KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

XXIII WALNY ZJAZD ZPBK



W części pierwszej, sprawozdawczej, podczas sesji plenarnej dla członków związku zarząd ZPBK przedstawił sprawozdanie z działalności za rok 2018, sprawozdanie finansowe oraz plany działań na rok 2019. Na siedmiu stronach sprawozdania szczegółowo zaprezentowano wszystkie działania, jakie podjął zarząd w minionym roku. Oprócz udziału w targach branżowych, zorganizowania kongresu kamieniarskiego i walnego zjazdu ważnym przykładem aktywności była organizacja mistrzostw Polski w ręcznej obróbce kamienia, które towarzyszyły targom Stone 2018 w Poznaniu. Również wsparcie dla Pleneru Rzeźbiarskiego „Dziedzictwo” w Pińczowie, jak i konkursu ręcznej obróbki kamienia podczas targów Stone+tec w Norymberdze, gdzie pierwsze miejsce w międzynarodowej rywalizacji zajął Albert Wrotnowski, student ASP z Polski, co było ważną dla branży inicjatywą.

Egzaminy czeladnicze i mistrzowskie oraz kursy przygotowawcze do egzaminów wpisały się na stałe w grafik działań zarządu. Nowością było cieszące się sporym zainteresowaniem szkolenie na temat ochrony własności intelektualnej w branży kamieniarskiej. Temat ten spotkał się z aktualną potrzebą zaspokojenia wiedzy kamieniarzy za sprawą głośnej sprawy nielegalnego kopiowania wzorów nagrobków. Idąc za ciosem, zarząd ZPBK zlecił opracowanie dla członków związku dwóch wzorów umów na wykonywanie nagrobków. Jedna w przypadku, gdy klient przychodzi do kamieniarza z projektem nagrobka, druga – gdy za projekt odpowiada sam kamieniarz. W 2018 roku w strukturach związku zakończono prace nad tworzeniem normy dotyczącej budowy i montażu nagrobków. Nie jest to dokument wiążący, a stanowi wyłącznie zalecenia do stosowania jako rekomendowane standardy.

Pozytywnym, zamykającym część sprawozdawczą akcentem była informacja, że do związku przystąpiło 39 nowych firm, a tylko 4 skreślono z listy członków. Na koniec 2018 roku w poczet członków związku wchodziły 144 firmy.

PODCZAS WOLNEJ DYSKUSJI
Poruszono ważne dla organizacji tematy, jak: budżet związku, wysokość składek członkowskich, działania już podjęte i takie, które zarząd powinien podjąć. Uprawnieni do głosowania członkowie związku udzielili absolutorium zarówno zarządowi ZPBK, jak i komisji rewizyjnej. Podjęto uchwałę pozostawiającą wysokość składek członkowskich na tym samym poziomie co w zeszłym roku.

Jednym z ważniejszych i priorytetowych działań na ten rok jest uruchomienie w Zespole Szkół w Strzegomiu technikum kształcenia w zawodzie technik przeróbki i obróbki surowców skalnych. Jak powiedział prezes Krzysztof Skolak, zarząd uczestniczył w tworzeniu podstawy programowej do nauczania w tym zawodzie. Klasa miałaby ruszyć już we wrześniu tego roku. Jednym z ważnych punktów było też rozpoczęcie dyskusji na temat… zmiany nazwy organizacji, wprowadzenia zmian w statucie oraz zmiany logotypu.
Zwyczajowo już, zaraz po zakończeniu obrad odbyły się prezentacje firm. Tym razem: Atlas, Mach+ oraz CleanH2O.

fot 3_Prezentacja_produków_firmy_ATLAS









fot. 2 Prezentacja produktów firmy Atlas.

BIZNES, TURYSTUKA, KULTURA
W drugim dniu spotkania przedsiębiorców branży kamieniarskiej znalazły się mniej formalne wydarzenia, m.in. zwiedzanie firmy Atlas, wycieczka z przewodnikiem po Łodzi, wizyta w hurtowni kamienia Magma i w pracowni rzeźbiarskiej Rafała Frankiewicza.

fot 4_wizyta_w_hurtowni_MagmaPodczas dni otwartych w łódzkiej hurtowni kamienia Magma na klientów czekały promocje na wybrany asortyment, a gości zaproszono na poczęstunek oraz losowanie nagród. Jedną z głównych nagród był bon o wartości 500 zł, który zwycięzcy osobiście wręczyła Katarzyna Sołtysiak, dyrektor firmy Magma.






fot. 3 Wizyta w hurtowni kamienia Magma.

fot 2_Artyści_Sekcja_plastyczna_ZPBK_









fot. 4 Artyści sekcji plastycznej ZPBK podczas wizyty w Pracowni Artystycznej Rafała Frankiewicza.

Ostatnim punktem dnia były odwiedziny w Pracowni Rzeźby Rafała Frankiewicza w Pabianicach. Artysta, który jest członkiem ZPBK, zaprosił uczestników walnego zjazdu, by zaprezentować rzeźby i inne artystyczne prace swojego autorstwa, ale też innych, zaprzyjaźnionych artystów, m.in. Michała i Natalii Misiaszków, Ewy Lewandowskiej, Grzegorza Kwapisiewicza, Jerzego Zyska, Zbigniewa Zycha, Klaudii Matusiak, Dominika Wdowskiego i Kamili Bień. Jak podkreśliła jedna z artystek, Klaudia Matusiak, taka gościnność to niezwykle miły i wyjątkowy akcent spotkania. Rzadkością jest bowiem w środowisku artystycznym propozycja prezentacji w swojej pracowni dzieł innych artystów. Rafał Frankiewicz uzasadnił, że kierował się uczciwością zawodową. Swą myśl wyraził mniej więcej tak: każdy artysta jest inny, ma swoją indywidualną osobowość, inny styl pracy i wizje swoich prac; dużą wartością jest różnorodność, którą warto pokazać w jednym miejscu i w tym samym czasie. Zdaniem Rafała Frankiewicza, przy okazji spotkania w szerokim gronie przedstawicieli branży kamieniarskiej warto było zaprezentować się razem i pokazać swój potencjał indywidualnie, warto też było podkreślić aktywność artystów działających w sekcji plastycznej ZPBK.

Uzupełnieniem artystycznej części spotkania był występ zespołu rockowego & INNI. Dodatkowo, oprócz ogniska, sutego poczęstunku z tradycyjnymi wędlinami i nalewkami, na uczestników biesiady czekała prezentacja robota montażowego firmy Befard, który ma zastosowanie w branży kamieniarskiej.

Adriana Czekaj
fot. A.Czekaj

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet