KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Konkurs Kamień 2019



DominantaNagrodę ex aequo w tej kategorii zdobył 15-kondygnacyjny budynek biurowy Dominanta Praska, znajdujący się u zbiegu ul. Okrzei i Panieńskiej. Posadzka ułożona została tutaj z transparentnego marmo-kwarcu Bianco Edery, a lada recepcyjna – z marmuru Pietra Grey. Opaska wokół budynku wykonana jest z granitu Mery Grey. Projekt wykonał Jacek Szlis, a inwestorem jest Dominanta Praska Sp. z o.o. Wykonawcą nagrodzonej realizacji jest WKG Sp. z o.o. Sp.k. z Raciszyna.



fot. biurowiec Dominanta Praska w Warszawie


MQNagrodę specjalną otrzymało Uroczysko Siedmiu Stawów Luxury Hotel, zlokalizowane w miejscowości Gola Dzierżoniowska, Niemcza, woj. dolnośląskie. Okładzina ścienna oraz posadzka na schodach i antresoli z salami do ćwiczeń została wykonana na terenie kompleksu basenowego z flagowego granitu firmy M+Q Nero Impala. Materiał został dostarczony z własnych kamieniołomów firmy M+Q.




fot. basen w Uroczysku Siedmiu Stawów Luxury Hotel w miejscowości Gola Dzierżoniowska (woj. dolnośląskie).

RZEŹBA

KatangaGłówną nagrodą uhonorowano cykl puttów usytuowany na terenie ogrodu Pałacu Branickich w Białymstoku. Cykl puttów, umieszczony w parterze południowo-wschodnim ogrodów, dopełnia istniejącą ekspozycję 12 znaków zodiaku i 4 żywiołów. Są one ustawione w układzie odpowiadającym czterem porom roku. Wszystkie rzeźby zostały wykonane w piaskowcu i pomalowane na biało. Projekt i wykonanie – firma Katanga Grzegorz Kwapisiewicz z Suchedniowa, a inwestorem był Urząd Miasta Białystok.



fot. cykl puttów w ogrodzie Pałacu Branickich w Białymstoku


HimilsbachNagroda ex aequo w tej kategorii przypadła rzeźbie upamiętniającej Jana Himilsbacha – ikonie polskiej popkultury. Tu ważny był kontekst nagrodzonego dzieła. W 1947 roku Himilsbach za swoje młodzieńcze błędy trafia do zakładu poprawczego, skąd za dobre sprawowanie (czyli w nagrodę) skierowany zostaje do Strzegomia. Tam poznaje trudy pracy kamieniarza. Autorem i pomysłodawcą tej realizacji jest artysta Patryk Nieczarowski, który do wykonania tej rzeźby wykorzystał ciemny granit skandynawski oraz jasny granit z kopalni Zimnik. Rzeźba powstała podczas VII Strzegomskiego Biennale Rzeźby w Granicie.





fot. pomnik Jana Himilsbacha w Strzegomiu


budzikNagroda specjalna powędrowała do artystki pochodzącej ze Strzegomia – Ewy Solimy. Bazowym materiałem dla ponaddwumetrowego Budzika jest strzegomski szary granit. Wszystkie cyfry powstały z kamieni z różnych krain geograficznych: żółty Tropical Sun z Namibii, African Red z RPA, Bahia Blue z Brazylii, Galaxy Star z Indii. Przełamanie szarości granitu fantazyjnie kolorowymi kamieniami sprawia, że rzeźba jest wesoła i radosna.




fot. kamienny Budzik w Strzegomiu

NAGROBEK

WeremczukSpośród zgłoszonych realizacji zwyciężył nagrobek śp. Mirosława Brzozowskiego, który został zaprojektowany i wykonany w Pracowni Rzeźbiarskiej Andrzeja Weremczuka. Nagrobek znajduje się na cmentarzu Katedralnym w Łowiczu. Do realizacji wykorzystano kamień Nero Assoluto Zimbabwe Wenge, Bardiglio oraz pręty stalowe. Elementy metalu wg modelu w skali 1:1 wykonała firma Kow-Mir Zakład Kowalsko-Ślusarski założona przez śp. Mirosława Brzozowskiego.




fot. Nagrobek śp. M. Brzozowskiego na cmentarzu Katedralnym w Łowiczu.


Zwycięzcom gratulujemy! W kolejnych wydaniach ŚK każdej ze zwycięskich prac poświęcimy oczywiście więcej miejsca.

Zdjęcia: archiwum ŚK

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet