FESTYN MAGNA + WEHA WE WRZEŚNIU

FESTYN MAGNA + WEHA WE WRZEŚNIU

W dniach 15-16 września zorganizowany zostanie wielki festyn firm Magna i Weha. Impreza odbędzie się na terenie zakłady…

Czytaj...
TRWA BUDOWA MUZEUM W SOBIBORZE

TRWA BUDOWA MUZEUM W SOBIBORZE

Rozpoczęły się już pierwsze prace na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady. Zgodnie z projektem architektoniczno-artystycznym polana mogił została…

Czytaj...
WARSZAWSKA ULICA MIODOWA ZOSTANIE POKRYTA GRANITEM

WARSZAWSKA ULICA MIODOWA ZOSTANIE POKRYTA GRANITEM

Rusza przebudowa stołecznego traktu, który ma zyskać reprezentacyjny charakter. Na chodnikach i na jezdni pojawi się granitowa nawierzchnia.…

Czytaj...
ZNAMY DATĘ PRZYSZŁOROCZNYCH TARGÓW W VITORII

ZNAMY DATĘ PRZYSZŁOROCZNYCH TARGÓW W VITORII

Przyszłoroczne targi Vitoria Stone Fair odbędą się w dniach od 5 do 8 czerwca 2018 roku w Brazylii…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ZAKOŃCZYŁ SIĘ REMONT KAMIENNEJ ELEWACJI BAZYLIKI ŚW. PIOTRA

bazylika sw_piotra_watykanTrwające 10 lat prace restauracyjnie polegały głównie na oczyszczeniu trawertynu z różnych substancji, które w ciągu wieków odkładały się na jego powierzchni. Uzupełniono również ubytki powstałe przez setki lat, oraz zamontowano system monitoringu statycznego.

Całą operację poprzedziła seria wstępnych badań naukowych i laboratoryjnych. Kolejnym etapem było usunięcie wszystkich materiałów zastosowanych w różnych epokach - zaprawy lub cementu, aby zabezpieczyć ściany. Podczas prac konserwatorskich musiały być one usunięte, gdyż odbiegały kolorem od koloru trawertynu.

Brud, który zgromadził się na powierzchni kamienia był bardzo trudny do usunięcia, zwłaszcza w miejscach osłoniętych przed deszczem. Aby go usunąć wykorzystano urządzenie do piaskowania IOS. Jest to system, który oczyszcza fasadę budynku przy pomocy piasku zmieszanego z wodą wyrzucanego pod niskim ciśnieniem w strumieniu spiralnym. W ten sposób czyszczenie jest bardzo delikatne, a stopniowe usuwanie brudu nie uszkodziło powierzchni, oraz zachowało zabytkowe patyny.

Powierzchnie do oczyszczenia były ogromne. Zachodnia fasada Bazyliki Św. Piotra ma 7 tysięcy metrów kwadratowych, z kolei wysokość do gzymsu się zmienia (średnio jest to 45 m). Kolejnym etapem prac było uzupełnienie powstałych przed stulecia ubytków. W sytuacji gdy były zbyt one zbyt duże, umieszczono w ich miejsce odpowiednio przycięte kawałki kamienia.  

Na tym nie koniec! Rozbudowano również system monitoringu statycznego bazyliki, tak że cały budynek jest pod kontrolą. Zostały ponadto wykonane bardzo dokładne plany wszystkich elewacji budynku, aby ukazać stan zniszczeń przed renowacją oraz rezultaty przeprowadzonych prac. Obecnie rozpoczęła się kolejna faza renowacji kamiennej elewacji gmachu – remont Kaplicy Gregoriańskiej.

Oprac. DŚ
Fot: www.wikipedia.pl

BAZA FIRM

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

Ogłoszenia

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

Kontakt

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet