KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

KUL ZORGANIZOWAŁ EKSPOZYCJĘ POŚWIĘCONĄ DAWNEMU KAMIENIARSTWU

KULDzisiaj zakończyła się wystawa pt. „Roztoczańskie kamienie pamięci - józefowskie kamieniarstwo ludowe XVIII-XXI w. sztuka, tradycja, ochrona zabytków”. Jej ukoronowaniem był wczorajszy uroczysty finisaż i spotkanie z autorami całego przedsięwzięcia.

Wystawa oraz towarzysząca jej publikacja mini-albumu pod tytułem „Roztoczańskie kamienie pamięci” są efektem szerokich badań nad historycznym rozwojem i zasięgiem wpływów józefowskiego ośrodka kamieniarskiego. Ilustrują typowe dla niego wzorce i formy oraz przynoszą informacje na temat konkretnych twórców i warsztatów.

Od końcówki XVIII wieku aż do czasów współczesnych w warsztatach w okolicach Józefowa, Frampola i Goraja powstało setki, a nawet tysiące kamiennych kapliczek, nagrobków i pomników. To właśnie one po dziś dzień w dużym stopniu kształtują krajobraz kulturowy całej południowej Lubelszczyzny. Niezwykle charakterystyczne dla tej części regionu wapienne pomniki stanowią źródło wiedzy na temat języka, kultury, historii, estetyki oraz religijności mieszkańców Zamojszczyzny na przestrzeni dwóch stuleci. W józefowskim kamieniu wykuwano napisy upamiętniające zmarłych, tragiczne i radosne wydarzenia oraz będące wyrazem wiary. Sentencje powstawały w alfabecie łacińskim, hebrajskim oraz w cyrylicy.

Ekspozycja dostępna była dla wszystkich chętnych do 19 grudnia. Z kolei spotkanie z autorami Agnieszką Szokaluk i Krzysztofem Gorczycą zorganizowano 18 grudnia 2014 w Lublinie.
 
Oprac. DŚ
Fot. http://www.kul.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet