KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

VITÓRIA STONE FAIR 2016

Za nami 41. edycja imprezy (od 16 do 19 lutego), która prócz 300 brazylijskich wystawców zgromadziła 120 firm spoza kraju, głównie z Turcji, Włoch, Indii, Portugalii, Chin, Egiptu, Grecji i Pakistanu. O przebiegu wydarzenia zdecydował fakt, że przemysł wydobywczy gospodarzy targów dostarcza 1000 rodzajów kamienia budowlanego.

W obliczu gospodarki w fazie kryzysu oraz niespotykanej dotąd w Brazylii inflacji, w 2015 r. wielu przedsiębiorców musiało zwolnić tempo. W sytuacji, gdy popyt na lokalnym rynku przekroczył oczekiwania, a działania na rynkach międzynarodowych przynoszą wymierne korzyści, sektor kamienia naturalnego musiał się odrodzić. Podczas 41. edycji Vitória Stone Fair – targi odbywają się w stanie w Espírito Santo – różnice kursowe stanowiły istotny komponent i dowód na to, że wszystko jest w jak najlepszym porządku.

DOBRE PERSPEKTYWY

brazylia1.jpgOrganizator targów podkreślał, że w segmencie kamienia naturalnego Vitória Stone Fair działają jak barometr rynku. Z każdym rokiem liczba odwiedzających imprezę rośnie. W tym roku po raz pierwszy przybyli kupcy z nowych rynków, takich jak Trynidad i Tobago. Oprócz delegacji międzynarodowych, które przybyły w ramach programu Buyers Club, licznie reprezentowany był także rynek lokalny.

– Nawet kilka tygodni po zakończeniu targów wielu klientów wciąż odwiedza firmy, które tu się wystawiały – donosi nam Thales Machado, prezes Sindirochas (Stowarzyszenia Kamieniarskiego ze stanu Espírito Santo – przyp. red.).

Według dyrektora Milanez & Mianeze, organizatora targów, mimo kryzysu ekonomicznego wyniki 41. edycji targów przekroczyły jednak dość ostrożne oczekiwania formułowane na krótko przed inauguracją wydarzenia.

– Targi zaskoczyły odwiedzających i kupujących, którzy szukają nowych materiałów, sprzętu oraz innowacyjnej technologii. Przybyło wiele osób z kraju i z zagranicy. Wyniki te pokazują, jak duże znaczenie mają międzynarodowe targi w Brazylii. Dziś można powiedzieć, że wydarzenie to jest wizytówką brazylijskiego przemysłu kamienia naturalnego – potwierdza Cecilia Milanez.

Prezes brazylijskiego stowarzyszenia eksporterów kamienia naturalnego (Centrorochas) tłumaczy, że producenci wciąż inwestują, pomimo przeszkód fiskalnych.

– Podczas targów Vitória Stone Fair podchodziło do nas wiele osób, które prosiły nas, abyśmy domagali się od rządu ograniczenia podatków od przywozu określonego sprzętu. Mamy wrażenie, że firmy wciąż się rozwijają – dowodzi Olivia Tirello.

brazylia2.jpgNa dowód tego wspomnijmy, że tylko przemysł kamieniarski w stanie Espírito Santo w 2015 roku wygenerował 1,2 miliarda reali brazylijskich (ok. 278 mln euro) i zapewnił bezpośrednio 25 000, a pośrednio 100 000 miejsc pracy. Dewaluacja brazylijskiego reala wobec amerykańskiego dolara przyniosła biznesowi korzyści, szczególnie ze względu na fakt, że eksport do USA stanowi 1/3 brazylijskiego rynku. Brazylia to największy eksporter płyt polerowanych, z czego aż 95% pochodzi ze stanu Espírito Santo.

Biorąc sobie za cel rynki zagraniczne, Vitória Stone Fair po raz pierwszy w tym roku gościły u siebie misje z Iranu, Kanady i Polski. To dowodzi, że rynek kamieniarski obejmuje coraz to nowe kraje. – Sindirochas spotkał się z międzynarodowymi delegacjami w celu znalezienia nowych partnerów i powiązań, co z pewnością wzmocni brazylijski sektor kamieniarski na rynku światowym – mówi Thales Machado.

Również prezes Guidoni Group prognozuje, że rok 2016 będzie udany dla kamieniarstwa. – Sektor kamieniarski nadal będzie generował nowe miejsca pracy. Dla przykładu, Guidoni Group otwiera dwie nowe firmy, które będą produkować ponad 250 kontenerów miesięcznie. Kupiliśmy również fabrykę w Hiszpanii, gdzie już produkujemy 200 kontenerów miesięcznie – mówi Jose Antonio Guidoni.
Dodatkowo, w celu rozwoju sektora kamieniarskiego Ministerstwo Rozwoju zaakceptowało niższe podatki związane z technologicznym procesem wydobycia i produkcji.

JOINT VENTURE

Na południu Espírito Santo partnerstwo czterech głównych firm kamieniarskich uratowało wydobycie w jednym z największych złóż marmuru w kraju. Firmy Cajugran, Bramagran, Magban i Mameri połączyły swoje siły, przejęły oraz wspólnie będą zarządzać Imil Mármores, które miało zakończyć swoją działalność po 70 latach obecności na rynku. Od października zeszłego roku wydobycie w wysokości 300 m³ na miesiąc prawie się podwoiło i według prognoz w 2016 r. ma osiągnąć 1000 m³ miesięcznie. Dyrektor firmy Bramagran, José Carlos Machado, wspomniał w rozmowie z nami, że jego firma zainwestowała 10 milionów reali brazylijskich w sprzęt i nowe technologie. W kwestii zatrudnienia wypowiedział się inny dyrektor firmy Bramagran, Eutemar Venturin. Wyjaśnił on, że w związku z niepewną przyszłością Imil zagrożonych było 60 miejsc pracy. Na szczęście miejsca te zostały zachowane, a nowi pracownicy zostaną zatrudnieni, gdy firma zwiększy swoją działalność. Powyższe dowodzi, że perspektywy rozwoju brazylijskiego przemysłu wydobywczego są nader pewne.

INNOWACJE I TECHNOLOGIA

brazylia3.jpgW naszej relacji ze stoisk wspomnijmy jeszcze o ważnym wydarzeniu. Po raz pierwszy na targach Vitória Stone Fair szwedzka firma Sandvik, posiadająca ponad 60-letnie doświadczenie na rynku brazylijskim, zaprezentowała wiertarkę hydrauliczną do odwiertów w kamieniu, do ćwiartowania bloków kamiennych, a także do wykonywania innych pomocniczych działań w kamieniołomie. DC 120 stanowi nowe rozwiązanie dotyczące zastosowania wiertarki w szybko rozwijającym się sektorze kamieniarskim. Sprzęt umożliwia jednemu operatorowi wykonanie dwukrotnie większej pracy niż przy wykorzystaniu wiertarki pneumatycznej.

– Powodem naszego uczestnictwa w targach kamieniarskich Vitória Stone Fair jest rosnący popyt na wydobycie bloków kamiennych. Główne kamieniołomy ufają systemom hydraulicznym, a dzięki nim zwiększają swoje wydobycie. Nasza propozycja podniesie jakość pracy i przysporzy sporych oszczędności – wyjaśnia Lucas Lessa Melillo, specjalista ds. sprzedaży.

POLSKA DELEGACJA

Po raz pierwszy w historii targów na zaproszenie organizatora z wizytą przyjechała 22-osobowa delegacja polskich przedsiębiorców sektora kamieniarskiego pod patronatem i przewodnictwem redaktor naczelnej „Świata Kamienia”. Sześciodniowy program wizyty obejmował zwiedzanie targów, kopalń, zakładów obróbczych i okolicznych atrakcji turystycznych, których zwieńczeniem był wypoczynek na plaży i pobyt w kompleksie Aqua Parku.

Przez pierwsze dwa dni zwiedzaliśmy tereny targowe, składy kamienia i zakłady obróbcze znajdujące się w niedalekiej odległości od Vitória Stone Fair. Trzeciego dnia polska delegacja została zaproszona na oficjalny lunch z władzami rządowymi Espírito Santo, organizatorami targów w Brazylii oraz tych we Włoszech. Jak wiadomo, Veronafiere, organizator targów Marmomacc w Weronie, wykupił trzy lata temu udziały firmy Milanez & Mianeze.

brazylia4.jpgKolejne dni obfitowały w wizyty w firmach Cajugram oraz Marbrasa w mieście Cachoeiro, oddalonym o ok. 250 km od Vitórii. Gościły nas też dwie kopalnie. Pierwszą z nich była kopalnia ciemnozielonego labradorytu, znanego w Polsce pod nazwą handlową Ubatuba, znajdująca się nieopodal miasteczka Alto Mutum w północnej części regionu Espírito Santo (ok. 300 km od Vitórii). Drugim zakładem wydobywczym była kopalnia czarnego granitu San Gabriel, znajdująca się w okolicy miasteczka Colatina. Właściciele kopalni przygotowali dla naszej delegacji niemałą niespodziankę. Otóż przygotowano odspojoną ścianę czarnego granitu (9 metrów długości, 3 metry szerokości), gotową do naturalnego podziału na bloki. W czasie kiedy delegacja przybyła na kopalnię, cztery koparki za pomocą łyżek powoli odsuwały odspojony skalny blok granitu od złoża, powodując jego upadek na wcześniej przygotowane podłoże. Monolit z ogromnym hukiem i w kłębach kurzu rozłupał się na cztery części zgodne z naturalnym uwarstwieniem skały. Większość z nas nie kryła podziwu dla tak spektakularnego pokazu kunsztu skalników.

Ostatni dzień był przeznaczony na zwiedzanie atrakcji miasta Vitória oraz odpoczynek w Aqua Parku i na plaży. Uczestnicy wyprawy mieli też okazję spróbować smakowitej brazylijskiej wołowiny i owoców morza. Przypomnijmy na koniec, że Brazylia i targi kamieniarskie w Vitórii były kolejną wyprawą biznesowo-podróżniczą, jaką zorganizowała redakcja czasopisma „Świat Kamienia”. W poprzednich latach grupy kamieniarzy wspólnie zwiedzały rynki kamieniarskie w Indiach, Turcji, Chinach i Afryce. Kolejny kierunek kamieniarskich podróży to targi w Xiamenie.

Adriana Czekaj

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet