KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

UCZNIOWIE ODRESTAUROWALI XVII WIECZNĄ KAMIENNĄ PŁYTĘ NAGROBNĄ

płyta newsRenowacja zabytku odbyła się w ramach praktyk zorganizowanych przez Państwowe Szkoły Budownictwa w Gdańsku. W ciągu kilkutygodniowych zajęć młodzież przywróciła dawny blask drewnianym meblom, żelaznym średniowiecznym gwoździom, srebrnym sztućcom oraz płycie nagrobnej wykonanej z piaskowca. Płyta nagrobna została znaleziona w ubiegłym roku na terenie nieistniejącego kościoła w Juszkowie koło Pruszcza Gdańskiego.

Dzieło powstało w XVII wieku z bloku szarego piaskowca. Na kamiennej tafli wykuto wizerunek herbu oraz inskrypcję nawiązującą do osoby Hansa Kordta, który zmarł w roku 1607. Renata Wiloch-Kozłowska, archeolog, a zarazem nauczycielka w PSB, pod okiem której pracowali uczniowie, przyznaje, że odnowienie płyty było zadaniem wyjątkowo trudnym. Przewidując, że jej podopieczni mogą mieć problemy ze złożeniem płyty, już w momencie odkrycia ponumerowano fragmenty lica zabytku. Dzięki temu było wiadomo, w jakiej kolejności składać najważniejszą część kamiennej płyty nagrobnej, a i tak rekonstrukcja zabytku była niezwykle żmudnym zajęciem. Wyglądało to jak układanie kamiennych puzzli. Uczniowie musieli dopasować setki elementów, bo płyta z piaskowca nie tylko popękała, ale też rozwarstwiła się w płaszczyźnie poziomej. W przyszłości zrekonstruowane dzieło zostanie udostępnione parafianom z Juszkowa. W tym celu niezbędne będzie wykonanie specjalnego stelaża; bez niego kamienna płyta może się znowu rozsypać.



Oprac. DŚ
Fot. www.psbgdansk.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet