KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

XIAMEN STONE FAIR 2019

fot. 1_na_otwarcieXIAMEN STONE FAIR 2019

Cztery dni trwały jedne z największych na świecie targów kamieniarskich. Impreza w Chinach (od 6 do 9 marca, Xiamen) cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców branży kamieniarskiej, których stoiska przyciągnęły w tym roku 208 tysięcy zwiedzających ze 147 krajów.
Na powierzchni 180 000‬ mkw. w 25 pawilonach swoją ofertę zaprezentowało ok. 2000 wystawców z 57 krajów. Na tych targach trzeba być, aby doświadczyć, w jakim kierunku zmierza światowa branża kamieniarska.

fot. 1 Wspólne zdjęcia polskiej delegacji na uroczystym bankiecie podczas targów
 
Problem jakości produktów wytwarzanych w Chinach staje się już coraz mniej widoczny. Nowoczesne technologie, dopracowane procedury, profesjonalna obsługa klientów to obrany i skutecznie realizowany kierunek chińskich producentów. Jak co roku wystarczy przejść się po pawilonach z maszynami, żeby zobaczyć przeskok jakościowy.

fot. 2

fot. 2 Dyrektor targów Guoxzang Laj

Organizator zadbał o bogatą oprawę merytoryczną imprezy, proponując kolejną już edycję World Stone Congres – Światowy Kongres Kamieniarski, w którym 56 prelegentów z 15 krajów poruszyło aż 53 tematy. Na otwarcie kongresu odbyło się 10. Globalne Forum Mistrzów Architekrury, tworzące profesjonalną platformę wymiany wiedzy. Forum zyskało ogromne uznanie wśród architektów i projektantów z całego świata i stało się wydarzeniem, w którym trzeba uczestniczyć. Ponadto jest inicjatywą mocno wspieraną przez władze w Xiamen.

fot. 3

fot. 3 Zhu Li – profesor Uniwersytetu Tsinghua obalający pogłoskę o radioaktywności kamienia.

Jednym z ważniejszych wątków dyskusji dla branży kamieniarskiej było rzekome promieniowanie kamienia naturalnego i negatywny tego wpływ na zdrowie. Temat wypłynął kilkanaście lat temu w USA i dotarł obecnie do Chin, wprowadzając zamieszanie na rynku kamieniarskim oraz wśród konsumentów. Przedstawiciele Chińskiego Związku Materiałów z Kamienia – China Stone Material Association (CSMA) wraz z organizatorem targów przygotowali konferencję prasową, angażując specjalistów z branży z Chin, USA i Turcji. Deng Huiqing, zastępca sekretarza generalnego CSMA, wygłosił przemówienie otwierające i przedstawił główny cel spotkania – zmobilizowanie sił społecznych i przemysłowych do obalenia plotki o promieniowaniu kamienia.

AKADEMICY O RZEKOMYM PROMIENIOWANIU
Podczas wystąpień kilku ekspertów wyraziło swoje opinie obalające owe pogłoski, m.in. Zhu Li – profesor Uniwersytetu Tsinghua, a także znani eksperci w dziedzinie promieniowania w Chinach: Zhou Junxing – zastępca dyrektora Krajowego Centrum Nadzoru Jakości Kamienia oraz wicesekretarz generalny Krajowego Komitetu Technicznego ds. Normalizacji Kamienia, Jim Hieb – sekretarz generalny Instytutu Kamienia Naturalnego MIA w USA, Ali Sayacki – prezes WONASA (World Natural Stone Association). Ten ostatni podkreślił, że kamień był używany od wieków jako jeden z najstarszych materiałów budowlanych. Znajdziemy go w większości zabytkowych – we wszystkich Siedmiu Cudach Świata – i w nowoczesnych budynkach. Czy to zabytkowe świątynie i pałace, czy hotele, powierzchnie handlowe, ulice, parki… – kamienia naturalnego jest wszędzie więcej, niż możemy sobie wyobrazić. I nie ma dowodów na to, że te wszystkie obiekty są „zanieczyszczone” promieniowaniem.

Według Jima Hieba niektórzy konkurenci próbują szkodzić branży kamieniarskiej i rozpowszechniają fałszywe informacje dla zysku finansowego – i to jest głównym powodem rozprzestrzeniania plotki. Stwierdził też, że w typowym domu jest wiele źródeł promieniowania, a poziom promieniowania radonu z innych źródeł w domu jest znacznie wyższy niż ten mierzony z granitowych blatów. Krótko mówiąc: minimalna ilość radonu, który może wydzielać się z blatu kuchennego, nie ma praktycznie żadnego wpływu na całkowity wkład do powietrza w pomieszczeniach, jak również na zdrowie człowieka.
Zhu Li uważa, że główną przyczyną nieporozumień są raporty opublikowane przez niektóre media. Odpowiednie departamenty rządowe, cały przemysł kamieniarski i media powinny być konsekwentne i podejmować wspólne wysiłki, aby ujawnić prawdę. Z kolei Zhou Junxing dowodził, że marmur i inne kamienie naturalne są materiałami „zielonymi” w świetle ogromnej liczby badań eksperymentalnych. Poziom promieniowania marmuru jest bardzo niski. W materiałach budowlanych i dekoracyjnych nawet znacznie niższy niż granice radionuklidów w normie budowlanej. Podobnie jak gleba na gruntach rolnych, marmur jest naprawdę jednym z bardziej „zielonych” produktów!

Na zakończenie konferencji prasowej Qi Zigang, wiceprezes i sekretarz generalny CSMA, przeczytał list intencyjny. W liście wzywa całą branżę do porozumienia i do sprzeciwu wobec nieuczciwej konkurencji. A Hans-Dieter Hensel z Austrii wygłosił przemówienie pomocnicze „Promieniowanie i radon w kamieniu naturalnym – ustalenie rekordu”, aby szczegółowo odpowiedzieć i wyjaśnić ewentualne wątpliwości.

II EDYCJA SPOTKAŃ Z DESIGNEM
W Xiamenie odbyły się też inne wykłady i prelekcje, m.in.: „Zielone wydobycie”, „Projektowanie produktów z kamienia”, „Prowadzenie biznesu w USA”, „Kamień w architekturze”.

fot. 4

fot. 4 Jedna z propozycji wystawy „Stone Infinite”, która koncentruje się na nowych pomysłach na zastosowanie
kamienia naturalnego.

Jedną z ciekawszych inicjatyw była wystawa „Stone Infinite”, która koncentruje się na nowych pomysłach na zastosowanie kamienia naturalnego. Była to już druga edycja spotkań z designem. W tym roku znacznie zwiększyła się liczba eksponatów. Najnowszym trendem wśród projektantów zafascynowanych kamieniem są meble. Podczas wystawy zaprezentowano ciekawe meblarskie pomysły, które wskazują sposoby łączenia różnych materiałów z kamieniem w użytecznych formach. Trzeba przyznać, że wystawa jest wyjątkowa, prezentuje szeroki wybór przedmiotów z Brazylii, Chin, Niemiec, Szwecji, Singapuru, USA. Sponsorami wystawy są firmy Areniscas Rosal z Hiszpanii i Franken-Schotter & Co. Kg z Niemiec.
Ważną częścią World Stone Congres była również promocja kamiennych, technologicznych i innych produktowych nowości, które prezentowane były podczas indywidualnych prezentacji, a także na wydzielonej specjalnej powierzchni wystawienniczej.

Adriana Czekaj
fot. A.Czekaj

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet