KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

CZYSZCZENIE KAMIENIA SUCHYM LODEM?

Produkcja suchego lodu urządzeniami w pełni mobilnymi z marszu uczyniła z usługi czyszczenia działalnośćniszową, ekologiczną i oczywiście innowacyjną. Tymczasem środowisko konserwatorów zabytków jest co najmniej ostrożne – na polskim rynku brak nam jeszcze referencyjnych przykładów z powodzeniem zrealizowanego czyszczenia.

Kilka lat temu po serii testów zaangażowano z powodzeniem pierwsze wytwornice lodu w przemyśle oponiarskim do czyszczenia maszyn wulkanizujących gumę. Dużo wcześnie metoda ta zyskała referencje wśród producentów opakowań z tworzyw sztucznych, ale też np. zakładów przetwórstwa mięsnego. Najczęściej walorem okazuje się efektywne, dokładne czyszczenie. Dalekie od ryzyka uszkodzenia poszczególnych elementów maszyn i urządzeń – także elektrycznych. Wysokociśnieniowa dysza urządzenia umożliwia też czyszczenie materiałów wrażliwych na korozję i kontakt… z wodą.

Mobilne wytwornice suchego lodu uczyniły z usługi czyszczenia działalność innowacyjną. Są i tacy, którzy twierdzą: dotychczas używane metody czyszczenia (np. obróbka strumieniowa szkłem, piaskiem, metody chemiczne) będą wypierane i zastępowane przez granulaty peletu –rozwiązanie bezinwazyjne, tj. bez konieczności demontażu linii produkcyjnych lub skomplikowanych urządzeń. Brak masy wtórnych odpadów jest niewątpliwie dodatkową zaletą technologii wydmuchiwania suchego lodu.

INNOWACYJNOŚĆ METODY

fot 1Technologia piaskowania nie sprawdza się w wielu wypadkach, gdyż pozostawia resztki ścierniwa. Oznacza to konieczność przeprowadzenia czyszczenia po czyszczeniu. Rozwiązaniem tego problemu jest suchy lód. Przechodzi on w powietrzu z postaci stałej (granulat CO2) bezpośrednio do gazowej (sublimuje), dlatego też po czyszczeniu nie powstają ścieki ani ścierniwo. Rezultatem jest całkowita czystość. Czyszczenie taką metodą kamienia?

– Czyszczenie suchym lodem jest techniką śrutowania, z tym że zamiast ścierniwa takiego jak piasek czy śrut wykorzystuje tzw. pelety suchego lodu, czyli dwutlenek węgla w stanie stałym – przybliża walory propozycji Robert Niemiec, koordynator serwisu i sprzedaży w firmie RoTec Polska, która jest dystrybutorem opatentowanego rozwiązania firmy Cryonomic. – Skuteczność tej metody ma dwa źródła: szok termiczny – bardzo niska temperatura peletów suchego lodu(–78°C) powoduje, że zanieczyszczenie zamarza i kurczy się, co skutkuje jego łatwym oddzieleniem od podłoża – i siła eksplozji podczas zderzenia z powierzchnią. Pelety sublimują do dwutlenku węgla w formie gazu, zwiększając swoją powierzchnię ok. 700 razy. Dzięki temu zjawisku zanieczyszczenie zostaje podniesione i oddzielone od czyszczonej powierzchni.
Powłoki brudu dosłownie rozrywa energia kinetyczna. Skompresowane powietrze rozpędza pelety (kształtka granulek suchego lodu może mieć np. 3mm średnicy) do prędkości powyżej 150 m/s. Kolejne cząstki wdzierają się w powstałe szczeliny i tam przechodzą ze stanu stałego w gazowy. Proces ten powoduje odspajanie zabrudzenia, jednak nie uszkadza (nawet wyjątkowo delikatnych) powierzchni. Suchy lód nie topnieje do postaci płynnej dwutlenku węgla, ale sublimuje bezpośrednio do postaci gazowej. Przy kontakcie z powierzchnią suchy lód zmienia się po prostu w gaz. To o tyle istotne, że dyskwalifikujący zalety pelety uważają, że jedyne metody skutecznego, w pełni kontrolowanego, ekologicznego i jak najmniej niszczącego powierzchnie czyszczenia materiałów budowlanych to metody całkowicie suchego, mikrościernego czyszczenia strumieniowego z bardzo starannie regulowanym ciśnieniem i użyciem ekologicznych ścierniw. Jakie to metody?
– Obecnie najbardziej popularne technologie czyszczenia stosowane w obiektach zabytkowych to: włosko-niemiecka Eurorubber-Ibix oraz francuska Le Gommages des Facades– informuje Piotr Grzegorz Mądrach, dyplomowany konserwator zabytków, rzeczoznawca konserwacji zabytków. – Używanie wody w jakiejkolwiek postaci jest dla obiektów zabytkowych prawie zawsze „zabójcze”. A tzw. suchy lód mimo złudnej nazwy w efekcie jest bardzo… mokry. I długo by można jeszcze o negatywnych skutkach jego stosowania pisać – ucina wszelkie spekulacje.
Granulki suchego lodu nie mają właściwości ściernych, więc nie rysują czyszczonej powierzchni ani jej nie uszkadzają – odpierają zarzut specjaliści marki Kärcher, która opracowała urządzenie Ice Blaster. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna dla czyszczonych przedmiotów, ponieważ istnieje możliwość regulacji zarówno podawanego ciśnienia, jak i ilości suchego lodu wykorzystywanego do czyszczenia. W zależności od powierzchni i zabrudzenia, można zastosować ciśnienie od 1 do 16 barów oraz ilość suchego lodu w zakresie 20–100 kg/h.
– Przykładem skutecznego czyszczenia architektury jest renowacja zabytkowej siedemnastowiecznej fasady Pałacu Inwalidów w Paryżu, do której wykorzystano urządzenia do czyszczenia suchym lodem firmy Cryonomic. Podobną realizacją jest czyszczenie 3000 mkw. fasady zabytkowego Hôtel Louvre et Paix w Marsylii – dodaje Robert Niemiec, RoTec Polska.

fot 2_AP_BU_PS_W_033_9_150kbsDzięki opatentowanym rozwiązaniom firmy Cryonomic jest możliwość pracy w odległości nawet 100 m od urządzenia, również w pionie! Urządzenia te bardzo dobrze sprawdzają się również w usuwaniu graffiti, lakierów czy innych warstw zabrudzenia.
W zachodniej prasie przeczytamy więc o pomyślnym zastosowaniu peletu w branży renowacji zabytków, m.in. do usuwania pleśni, farb ołowiowych, a też np. smoły. Do radzenia sobie ze szkodami spowodowanymi przez sadzę, dym, wodę(!). Tu ciekawa refleksja:
– Lód przeznaczony jest do powierzchni twardych i niewykazujących rozwarstwienia – twierdzi Tomasz Pruchnicki, który jest nie tylko autorem licznych artykułów w „ŚK” o tematyce związanej z konserwacją kamienia w różnych rejonach świata, ale też inspektorem nadzoru nad robotami budowlanymi przy zabytkach nieruchomych z ponad 25-letnią praktyką w zawodzie. – Natychmiastowa sublimacja dwutlenku węgla przy temperaturze –78 st. C jest ciekawą metodą i nadzwyczaj skuteczną do wszelkiego rodzaju zabrudzeń, ale… Właśnie, jest kilka „ale”.
Nasz specjalista wymienia utrudnienia natury technicznej. W porównaniu z innymi metodami – m.in. konieczność noszenia ochronnych i ocieplanych rękawic, a także np. bardzo duże ryzyko używania suchego lodu w pomieszczeniach zamkniętych ze względu na możliwość wystąpienia deficytu tlenu, a co za tym idzie – omdleń pracowników.

– Wiadomo, że prace przy każdym zabytku wpisanym do rejestru muszą być poprzedzone pozwoleniem na budowę oraz opracowaniem planu BIOZ (plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia) przez kierownika robót. Zgodnie z przepisami bhp w budownictwie, na stanowisku winny znajdować się dwie osoby – podobnie jak w środowisku agresywnym – na wypadek utraty przytomności przez jednego z pracowników – dodaje T. Pruchnicki.

Pomijając kalkulację kosztów tej i konkurencyjnych metod, gdy do czyszczenia są duże powierzchnie i głęboko zabrudzone, wydajniejsza wydaje się metoda suchego lodu. Jej użycie wydaje się dyskusyjne, gdy do wyczyszczenia są mniejsze powierzchnie o niewielkiej głębokości zabrudzenia. I mniej stabilnym podłożu.

ZAMIAST KONKLUZJI

Powyższe opinie każą wnosić, że potrzeba nam dużo więcej testów na żywym organizmie. Nawet producenci mobilnych maszyn produkujących suchy lód zdają się potwierdzać: na polskim rynku brak nam jeszcze referencji, a specjalistyczne czyszczenie (kamiennych) zabytków dopiero anonsują pierwsze firmy usługowe.

Najlepiej oczywiście byłoby zaaranżować pokaz różnych technologii, a potem zorganizować panel dyskusyjny, zapraszając co bardziej doświadczonych „czyścicieli” działających przy obiektach zabytkowych.

Rafał Dobrowolski

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet