KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

CNC z Pieszyc

Jak poinformowali właściciele, firma Promasz idzie w kierunku produkcji maszyn szybkich, prostych, niezawodnych, a jednocześnie w umiarkowanej cenie, odpowiadając tym samym na duże zapotrzebowanie istniejące na rynku na taki rodzaj sprzętu. Zjawisko to, obserwowane na polskim, rynku podąża za podo-bnymi zmianami, które od jakiegoś czasu funkcjonują już u czołowych producentów europejskich, takich jak Włochy czy Niemcy. Po okresie, kiedy kupowano tam bardzo drogie maszyny, silnie nasycone elektroniką, większość kamieniarzy zaczęła się wycofywać z inwestowania w tego rodzaju sprzęt, ponieważ okazało się, że wiele rzeczywiście nawet niezwykłych możliwości takich maszyn niestety w codziennej praktyce nie znajduje zastosowania. W Niemczech nim nastał kryzys klienci zamawiając maszynę chętnie sięgali po dodatkowe warianty jej wyposażenia, dziś ograniczyli się do niezbędnej jego części czy wręcz koniecznej. Nie są zainteresowani nowinkami, a jedynie prostą i szybką maszyną, co wydaje się bardzo rozsądne w sytuacji, kiedy najwięcej produkuje się dziś krawężników, stopni, parapetów.
„Mamy stały kontakt z firmami produkującymi maszyny we Włoszech i stąd wiemy, że Włosi
już wcześniej doszli do wniosku, że nadmiernie bogate wyposażanie maszyn winduje bardzo wysoko cenę i choć są one niezwykle nowoczesne, nie mają rynku zbytu.
Jeszcze 3-4 lata temu schodziły nawet po 2-3 miesięcznie. W tej chwili trudno im sprzedać jedną na
3 miesiące. Pamiętajmy, że mowa
o maszynach silnie skomputeryzowanych, których cena sięga ponad 1 mln zł. Jeśli ktoś nie jest nastawiony na produkcję na wielka skalę, wówczas taka maszyna nie ma szans jej właścicielowi się zwrócić, a przecież te bardzo drogie maszyny często wykonują to samo, co maszyny zdecydowanie tañsze”  mówi Mariola Berezicka, właścicielka firmy Promasz. 
Spoglądając na rynek krajowy, gdzie rośnie zapotrzebowanie na produkcję elementów pod budownictwo trudno się dziwić zainteresowaniu prostymi, szybkimi maszynami, zdolnymi wyraŸnie zwiększyć możliwości przerobowe zakładów kamieniarskich. Szacuje się, że około 15% firm kamieniarskich w Polsce wykonuje galanterię kamieniarską, reszta produkuje najczęściej proste wyroby.
Nowa maszyna wprowadzona do oferty firmy Promasz z Pieszyc to typowa piła jednosuportowa, która obok standardowego cięcia, służy
do wycinania profilów przestrzennych. Na tle dotychczas produkowanych w kraju cechuje ją duży postęp, ponieważ jak dotąd oferowane konstrukcje nie pozwalały na wykonywanie rozmaitych, bardziej skomplikowanych czynności, a jedynie przecinanie bloku na pasy, wycinanie elementów prostych po linii. Nowa piła firmy Promasz rozszerza gamę możliwości pozwalając na cięcie po okręgu,
czy wycinanie kształtów takich jak fale, książka, półkula itp.
Według zapewnieñ producenta nową piłę charakteryzuje ogromna
precyzja cięcia, co biorąc pod uwagę wymagającego ponad miarę polskiego klienta ma swoje znaczenie. Prowadzący zakłady kamieniarskie, których park maszynowy obejmuje już kilka prostych pił, z pewnością zainteresują się prezentowanym nowym produktem, ponieważ pozwala on rozszerzyć możliwości obróbcze firmy.
Choć w kraju mamy sporo
zakładów kamieniarskich, to jednak stosunkowo niewiele z nich wykonuje elementy niestandardowe, w rodzaju np. kształtowanych płyt, półokrągłych schodów, czy galanterię kamieniarską. Większość kamieniarzy nie chce się nawet angażować w tego rodzaju wykonawstwo, ponieważ w grę wchodzi zbyt wysoka precyzja. Tymczasem piła firmy Promasz idzie tu z pomocą  biorąc np. pod uwagę choćby wycinane przez lata blaty kuchenne, proste, bez żadnej uszlachetniającej obróbki  teraz blaty można kształtować w dowolny niemal sposób.
Maszyna ta zyskuje również na znaczeniu jeszcze w jednym kontekście, a mianowicie wobec ogromnego braku fachowych pracowników. Dotąd wszystkie bardziej skomplikowane kształty (kolumny, kule itd.) ręcznie wykonywali specjaliści, co i tak nie gwarantowało zachowania wysokich standardów jakościowych i wiązało się z odpowiednio długim okresem prac wykonawczych. Dodatkowym aspektem ręcznej obróbki jest zawsze małe prawdopodobieñstwo uzyskania powtarzalności wyrabianych elementów przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej jakości, co w przypadku maszyny jest w stu procentach gwarantowane. Pracownik, by wykonać zlecenie, musi bowiem docinać szablony, kształty, a w przypadku zastosowania piły jednosuportowej z Pieszyc wszystkie kształty wprowadza się do komputera, a następnie według programu wprowadzony rysunek jest wycinany automatycznie.

Budowa maszyny
Zasada działania nowej piły suportowej w stosunku do maszyny tradycyjnej jest w zasadzie taka sama. Różni się tym, że są wykorzystane inne napędy, przekładnie - specjalne bezluzowe. Jest kulowo-toczna śruba, a nie typ trapezowy - w przypadku osi „Z”. Panel sterowniczy pochodzi od znanego producenta, niemieckiej firmy Beckhoff (największego po Siemensie)  jest to monitor dotykowy choć możliwa jest także opcja z klawiaturą, w zależności od życzenia klienta. Wykorzystano polskie oprogramowanie. Choć maszyna jest produkowana w Polsce, składa się niemal w całości z podzespołów zachodnich, m.in. zastosowano pneumatykę największego producenta tego rodzaju elementów w Europie, firmy Festo z Niemiec. Podzespoły użyte w maszynie Promasz można spotkać w sumie 80% maszyn producentów francuskich, włoskich, niemieckich, którzy bazują na tych samych podzespołach. Promasz dostosowuje swoje wyroby do rynku, na którym je oferuje. I tak wysyłając maszyny do USA wykorzystuje sterowanie funkcjonujące na rynku amerykañskim, co zabezpiecza tamtejszego użytkownika przed ewentualnymi postojami w przypadku awarii, czyli np. zamiast sterowników Siemensa Amerykanie mają instalowane sterowniki Bradleya.
Maszyna ma wymiary 5x5 m, dzięki czemu jest w stanie obrabiać bardzo duże elementy. Dla wykonania nacięcia kolumny o długości 3 m i 1 m średnicy wielkość stołu okaże się niewystarczająca z uwagi na zbyt małą ładowność. Promasz rozwiązał ten problem, ponieważ obok obróbki wszystkich profili na stole, możliwe jest bowiem zamontowanie z przodu dodatkowego „konika”, potężnych rozmiarów, w celu przedłużenia torów, dzięki czemu można wyciąć np. kolumnę o długości 3,5 m, a nawet 4 m. Na wyposażeniu oprócz uchylnego suportu piła ma też suport obrotowy, dzięki czemu w przypadku np. kolumn może w trakcie obrotu poobcinać kwadratową belkę i zrobić z niej walec, bez zmian wiertła.
Przy stole elektrycznie obracanym, sterowanym z pulpitu, można wycinać różnego rodzaju elementy, które nie są ani w prostokącie, ani w kwadracie. Mogą to być np. schody zabiegowe. Wpisuje się wówczas rysunek na schody zabiegowe - jeden kod jest większy, drugi mniejszy i głowica operująca w materiale pracuje w każdej jego części inaczej, zgodnie z powyższymi kodami. Wpisuje się wybrany kąt i stół obraca się zgodnie z wprowadzonymi wartościami kątowymi. Możliwe jest także wycinanie okręgów, co wykonywane jest poprzez obracanie się stołu, przy nieruchomej pile, która w ten sposób dokonuje cięcia.
Komputer stanowiący wyposażenie maszyny ma porządny panel sterowania a także wystarczająco dobre parametry, by zagwarantować niezawodność działania. Wystarczy więc wrysować kształt nadania, jaki maszyna na wykonać, jego parametry, a program wykona odpowiednie cięcia według wprowadzonych danych. Konstrukcję zaopatrzono w program do każdego typu kamienia (marmur, granit, piaskowce, a nawet kamienie polne), nie można nią wykonywać jedynie elementów rzeŸbiarskich. Podkreślić trzeba cechy wyróżniające promaszowskiej piły: dokładność, precyzję, powtarzalność, seryjność i czas, który jest bardzo istotny.


Maszyna dedykowana
Nowa maszyna z Promasz - Pieszyce na pewno sprawdzi się uzupełniając istniejący park maszynowy w zakładzie, złożony z prostych maszyn. Stanie się nieodzowna w momencie gdy zaistnieje potrzeba wykonania dodatkowych, niestandardowych elementów często stosowanych w budownictwie jednorodzinnym. Biorąc pod uwagę realia rynku kamieniarskiego w Polsce i zakres czynności możliwych do wykonania na nowej pile producenta z Pieszyc jest to stosunkowo niedroga maszyna. Za maszyny wykorzystujące technologię CNC płaci się na świecie słone pieniądze, trzy do czterech razy większe niż te, za które można stać się właścicielem nowej polskiej piły jednosuportowej. Opisywana maszyna powinna szybko znaleŸć nabywców szczególnie w rejonie rynku warszawskiego, gdzie chętnie kupuje się maszyny tanie i proste. Problemem może być jedynie uprzedzenie do komputerowego sterowania pracą piły, które kojarzone jest z koniecznością zatrudnienia obsługi komputera z wyższym wykształceniem. Należy w tym miejscu uspokoić kamieniarzy, że takiego wymogu nie ma w przypadku tej maszyny. By w pełni wykorzystać jej możliwości, wystarczy do obsługi wyznaczyć osobę umiejącą dobrze kojarzyć rozmaite fakty, rozumieć rysunek

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet