KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

KAMIEŃ PRODUKTEM REGIONALNYM?

regioW tym tygodniu rozpoczęły się konsultacje publiczne na temat oznaczeń geograficznych dla produktów spoza sektora rolno-spożywczego. Jeżeli projekt zostanie uchwalony, być może granit ze Strzegomia czy kieleckie marmury zostaną objęte ochroną jako produkt regionalny.

Konsultacje potrwają do 28 października, można się więc spodziewać, że Komisja już w następnej kadencji przygotuje projekt regulacji przepisów w tej dziedzinie. Jeżeli nowe prawo zostanie uchwalone system unijnych oznaczeń może w niedalekiej przyszłości objąć także produkty niespożywcze, takie jak wyroby rękodzieła związane z lokalną, regionalną tradycją, czy produkty przemysłowe wytwarzane z lokalnych surowców, np. granit ze Strzegomia czy kieleckie marmury.

Od ubiegłego roku w tej sprawie lobbują przedstawiciele wydobywców i dystrybutorów kamienia Pierre de Bourgogne. Surowiec, z którego od wieków budowano burgundzkie posiadłości, jest unikatowy, stąd pomysł aby objąć go ochroną i rejestracją jako wytwór regionalny. Ponieważ produkty inne niż rolne - ceramika, marmur, granit, sztućce, obuwie czy gobeliny nie mają do tej pory oznaczeń geograficznych. Gdyby je posiadały ich producenci mogliby skorzystać z jednolitej, wykraczającej poza przepisy krajowe ochrony na szczeblu Unii Europejskiej.

Opublikowany dokument o nazwie „Zielona księga”, składa się z dwóch części. W pierwszej Komisja zapytuje o opinię na temat środków ochrony obowiązujących obecnie na szczeblu krajowym i unijnym. Druga część przedstawia warianty ochrony produktów nierolniczych na zasadzie oznaczenia geograficznego obowiązującego na szczeblu UE.

Oprac. DŚ
Fot. etaiwanexcellence.org

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet