KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

RELIKWIARZ NA SOLVAY’U

Krakowskie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” będzie się składało z kilkunastu obiektów, z których każdy będzie miał swoje przeznaczenie. W tej chwili w stanie surowym są dwa budynki, a z kościół wyszedł już z ziemi. To właśnie w zamkniętym już dolnym kościele znajdą się już wkrótce relikwie beatyfikowanego w Watykanie 1 maja sługi bożego Jana Pawła II. Obróbki kamieniarskie relikwiarza wykonuje konsorcjum strzegomskich firm Granex i Multistone.

- Realizowałem już wiele inwestycji kamieniarskich, ale ten obiekt będzie obiektem niepowtarzalnym. Taki obiekt zdarza się tylko raz wżyciu i jestem dumny, że mogę brać udział w tym projekcie – mówi Piotr Stopyra prezes firmy Multistone ze Strzegomia. - W tej chwili widzimy, że to jest budowa, ale za cztery lata, kiedy planowane jest zakończenie całego kompleksu, to będzie perełka.

Prace kamieniarskie związane z elewacjami budynków Centrum i kamiennymi okładzinami wewnętrznych ścian dolnego kościoła, który będzie stanowił główny punkt całego kompleksu wykonuje konsorcjum firm strzegomskich: Granex producent elementów kamiennych i Multistone, która odpowiada za montaż i transport elementów ze Strzegomia na teren budowy.

Obejrzyj galerię: Budowa Centrum Jana Pawła II Kraków

WAPIEŃ ZNAD DUNAJU


O wyborze do prac kamieniarskich w krakowskim Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” konsorcjum, w którym wiodącą rolę pełni firma Granex, zadecydowało jej doświadczenie w pracach przy użyciu wybranego przez projektanta kamienia. Mowa o bułgarskim wapieniu Vratza, który wizualnie przypomina polskie wapienie, ale jest trwalszy i odporniejszy na wilgoć.

A podobieństwo do polskich wapieni było istotne, bo całe Centrum ma być zbudowane w stylu krakowskim, który charakteryzuje się ceglanymi elewacjami uzupełnianymi białymi kamiennymi obróbkami okien, drzwi, narożników itp.
Granex doświadczenie w wykorzystaniu tego kamienia zdobył realizując rekonstrukcje kamieniarskie m.in. na berlińskiej Wyspie Muzeów, w wiedeńskim metrze oraz Muzeum Albertinum a także na Wawelu w Krakowie, gdzie uzupełniano zniszczone elementy kamieniarskie. Doświadczenia te miały znaczenie podczas wyboru wykonawcy przez inwestora, którym jest krakowska Kuria Metropolitalna.

W pierwszym etapie zbudowano dwa budynki - siedziby wolontariatu i Instytutu Dialogu Międzykulturowego Jana Pawła II. – W tej chwili w związku z bliską beatyfikacją Jana Pawła II najpilniejszym tematem stało się wykończenie dolnego kościoła zwanego Relikwiarzem, bo tam w maju zostaną złożone relikwie naszego Papieża - mówi Krzysztof Skolak, właściciel Granexu.

Pierwsze elementy dolnego kościoła pojechały ze Strzegomia do Krakowa 17 stycznia, a na koniec kwietnia relikwiarz musi być gotowy, zatem czasu jest niewiele. W dolnym kościele zaprojektowano także kopię wawelskiej romańskiej Krypty Św. Leonarda, w której młody Karol Wojtyła odprawił swoją pierwszą mszę świętą.

- Ta krypta ma szczególne przeznaczenie, bo po beatyfikacji będzie tu złożona oryginalna płyta nagrobna z grot watykańskich – mówi Piotr Stopyra. – Jest to niezwykły obiekt także z punktu widzenia kamieniarskiego - wszystko z kostek imitujących potężne elementy blokowe – cała konstrukcja jest z żelbetu, częściowo murowana z cegły i wyłożona wapieniem. W chwili obecnej kamień, którym obłożono betonową konstrukcję jest dodatkowym usztywnieniem całej konstrukcji i pełni także funkcję nośną.

PROJEKT BARDZO DYNAMICZNY

Centrum  Jana Pawła II powstaje na dawnym wysypisku odpadów z kamieniołomów Solvay, w których podczas II wojny światowej pracował Karol Wojtyła. Będzie się składało z kilkunastu obiektów nastawionych zarówno na obsługę ruchu pielgrzymkowego, jak i działalność naukową, przede wszystkim jednak jego celem jest rozpowszechnianie dorobku ideowego jaki pozostawił nam Papież – Polak.

Autorem projektu Centrum JP II jest krakowski architekt Andrzej Mikulski, z którym Granex i Multistone ściśle współpracują, na bieżąco konsultując liczne szczegóły, bo projekt jest żywy i nieustannie ulepszany.
- Biuro projektowe z dnia na dzień projektuje kolejne fragmenty obiektu, sytuacja jest dynamiczna – mówi Bogusław Skolak, założyciel Granexu, który w całym projekcie pełni tez funkcję konsultanta do spraw kamieniarskich.

- Dynamiczność tego projektu powoduje, że to bardzo trudne zlecenie i jest trochę nerwów na budowie, ale te trudności rekompensuje nam szlachetność celu, z którym się utożsamiamy – dodaje Krzysztof Skolak.

- Założeniem było żeby wszystkie prace wykonać do dnia beatyfikacji. Prawdopodobnie zdążymy – siedem oratoriów, krypta Leonarda i ściana relikwiarza, z naszej strony jesteśmy na 1 maja (rozmawialiśmy kilka dni wcześniej – red.) przygotowani. Oratoria są już skończone w 95 proc., będą jeszcze fugowane – mówi Piotr Stopyra. – A to nie byle jakie osiągnięcie. Zakres prac kościoła dolnego to około 300 metrów sześciennych kamienia naturalnego. Są to duże elementy, np. portale zwieńczające ołtarze ważą około 1,2 tony, ale jest też dużo drobnych obróbek, które przycinamy na miejscu, bo z myślą o tym przygotowano je z naddatkiem.

ZEGARMISTRZOWSKA ROBOTA

Praca jest żmudna i mozolna, ale efekt już jest piękny, a przecież brak jeszcze podstawowego wyposażenia, obrazów itp.

- Stropy pozostaną nie zmienione – są odlane z kolorowego betonu szalowanego, który miejscami będzie szpachlowany i malowany, tam gdzie przewidziano malowidła – tłumaczy Piotr Stopyra. - Wszystkie elementy kamieniarskie cokoły są montowane na odpowiedniej izolacji bezpośrednio na płycie betonowej, a następne elementy są łączone techniką murowaną, a dodatkowo jeszcze są kotwione do betonowej ściany. Cokoły są grubości 10-12 cm, a wszystkie płyty okładzinowe są grubości 8 cm.

Do montażu używano wózka widłowego z własnego projektu przystawką do precyzyjnego wsuwania ciężkich elementów zwieńczających na miejsce, gdzie często między sufitem a elementami znajdującymi się poniżej był tylko jeden centymetr luzu, a cała operacja odbywała się na wysokości 4,30 m.

- Były to prace bardzo precyzyjne i muszę się pochwalić, że odbyły się one bez żadnego uszczerbku na elementach. Przy takich dużych pracach często zdarzają się straty, ale nam się udało póki co odpukać – chwali swoich ludzi Piotr Stopyra, ale zaraz dodaje: - Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że pierwszym sukcesem jest dokładność wykonania elementów kamieniarskich, które powstają w firmie Granex w Strzegomiu.

OCHRANIAŁ PAPIEŻA

Udział Piotra Stopyry w budowie Centrum Jana Pawła II jest ciekawym przykładem niezwykłego splatania się ludzkich losów, albo raczej wyroków Opatrzności. Jako młody chłopak podczas służby wojskowej zetknął się on w 1987 r. z Janem Pawłem II podczas jednej z jego pielgrzymek do ojczyzny.

- Jako żołnierz brałem udział w ochranianiu naszego Papieża, miałem go kilkakrotnie na wyciagnięcie ręki i zrobił on na mnie olbrzymie wrażenie – wspomina szef Multistone. - Wprawdzie jako ochrona musieliśmy się koncentrować na ludziach, którzy wybiegali do Papieża, rzucali mu kwiaty, ale trudno było nie odczuć bliskości tego niezwykłego człowieka. Mieliśmy być do Ojca Świętego siłą rzeczy odwróceni plecami, ale nie sposób było się nie odwrócić i nie zerkać. Był bardzo bezpośredni, Był to ktoś bliski, a opisać go można w skrócie słowami było w nim wszystkim co dobre.

Dziś Piotr Stopyra, prezes Multistone kieruje na budowie Centrum grupą 13 swoich pracowników i razem z nimi stara się by wszystko zostało wykonane jak należy w najdrobniejszych szczegółach. Autorem projektu Centrum jest młody krakowski  architekt Andrzej Mikulski, który bardzo chwali strzegomskich kamieniarzy: - To wyjątkowi profesjonaliści, pracowałem już z kilkoma firmami kamieniarskimi, ale ci są najlepsi, zarówno jeśli chodzi o precyzję przygotowania elementów jak i perfekcyjny ich montaż na miejscu – powiedział nam architekt.

ICH SIŁĄ JEST DOŚWIADCZENIE


Prace kamieniarskie w Centrum JP II realizowane są etapowo: etap I od września 2010 do czerwca 2011 obejmuje obiekty: Centrum Wolontariatu, Instytut Jana Pawła II oraz Kościół Dolny (tu 11.czerwca złożone zostaną relikwie Jana Pawła II). Powierzchnie wapienne wykończone są z zastosowaniem piaskowana i szczotkowana („antico”).

- Realizacja tak złożonego projektu w tak krótkim czasie możliwa jest tylko dzięki ogromnemu doświadczeniu kamieniarzy pracujących w Granexie oraz wsparciu najnowocześniejszych technologii, mam tu na myśli m.in. dwa sterowane numerycznie traki linowe do cięcia profili i centrum obróbcze, wszystkie maszyny produkcji Bidese Impianti – podsumowuje Krzysztof Skolak.

Tekst i zdjęcia: Bolesław Bezeg

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet