KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

BARBÓRKA POD ZIEMIĄ!

Właśnie na taki pomysł uczczenia święta patronki wszystkich górników wpadli pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego. 8 grudnia zorganizowano Barbórkę na terenie zabytkowej kopalni węgla Guido, która znajduje się w Zabrzu. W uroczystościach obywających się 320 metrów pod ziemią wzięło udział 120 osób.

Barbórkę uczczono z pełnym poszanowaniem wszelkich zwyczajów i tradycji związanych z patronką. Warto przypomnieć, że od końca średniowiecza ten dzień obchodzony jest jako święto górników kopalni węgla, soli i wszelkich innych kruszców.

Wybór miejsca był nieprzypadkowy, ponieważ chyba najlepiej jest uczcić to górnicze święto pod ziemią na terenie kopalni. Ten zabytkowy obiekt został założony w 1855 roku, a swoją nazwę zawdzięcza fundatorowi, którym był hrabia Guido Henckel von Donnersmarck.

Kopalnia jest unikalna na skalę światową. Dlatego że zachowane tutaj wyrobisko nie ma odpowiednika w innych ośrodkach muzealnych na świecie. Co więcej cały skansen, który został uruchomiony w 1982 roku,  tworzą korytarze na głębokości 170 oraz 320 metrów. Ponadto można tutaj zobaczyć zespół zabudowy powierzchniowej wraz z wyposażeniem technicznym. Jak twierdzą niektórzy Ten unikatowy obiekt może skutecznie konkurować z Wieliczką.

Do wspólnego świętowania zasiedli urzędnicy Ministerstwa Środowiska, m.in. główny geolog kraju Henryk Jacek Jezierski oraz podsekretarz stanu Bernard Błaszczyk, geolodzy wojewódzcy a także powiatowi z Dolnego i Górnego Śląska. Pośród gości znaleźli się przedstawiciele administracji samorządowej, Wyższego Urzędu Górniczego, Państwowej Agencji Atomistyki, Urzędu Morskiego, Inspektoratu Ochrony Środowiska, dyrektorzy jak również prezesi przedsiębiorstw geologicznych i hydrogeologicznych. Polską Akademię Nauk reprezentowali przedstawiciele Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią w Krakowie. Ponadto uroczystość uświetnili goście z ośrodków akademickich – Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Honorowymi gośćmi Barbórki byli przedstawiciele Geocentrum Polska, KGHM, PGNiG, PGE, Instytutu Nafty i Gazu, Instytutu Morskiego i Przedsiębiorstwa Badań Geofizycznych.  Nie zabrakło również gości z zagranicy, czyli delegacji czeskiej oraz słowackiej.

Jedną z ważniejszych uroczystości obchodów Barbórki było nadanie nagród i odznaczeń. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Polski Instytut Geologiczny nominacje na wyższe stopnie górnicze otrzymali: prof. dr hab. Izabela Bojakowska i prof. dr hab. Hanna Matyja – awans na stopień generalnego dyrektora górniczego III stopnia; dr hab. Magdalena Sikorska-Jaworowska, prof. nadzw. PIG-PIB i dr hab. Teresa Podhalańska, prof. nadzw. PIG-PIB – awans na stopień dyrektora górniczego I stopnia; dr Monika Jachowicz-Zdanowska, mgr Jarosław Lewandowski, dr inż. Adam Wójcicki – awans na stopień dyrektora górniczego III stopnia; mgr Anna Bagińska – awans na inżyniera górniczego II stopnia.

Daniel Świeszczak
Fot. Wikipedia

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet