UPOJENI CENNYM ŁUPEM

UPOJENI CENNYM ŁUPEM

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych po, jak się później okazało, nie pierwszej takiej kradzieży kamieni z katedry Notre-Dame podczas…

Czytaj...
NIEDOKOŃCZONE DZIEŁO GAUDIEGO

NIEDOKOŃCZONE DZIEŁO GAUDIEGO

Sagrada Familia, niezwykły secesyjny kościół w Barcelonie, uważany za szczytowe osiągnięcie Antoniego Gaudíego, ma szansę zostać ukończona w…

Czytaj...
PRZEBITO DRUGI TUNEL „ZAKOPIANKI”

PRZEBITO DRUGI TUNEL „ZAKOPIANKI”

27 kwietnia na drodze ekspresowej S7 (tzw. Zakopiance) połączono drugą, lewą nitkę tunelu pod górą Luboń Mały. Ten…

Czytaj...
TARGI STONE+TEC  ODWOŁANE

TARGI STONE+TEC ODWOŁANE

Zaplanowane na 17-20 czerwca 2020  w Norymberdze targi kamienia i technologii Stone+tech zostały odwołane.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

W CHINACH TYLKO NA MIGI?

Nie ma chyba polskiego przedsiębiorcy, na którego Chiny nie działałyby elektryzująco. Z jednej strony budzą poczucie zagrożenia, z drugiej są gwarantem nieograniczonych możliwości rozwoju firmy. Gdy chcemy odwiedzić ten kraj warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi radami, które ułatwią pobyt i kontakty biznesowe w Państwie Środka.

Coraz więcej polskich przedsiębiorców odwiedza chińskie targi i firmy szukając intratnych kontraktów i partnerów biznesowych. Aby ułatwić sobie pobyt w tym kraju warto już w Polsce przygotować się do takiej wyprawy, aby na miejscu nie spotkały nas żadne trudności i niemiłe niespodzianki. Planując wyjazd do Chin pamiętajmy, że kraj ten wymaga od nas wykupienia wizy. Na stronie ambasady chińskiej można pobrać odpowiednie wnioski, ale złożyć je należy osobiście w Warszawie.
W Polsce nie dostaniemy chińskiej waluty, zatem musimy zabrać ze sobą euro lub dolary. Ich wymiana nie jest jednak tak prosta jak u nas. Musimy udać się do banku, gdzie po wypełnieniu odpowiednich druków i formularzy dostaniemy yuany. Gdy pojawimy się w Chinach w weekend jesteśmy skazani na wyciąganie pieniędzy z bankomatów, co nie stanowi problemu bo łatwo jest je znaleźć w każdym większym mieście. Nie starajmy się kupować pieniędzy od różnorakich kombinatorów.
W Chinach czekają nas poważne kłopoty z komunikowaniem się. Nawet osoby płynnie posługujące się językiem angielskim będą bezradne, gdy przyjdzie im np. wytłumaczyć taksówkarzowi gdzie chcą jechać. Bariera językowa jest ogromna i naprawdę niewiele osób posługuje się językiem angielskim. Jeśli planujemy zawierać poważniejsze transakcje warto zabrać ze sobą tłumacza. Informację na temat tłumaczeń można znaleźć np. na stronie
www.bigchina.pl.
Jeśli nie mamy ze sobą tłumacza poprośmy kogoś, kto zna angielski, by wypisał nam po chińsku miejsca, które chcemy odwiedzić. Takie zapiski to jedyna sensowna forma komunikacji w chińskiej taksówce czy chińskim dworcu kolejowym.
Mimo wszystko warto mieć ze sobą wizytówkę w języku angielskim, z wyraźnie podkreślonym naszym stanowiskiem w firmie. Dla Chińczyków, dla których hierarchia jest rzeczą priorytetową będzie to bardzo istotna informacja. Dobrze również będzie o nas świadczyć, gdy na odwrocie wizytówki znajdować się będą informacje dotyczące naszej firmy, zwłaszcza jej osiągnięć i pozycji. Jest w dobrym tonie podać wizytówkę obiema rękami i tak też przyjąć wizytówkę rozmówcy, zatrzymując na niej wzrok na dłuższy czas i oglądając z obu stron. Przy powitaniu możemy się delikatnie ukłonić, ale pamiętajmy, by przy podaniu dłoni nie ściskać jej z siłą norweskiego drwala.
Chińczycy bardzo cenią przyjacielskie kontakty, nawet jeśli mamy być tylko partnerami biznesowymi. Najlepiej więc z osobą, z którą mamy robić interesy umówić się na wspólną kolację. W Chinach jada się ją w okolicach godziny 18.00. W restauracji również przyda nam się tłumacz bo menu nawet w wielkich miastach rzadko będzie po angielsku. Chińczycy jedzą dużo i głośno a spotkania w restauracjach to bardzo ważny aspekt życia towarzyskiego. Przy obiedzie można palić papierosy i generalnie zachowywać się swobodniej niż w znanych nam z Europy restauracjach. Chińczycy nie odmawiają sobie alkoholu więc popicie obiadu solidną porcją bardzo smacznego skądinąd piwa nie będzie niczym nietaktownym. I ostatnia cenna uwaga dotycząca jedzenia: przed wyjazdem do Chin poćwiczmy posługiwanie się pałeczkami. Nie dość, że zyskamy w oczach rozmówcy i współbiesiadników to jeszcze znacznie ułatwi nam to spożywanie posiłku.
Na koniec bardzo ważna, choć tak oczywista uwaga: pamiętajmy, by dobrze sprawdzić firmę, z którą chcemy nawiązać współpracę. Dobrze jest zobaczyć kogo ma wśród swoich europejskich partnerów i czy zadowoleni są oni z kontaktów z interesującym nas przedsiębiorstwem. Warto również znaleźć firmę, która będzie dbała o nasz interes w Chinach i zajmie się kontrolą jakości i poprawności wysyłki zamawianego przez nas towaru.
Tomasz Maciejczyk

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet