KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

SKRADZIONY MYŚLICIEL

Stoisko Stowarzyszenia Polskich Artystów Mozaiki podczas każdych targów przykuwa uwagę swoją oryginalną ekspozycją, barwnymi obrazami składającymi się z drobnych kawałeczków kamieni naturalnych z całego świata, a także możliwością poznania tegoż rzemiosła w praktyce. Niekiedy ta popularność kończy się przestępstwem. Podczas ubiegłorocznych targów Kamień-Stone w Poznaniu szczególną popularnością wśród zwiedzających cieszyło się dzieło autorstwa p. Ewy Saczki zatytułowane „Myśliciel”, przedstawiające postać w pozycji medytacyjnej. Właśnie przy tej mozaice zwiedzający zatrzymywali się najdłużej, w zadumie kontemplując obraz. Nic dziwnego, szybki tryb życia powoduje duże zainteresowanie przeróżnymi technikami relaksacyjnymi i medytacyjnymi, które stają się powszechną praktyką antystresową oraz pomagającą w rozwoju osobistym i duchowym człowieka XXI wieku. Z tego też powodu artyści chętnie wyrażają ten temat poprzez sztukę, a wielu z nas chętnie otacza się takimi „orientalnymi” przedmiotami.


Koncepcja „Myśliciela” tak bardzo spodobała się widzom, że pół roku temu (6 maja 2011 r.), podczas wystawy poświęconej mozaice artystycznej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie skradziono ją. Zaraz po zajściu, w obawie o inne prace, wystawę zamknięto. Co prawda kradzież została zarejestrowana przez monitoring – na nagraniu widać mężczyznę chowającego pod kurtkę kawałki składające się na całość mozaiki i wychodzącego z obiektu biblioteki, jednak dzieła nie odzyskano. Ujęto sprawcę przestępstwa, niestety mężczyzna został uznany za niepoczytalnego umysłowo, w każdym razie przedłożył takie dokumenty w sądzie.

Autorka pracy postanowiła odtworzyć, a raczej wykonać nowe dzieło, ponownie układając kompozycję „Myśliciela”, którą mogliśmy podziwiać na poznańskich targach kamieniarskich. Teraz, kiedy emocje już opadły, pani Ewa ze spokojem i uśmiechem na twarzy, spoglądając na mozaikę, opowiada historię pierwotnego dzieła: – Moją pasją życiową jest mozaika z kamienia naturalnego: marmur, trawertyn, onyks, granit itp. Przygodę z mozaiką rozpoczęłam we Włoszech i Jordanii w Medabie, gdzie urzekły mnie dzieła największych mistrzów tej sztuki. Pierwszy kontakt z kamieniem to warsztaty mozaikowe w Krakowie prowadzone przez Lubosza Karwata, prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Mozaiki. Po wykonaniu paru dobrych prac zostałam zaproszona do współpracy ze Stowarzyszeniem. Biorę udział w targach i wystawach, m.in. Sacroexpo, Sakralia, Kamień-Stone, Interkamień, Targi Edukacyjne Kielce i Kraków, wystawa indywidualna Dobczyce Ispina, wystawa w Łaskim Domu Kultury SPARTM-u – Mówi Ewa Saczka.

Warto dodać, że mozaika „Myśliciela” została sprzedana już w pierwszym dniu targów, jednak szczęśliwy nabywca dzieła zgodził się odebrać ją po zakończeniu ekspozycji, aby również inni mogli nacieszyć nią oczy.

Monika Wilk-Lechniak
Zdjęcia B. Bezeg

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet