ZBLIŻA SIĘ TERMIN EGZAMINÓW CZELADNICZYCH I MISTRZOWSKICH

ZBLIŻA SIĘ TERMIN EGZAMINÓW CZELADNICZYCH I MISTRZOWSKICH

Związek Pracodawców Branży Kamieniarskiej pod egidą Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej przeprowadzi egzaminy mistrzowskie i czeladnicze. Udział w nich pozwoli…

Czytaj...
RENOWACJA ZABYTKOWEGO BUDYNKU KOLONII ROBOTNICZEJ

RENOWACJA ZABYTKOWEGO BUDYNKU KOLONII ROBOTNICZEJ

Modernizacja miejskiego budynku w Rudzie Śląskiej zostanie przeprowadzona dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej. Obiekt przejdzie renowację z…

Czytaj...
NADCHODZĄ WROCŁAWSKIE TARGI BUDOWNICTWA I KAMIENIARSTWA

NADCHODZĄ WROCŁAWSKIE TARGI BUDOWNICTWA I KAMIENIARSTWA

32 edycja TARBUD została zaplanowana została na weekend od 23 do 25 marca 2018 roku. We wrocławskiej Hali…

Czytaj...
STÓŁ PROJEKTU WKG NAGRODZONY ZA NAJLEPSZY DESIGN

STÓŁ PROJEKTU WKG NAGRODZONY ZA NAJLEPSZY DESIGN

Niezwykły stół konferencyjny wykonany z trawertynu raciszyńskiego otrzymał nagrodę „Złotej Villi” w konkursie organizowanym po raz IX przez…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ZAKOŃCZYŁ SIĘ REMONT KAMIENNEJ ELEWACJI BAZYLIKI ŚW. PIOTRA

bazylika sw_piotra_watykanTrwające 10 lat prace restauracyjnie polegały głównie na oczyszczeniu trawertynu z różnych substancji, które w ciągu wieków odkładały się na jego powierzchni. Uzupełniono również ubytki powstałe przez setki lat, oraz zamontowano system monitoringu statycznego.

Całą operację poprzedziła seria wstępnych badań naukowych i laboratoryjnych. Kolejnym etapem było usunięcie wszystkich materiałów zastosowanych w różnych epokach - zaprawy lub cementu, aby zabezpieczyć ściany. Podczas prac konserwatorskich musiały być one usunięte, gdyż odbiegały kolorem od koloru trawertynu.

Brud, który zgromadził się na powierzchni kamienia był bardzo trudny do usunięcia, zwłaszcza w miejscach osłoniętych przed deszczem. Aby go usunąć wykorzystano urządzenie do piaskowania IOS. Jest to system, który oczyszcza fasadę budynku przy pomocy piasku zmieszanego z wodą wyrzucanego pod niskim ciśnieniem w strumieniu spiralnym. W ten sposób czyszczenie jest bardzo delikatne, a stopniowe usuwanie brudu nie uszkodziło powierzchni, oraz zachowało zabytkowe patyny.

Powierzchnie do oczyszczenia były ogromne. Zachodnia fasada Bazyliki Św. Piotra ma 7 tysięcy metrów kwadratowych, z kolei wysokość do gzymsu się zmienia (średnio jest to 45 m). Kolejnym etapem prac było uzupełnienie powstałych przed stulecia ubytków. W sytuacji gdy były zbyt one zbyt duże, umieszczono w ich miejsce odpowiednio przycięte kawałki kamienia.  

Na tym nie koniec! Rozbudowano również system monitoringu statycznego bazyliki, tak że cały budynek jest pod kontrolą. Zostały ponadto wykonane bardzo dokładne plany wszystkich elewacji budynku, aby ukazać stan zniszczeń przed renowacją oraz rezultaty przeprowadzonych prac. Obecnie rozpoczęła się kolejna faza renowacji kamiennej elewacji gmachu – remont Kaplicy Gregoriańskiej.

Oprac. DŚ
Fot: www.wikipedia.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet