrzeja Gawrysia z Torunia. Kolorystyka i ich układ uzupełniony został przez „odważny” kolor ścian w salach ekspozycyjnych. Całość dopełniły eksponaty z poszczególnych okresów sztuki.
Rodzi się tylko pytanie, czy w takich pomieszczeniach można pokusić się o takie rozwiązania? Odpowiedź należy do Czytelników, którzy być może podczas podróży służbowych, choć nie tylko wówczas przecież, odwiedzą Muzeum Diecezjalne we Włocławku mieszczące się przy pl. Kopernika 3, blisko gotyckiej katedry, która również może poszczycić się wspaniałymi przykładami artystycznego rzemiosła kamieniarskiego

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet