FESTYN MAGNA + WEHA WE WRZEŚNIU

FESTYN MAGNA + WEHA WE WRZEŚNIU

W dniach 15-16 września zorganizowany zostanie wielki festyn firm Magna i Weha. Impreza odbędzie się na terenie zakłady…

Czytaj...
TRWA BUDOWA MUZEUM W SOBIBORZE

TRWA BUDOWA MUZEUM W SOBIBORZE

Rozpoczęły się już pierwsze prace na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady. Zgodnie z projektem architektoniczno-artystycznym polana mogił została…

Czytaj...
WARSZAWSKA ULICA MIODOWA ZOSTANIE POKRYTA GRANITEM

WARSZAWSKA ULICA MIODOWA ZOSTANIE POKRYTA GRANITEM

Rusza przebudowa stołecznego traktu, który ma zyskać reprezentacyjny charakter. Na chodnikach i na jezdni pojawi się granitowa nawierzchnia.…

Czytaj...
ZNAMY DATĘ PRZYSZŁOROCZNYCH TARGÓW W VITORII

ZNAMY DATĘ PRZYSZŁOROCZNYCH TARGÓW W VITORII

Przyszłoroczne targi Vitoria Stone Fair odbędą się w dniach od 5 do 8 czerwca 2018 roku w Brazylii…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

STAROŻYTNY KOMPLEKS RELIGIJNY ODKRYTY W EGIPCIE

Berget el-SzebDo tego niezwykłego znaleziska doszło podczas wykopalisk prowadzonych w Berget el-Szeb koło 150 km na zachód od Abu Simbel i doliny Nilu. W skład lokalnego centrum kultowo-ceremonialnego wchodzą konstrukcje megalityczne, kurhany i nietypowe kamienne struktury wykonane z piaskowca.

Polscy archeolodzy badają tereny  Pustyni Zachodniej Egiptu już blisko 60 lat. Wykopaliska prowadzone są w ramach Combined Prehistoric Expedition (CPE), czyli międzynarodowej ekspedycji badawczej, oraz indywidualnych projektów naukowych Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Nowo odkryte centrum kultowe w Berget el-Szeb powstało ponad 5000 lat temu. Kompleks zlokalizowany jest około 150 km na zachód od Abu Simbel leżącym w dolinie Nilu.
Wokół dawnego jeziora archeolodzy odkryli w kilku miejscach skupienia: kurhanów, różnorodnych struktur kamiennych oraz konstrukcji megalitycznych. Wzniesiono je z olbrzymich, niejednokrotnie kilkutonowych kamieni. Zdaniem naukowców krajobraz jest dosłownie usiany setkami ognisk, koncentrujących się przy konstrukcjach z piaskowca.

W ich sąsiedztwie nie znaleziono jednak charakterystycznych dla pradziejowych osad, narzędzi czy pozostałości chat i obiektów gospodarczych. Kamienne struktury najprawdopodobniej związane były z odprawianiem bliżej nieokreślonych ceremonii, być może związanych z oczekiwaniem na życiodajny deszcz.

Niezwykłą ciekawostką okazały się konstrukcje, które określane są  jako skrzynie. Wykonano je z dużych płyt piaskowca. Starożytni kamieniarze wkuwali się w podłoże z piaskowca, tworząc jamy. Pozyskany urobek wykorzystywano do konstrukcji dwuspadowego dachu nad takim otworem. Wielkość tych obiektów wynosi około 2 na 0,8 m.

Oprac. DŚ
Fot: P. Bobrowski/M. Jórdeczka
Źródło: DoRzeczy.pl 

BAZA FIRM

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

Ogłoszenia

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

Kontakt

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet