KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

W EGIPCIE ODKRYTO 12 NOWYCH KAMIENNYCH GROBOWCÓW

170112115012 1 540x360Do tego niezwykłego znaleziska doszło na stanowisku Gebel el-Silsila, położonym nad Nilem w odległości 65 km na północ od miasta Asuan. W trakcie prac archeologicznych naukowcy z Uniwersytetu w Lund natrafili na wykute w piaskowcu krypty i jedno bądź dwukomorowe grobowce.

Stanowisko archeologiczne Gebel el-Silsila jest znane z licznych kaplic i świątyń, wykutych w nadbrzeżnych skałach, a także z powodu lokalizacji starożytnego kamieniołomu, w którym od czasów Średniego Państwa do okresu rzymskiego wydobywano piaskowiec. Już wcześniej na tym terenie odkryto 40 kamiennych grobowców.

Obecnie odnalezione mogiły pochodzą z okresu XVIII Dynastii (1550-1298 r. p.n.e.). W tym czasie tutejszy kamieniołom zyskał na znaczeniu, ponieważ zmieniono główny surowiec budowlany – skałę wapienną zastąpił piaskowiec. Wykute w skale krypty i jedno bądź dwukomorowe grobowce, nisze (prawdopodobnie na ofiary) czy grobowiec z licznymi pochówkami zwierzęcymi.

Naukowcy natrafili również na biżuterię, amulety, skarabeusze, naczynia, ceramiczne trumny, malowane kartonaże. Brak zdobień i inskrypcji na wewnętrznych ścianach w wykutych w skale grobowcach uniemożliwia identyfikację osób w nich pochowanych. Z kolei rozmiary i kształty budowli wskazują, że nie byli to robotnicy z kamieniołomów, lecz osoby o nieco wyższej pozycji społecznej.

Oprac. DŚ
Fot. wikimedia.org

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet