UPOJENI CENNYM ŁUPEM

UPOJENI CENNYM ŁUPEM

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych po, jak się później okazało, nie pierwszej takiej kradzieży kamieni z katedry Notre-Dame podczas…

Czytaj...
NIEDOKOŃCZONE DZIEŁO GAUDIEGO

NIEDOKOŃCZONE DZIEŁO GAUDIEGO

Sagrada Familia, niezwykły secesyjny kościół w Barcelonie, uważany za szczytowe osiągnięcie Antoniego Gaudíego, ma szansę zostać ukończona w…

Czytaj...
PRZEBITO DRUGI TUNEL „ZAKOPIANKI”

PRZEBITO DRUGI TUNEL „ZAKOPIANKI”

27 kwietnia na drodze ekspresowej S7 (tzw. Zakopiance) połączono drugą, lewą nitkę tunelu pod górą Luboń Mały. Ten…

Czytaj...
TARGI STONE+TEC  ODWOŁANE

TARGI STONE+TEC ODWOŁANE

Zaplanowane na 17-20 czerwca 2020  w Norymberdze targi kamienia i technologii Stone+tech zostały odwołane.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Konkurs Kamień 2019

Laureaci konkursu Kamień 2019

Jury tegorocznej edycji konkursu Kamień 2019 przyznało statuetki Kariatyd za najlepsze realizacje kamieniarskie w tradycyjnych kategoriach. To już 12. taka rywalizacja z inicjatywy magazynu „Świat Kamienia”.

Dlaczego warto stanąć do walki o Kariatydę? Udział w konkursie organizowanym przez redakcję dwumiesięcznika „Świat Kamienia” może wziąć każda kamieniarska realizacja! Na zwycięzców czeka darmowa promocja na łamach „Świata Kamienia” i w mediach elektronicznych oraz statuetka Kariatydy, która stanowiąc o kunszcie laureata, będzie potwierdzeniem jakości w oczach jego klientów i kontrahentów. Jeżeli więc tworzą Państwo niezwykłe rzeczy z kamienia, jeżeli w Państwa okolicy powstawać będzie projekt zasługujący na uwagę – zawsze zapraszamy do kontaktu z naszą redakcją.

Tu przypomnijmy, że termin nadsyłania zgłoszeń na konkurs Kamień 2019 minął 30 sierpnia br. Na długo wcześniej o szczegółach konkursu informowaliśmy na naszych łamach, a zainteresowani mogli się zgłaszać poprzez wypełnienie formularza i przesłanie go razem z fotografiami realizacji na adres mailowy, korzystając z naszej witryny internetowej (www.swiat-kamienia.pl). Jury ustaliło, że propozycje można było zgłaszać w ramach jednej z trzech kategorii: „Kamień w obiektach architektonicznych”, „Nagrobek” oraz „Elementy architektoniczne, rzeźba, wnętrza”. I tym razem nadesłane prace poznała ceniona w branży kamieniarskiej kapituła, która swój werdykt oparła na takich kryteriach jak: indywidualny charakter realizacji, jakość jej wykonania, spójność kompozycji, wartość artystyczna. Kogo spośród nominowanych oceniła najwyżej?


NASZ WERDYKT 2019

Jury pod przewodnictwem redaktor naczelnej magazynu „Świat Kamienia” Adriany Czekaj, w składzie: dr Renata Wysocka, Stanisław Sitarz, Józef Maślaniec po zapoznaniu się z nadesłanymi realizacjami postanowiło wyłonić zwycięzców konkursu Kamień 2019 i nagrodzić statuetkami Kariatyd za najlepsze realizacje kamieniarskie.
W kategorii „Kamień w architekturze” ex aequo zwyciężył pałac „Noce i dnie”, zlokalizowany w miejscowości Nowa Pogorzel k. Mińska Mazowieckiego oraz biurowiec Dominanta Praska, położony na warszawskiej Pradze. Nagrodą specjalną jury nagrodziło Uroczysko Siedmiu Stawów Luxury Hotel – basen z wykorzystaniem granitu Nero Impala, zlokalizowany w miejscowości Gola Dzierżoniowska (Niemcza, woj. dolnośląskie).
W kategorii „Rzeźba, wnętrza, elementy architektoniczne” ex aequo zdobyły rzeźby ogrodu Pałacu Branickich w Białymstoku oraz rzeźbie Jana Himilsbacha stojącej w Strzegomiu, wykonanej przez Patryka Nieczarowskiego. Nagroda specjalna powędrowała do Ewy Solimy za ponaddwumetrowy kamienny budzik. Autorem zwycięskiej realizacji w kategorii „Nagrobek” okazał się po raz kolejny Andrzej Weremczuk.

Nagrody – statuetki Kariatydy – wręczone zostaną podczas targów Stone w Poznaniu. W tym wydaniu „Świata Kamienia” prezentujemy nagrodzone realizacje.

ARCHITEKTURA


focusNagroda główna przypadła Pałacowi „Noce i dnie”, który znajduje się w miejscowości Nowa Pogorzel niedaleko Mińska Mazowieckiego. Wyjątkową dbałością o detal wyróżniają się wykonane z hiszpańskiego marmuru Crema Marfil Emperador posadzki i schody oraz frezowane nakrywy dające powierzchnię 1200 m kw, które zostały pocięte waterjetem na miarę, a po zamontowaniu spolerowane na jednolitą powierzchnię. Inwestorem i projektantem była Halina Grązka. Prace kamieniarskie wykonała firma Focus Dariusz Duda z Warszawy.


fot. Pałac „Noce i dnie” w Nowej Pogorzeli k. Mińska Mazowieckiego


DominantaNagrodę ex aequo w tej kategorii zdobył 15-kondygnacyjny budynek biurowy Dominanta Praska, znajdujący się u zbiegu ul. Okrzei i Panieńskiej. Posadzka ułożona została tutaj z transparentnego marmo-kwarcu Bianco Edery, a lada recepcyjna – z marmuru Pietra Grey. Opaska wokół budynku wykonana jest z granitu Mery Grey. Projekt wykonał Jacek Szlis, a inwestorem jest Dominanta Praska Sp. z o.o. Wykonawcą nagrodzonej realizacji jest WKG Sp. z o.o. Sp.k. z Raciszyna.fot. biurowiec Dominanta Praska w Warszawie


MQNagrodę specjalną otrzymało Uroczysko Siedmiu Stawów Luxury Hotel, zlokalizowane w miejscowości Gola Dzierżoniowska, Niemcza, woj. dolnośląskie. Okładzina ścienna oraz posadzka na schodach i antresoli z salami do ćwiczeń została wykonana na terenie kompleksu basenowego z flagowego granitu firmy M+Q Nero Impala. Materiał został dostarczony z własnych kamieniołomów firmy M+Q.
fot. basen w Uroczysku Siedmiu Stawów Luxury Hotel w miejscowości Gola Dzierżoniowska (woj. dolnośląskie).

RZEŹBA

KatangaGłówną nagrodą uhonorowano cykl puttów usytuowany na terenie ogrodu Pałacu Branickich w Białymstoku. Cykl puttów, umieszczony w parterze południowo-wschodnim ogrodów, dopełnia istniejącą ekspozycję 12 znaków zodiaku i 4 żywiołów. Są one ustawione w układzie odpowiadającym czterem porom roku. Wszystkie rzeźby zostały wykonane w piaskowcu i pomalowane na biało. Projekt i wykonanie – firma Katanga Grzegorz Kwapisiewicz z Suchedniowa, a inwestorem był Urząd Miasta Białystok.fot. cykl puttów w ogrodzie Pałacu Branickich w Białymstoku


HimilsbachNagroda ex aequo w tej kategorii przypadła rzeźbie upamiętniającej Jana Himilsbacha – ikonie polskiej popkultury. Tu ważny był kontekst nagrodzonego dzieła. W 1947 roku Himilsbach za swoje młodzieńcze błędy trafia do zakładu poprawczego, skąd za dobre sprawowanie (czyli w nagrodę) skierowany zostaje do Strzegomia. Tam poznaje trudy pracy kamieniarza. Autorem i pomysłodawcą tej realizacji jest artysta Patryk Nieczarowski, który do wykonania tej rzeźby wykorzystał ciemny granit skandynawski oraz jasny granit z kopalni Zimnik. Rzeźba powstała podczas VII Strzegomskiego Biennale Rzeźby w Granicie.

fot. pomnik Jana Himilsbacha w Strzegomiu


budzikNagroda specjalna powędrowała do artystki pochodzącej ze Strzegomia – Ewy Solimy. Bazowym materiałem dla ponaddwumetrowego Budzika jest strzegomski szary granit. Wszystkie cyfry powstały z kamieni z różnych krain geograficznych: żółty Tropical Sun z Namibii, African Red z RPA, Bahia Blue z Brazylii, Galaxy Star z Indii. Przełamanie szarości granitu fantazyjnie kolorowymi kamieniami sprawia, że rzeźba jest wesoła i radosna.
fot. kamienny Budzik w Strzegomiu

NAGROBEK

WeremczukSpośród zgłoszonych realizacji zwyciężył nagrobek śp. Mirosława Brzozowskiego, który został zaprojektowany i wykonany w Pracowni Rzeźbiarskiej Andrzeja Weremczuka. Nagrobek znajduje się na cmentarzu Katedralnym w Łowiczu. Do realizacji wykorzystano kamień Nero Assoluto Zimbabwe Wenge, Bardiglio oraz pręty stalowe. Elementy metalu wg modelu w skali 1:1 wykonała firma Kow-Mir Zakład Kowalsko-Ślusarski założona przez śp. Mirosława Brzozowskiego.
fot. Nagrobek śp. M. Brzozowskiego na cmentarzu Katedralnym w Łowiczu.


Zwycięzcom gratulujemy! W kolejnych wydaniach ŚK każdej ze zwycięskich prac poświęcimy oczywiście więcej miejsca.

Zdjęcia: archiwum ŚK

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet