KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

BYSTRZA KAMIENNE NA BIAŁEJ TARNOWSKIEJ

bystrzeBudowle kamienne służące do utrzymania koryt rzek nazywa się wśród inżynierów hydrotechników bystrzami. Stopnie rampy o zwiększonej szorstkości z płytą spadową wykonaną z kamienia naturalnego postrzega się jako ekologiczne rozwiązania dla wzmocnienia odcinku cieku wodnego i utrzymania koryt rzek czy potoków górskich.

Wykonywane z luźno ułożonych głazów z kamienia łamanego mają gwarantować migrację ryb, a jednocześnie zapobiegać powstawaniu erozji dennej na skutek spadku podłużnego rzeki. I właśnie na taką poprawę stanu środowiska wodnego, bo poprzez umieszczenie głazów zdecydowali się zatroskani stanem rzeki Białej Tarnowskiej, gdzie przez lata funkcjonowało… 19 zapór betonowych. Większość uległa degradacji i coraz słabiej hamowała impet wody, co dawało się we znaki podczas wylewania prawobrzeżnego dopływu Dunajca. Co innego, że stanowiły też przeszkodę w rozmnażaniu się czy migracji ryb. Koniec końców upiorne konstrukcje zastąpi system z kamiennych głazów i pomniejszych elementów!

Na początku lipca Prezes Wód Polskich Przemysław Daca uczestniczył w odebraniu kolejnego bystrza, które służy przywróceniu drożności korytarza ekologicznego w miejscu stopnia w Bobowej, który był najniżej położoną barierą migracji ryb. Na konferencji obecni byli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, organizacji ekologicznych, WWF, władze miejscowe oraz rybacy. Ukazanie problemów, m.in. z dotychczasowymi powodziami i podtopieniami okolicznych gmin, które związane są z infrastrukturą rzek, ma być pierwszym krokiem do wdrożenia planu stawiania kamiennych głazów na rzekach w Polsce. Dodajmy, że od dawna na Zachodzie bystrza sprawdzają się doskonale i uchodzą za najlepszy kompromis techniczno-biologiczny. Takie z płytą spadową wykonaną z kamienia naturalnego są efektem poszukiwań budowli spełniającej wymogi zarówno techniczne, jak i przyrodnicze, a także formalne (Ramowa Dyrektywa Wodna Unii Europejskiej – RDW).

Koszt dotychczasowego systemu regulacji Białej Tarnowskiej pochłonął 2 192 535 zł. Inwestycja realizowana w Bystrze w Bobowej to jeden z wielu elementów realizowanego przez Wody Polskie projektu pn. „Przywrócenie ciągłości ekologicznej i realizacja działań poprawiających funkcjonowanie korytarza swobodnej migracji rzeki Białej Tarnowskiej”. Projekt w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 ma pochłonąć 39,3 mln zł. 85 procent tej kwoty pochodzi z dofinansowania Unii Europejskiej z Funduszu Spójności. Wykonawcą prac na ponad 30-kilometrowym odcinku rzeki Biała Tarnowska od Bobowej do Banicy jest firma WOLIMEX z Limanowej. Prace mają zostać zakończone w 2020 r.

Oprac. KC
Fot. RZGW w Krakowie

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet