CIK_Swiat Kamienia
KAMIENNE KLOCKI

KAMIENNE KLOCKI

Superhouse to wyjątkowa instalacja złożona z różnych elementów wykonanych z kwarcu. Podobnie jak klocki lego, produkt Caesarstone można…

Czytaj...
KAMIENNA MOZAIKA Z DWORCA W OŚWIĘCIMIU URATOWANA!

KAMIENNA MOZAIKA Z DWORCA W OŚWIĘCIMIU URATOWANA!

Dzieło znajdujące się obecnie w głównej hali gmachu zostanie zdemontowane, a następnie odrestaurowane. Odnowiona kamienna mozaika pokryje część…

Czytaj...
ZAKOŃCZONO WIOSENNĄ WYPRZEDAŻ W WKG ZOK

ZAKOŃCZONO WIOSENNĄ WYPRZEDAŻ W WKG ZOK

Magnesem dla przybyłych gości (w piątek 21.04) okazały się materiały kamienne w nader atrakcyjnych cenach. Rabaty na płyty…

Czytaj...
SIEDEM NOWYCH KOLORÓW OD CAESARSTONE

SIEDEM NOWYCH KOLORÓW OD CAESARSTONE

Firma będąca czołowym producentem wysokiej jakości powierzchni kwarcowych, wprowadziła na rynek siedem nowych wzorów w ramach kolekcji Classico…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

BILANS POLSKIEGO KAMIENIARSTWA - 2009

Spadek importu przy dalszym ograniczaniu eksportu skutkował znacznym zmniejszeniem deficytu w obrotach zagranicznych tymi surowcami. Odnotowane w ostatnich dwóch latach pozytywne tendencje w gospodarce kamieniami budowlanymi i drogowymi były efektem poprawy koniunktury w budownictwie mieszkaniowym oraz użyteczności publicznej, gdzie wyroby kamienne i galanteria kamienna stosowane są w coraz większym stopniu do wykańczania i remontów budynków i mieszkań. Zwiększał się również zakres prac rekonstrukcyjnych z ich udziałem. Jednak za wzrosty odpowiada w tych latach przede wszystkim wykorzystanie surowców kamiennych w budownictwie drogowym.

Trudno obecnie stwierdzić, czy notowana od 2008 r. poprawa rynku krajowego będzie trwała. Prawdopodobnie może trwać do 2012 roku, kiedy to będzie kończona większość inwestycji związanych z Euro 2012. Notowane pozytywne zjawisko zwiększenia udziału kamieni krajowych, pomimo mniejszej ich atrakcyjności dekoracyjnej w stosunku do kamieni importowanych, będzie utrzymane w tym okresie.

Pobierz Bilans polskiego kamieniarstwa - rok 2009
Bilans 2009 - plik w formacie PDF

BILANS POLSKIEGO KAMIENIARSTWA - 2008

Krajowa gospodarka kamieniami budowlanymi i drogowymi w 2007 r. po trwającym kilka lat wzroście do 2006 r., wykazała spadek po stronie podaży krajowej o 28% i o 21.3% w zapotrzebowaniu oraz o niemal 28% w eksporcie. Nie można tego uznać za zadyszkę, ale za istotne symptomy nadciągającego kryzysu w sektorze budowlanym, który jako jeden z pierwszych reaguje na dekoniunkturę na rynkach finansowych. Spadek eksportu przy jednoczesnym wzroście importu o 25% spowodowany był wysokim kursem PLN do podstawowych walut, zwłaszcza USD, ale mimo tego zaskutkowało to wzrostem deficytu w obrotach zagranicznych tym surowcami. Odnotowywane od kilku lat pozytywne tendencje w gospodarce kamieniami budowlanymi i drogowymi były przede wszystkim efektem poprawy koniunktury w budownictwie mieszkaniowym oraz użyteczności publicznej, gdzie wyroby kamienne i galanteria kamienna stosowane są w coraz większym stopniu do wykańczania i remontów budynków oraz mieszkań.

BILANS POLSKIEGO KAMIENIARSTWA - 2004

Gospodarka kamieniami budowlanymi i drogowymi w 2004 r. po dynamicznym wzroście o niemal 60% po stronie podaży i o 56% po stronie popytu w 2003 r. wykazała dalszy, ale już nie w tym tempie rozwój. Wielkości podaży i popytu przekroczyły odpowiednio 2,4 i 2,5 mln ton i są jak dotychczas rekordowymi dla Polski. Wstępne dane za rok 2005 r. wskazują na dalszy wzrost, którego tempo jest prawdopodobnie na tym samym poziomie co w roku ubiegłym lub nieco wyższe, ale obecnie trudne do oszacowania. Te pozytywne tendencje w gospodarce kamieniami budowlanymi i drogowymi są przede wszystkim efektem poprawy koniunktury w budownictwie mieszkaniowym oraz użyteczności publicznej, gdzie wyroby kamienne i galanteria kamienna stosowane są w coraz większym stopniu do wykańczania i remontów budynków oraz mieszkań. Zwiększa się również zakres prac rekonstrukcyjnych z ich udziałem. Skutkowało to istotną zmianą struktury zużycia tych surowców w ostatnim okresie, wobec czego perspektywy branży kamieniarskiej w najbliższych latach rysują się pozytywnie, a wielkości podaży i popytu mogą przekroczyć 3 mln ton w skali roku. Innym dobrym zjawiskiem było zwiększenie udziału kamieni krajowych przy zmniejszonych obrotach handlowych w stosunku do lat poprzednich, zwłaszcza importu, pomimo mniejszej ich atrakcyjności dekoracyjnej w stosunku do kamieni importowanych.

BILANS POLSKIEGO KAMIENIARSTWA - 2003

Gospodarka kamieniami budowlanymi i drogowymi w 2003 r. odnotowała dynamiczny rozwój o niemal 60% po stronie podaży i o 56% po stronie popytu. Ich wielkości przekroczyły odpowiednio 2,2 i 2,5 mln ton i jak dotychczas są rekordowymi dla Polski. Wstępne dane za rok 2004 r. wskazują na dalszy wzrost, którego tempo jest prawdopodobnie niższe i obecnie trudne do oszacowania. Te bardzo pozytywne tendencje w gospodarce kamieniami budowlanymi i drogowymi wynikają przede wszystkim z tego, iż wyroby kamienne stosowane są w fazie końcowej nowych inwestycji, a także w coraz większym stopniu użytkowane są jako galanteria kamienna do wykańczania i remontów budynków oraz mieszkań. Zwiększa się również zakres prac rekonstrukcyjnych z ich udziałem. Skutkowało to istotną zmianą struktury zużycia tych surowców w ostatnim okresie, wobec czego perspektywy branży kamieniarskiej w najbliższych latach rysują się pozytywnie, a wielkości podaży i popytu w 2005 r. mogą przekroczyć 3 mln ton. Innym dobrym zjawiskiem było zwiększenie udziału kamieni krajowych, pomimo mniejszej ich atrakcyjności dekoracyjnej w stosunku do kamieni importowanych.

Pobierz Bilans polskiego kamieniarstwa - rok 2003
Bilans 2003 - plik w formacie PDF

BILANS POLSKIEGO KAMIENIARSTWA - 2002

Gospodarka kamieniami budowlanymi i drogowymi w 2002 r. zanotowała dalszy, trwający od połowy lat dziewięćdziesiątych rozwój i to o ponad 30%, zarówno po stronie podaży, jak i popytu. Ich wielkości przekroczyły odpowiednio 1,3 i 1,4 mln ton i jak dotychczas są rekordowymi dla Polski. Wstępne dane za rok 2003 r. wskazują na dalszy wzrost, którego tempo jest aktualnie trudne do oszacowania. Była to zdecydowanie inna sytuacja niż w gospodarce kruszywami mineralnymi, betonem lub cementem – głównymi surowcami branży budowlanej i drogowej - które zarejestrowały dalsze 10-15% spadki, wskutek postępującego od 2000 r. kryzysu gospodarczego w Polsce, wyraźnie odzwierciedlającego się w tych branżach. Pozytywne tendencje w gospodarce kamieniami budowlanymi i drogowymi wynikają przede wszystkim z tego, iż wyroby kamienne stosowane są w fazie końcowej nowych inwestycji, w coraz większym stopniu użytkowane są jako galanteria kamienna do wykańczania i remontów mieszkań oraz zwiększa się zakres prac rekonstrukcyjnych z ich udziałem. Skutkowało to istotną zmianą struktury zużycia tych surowców w ostatnim okresie, powodując że perspektywy branży kamieniarskiej w najbliższych latach rysują się pozytywnie, wskutek czego wielkości podaży i popytu w 2005 r. mogą przekroczyć 2 mln ton.

Pobierz Bilans polskiego kamieniarstwa - rok 2002
Bilans 2002 - plik w formacie PDF

BILANS POLSKIEGO KAMIENIARSTWA - 2001

W gospodarce kamieniami budowlanymi i drogowymi w 2001 r. odnotowano dalszy rozwój, zarówno po stronie podaży, jak i popytu. W obu przypadkach wielkości przekroczyły 1 mln ton i jak dotychczas są rekordowymi dla Polski. Jest to zdecydowanie inna tendencja niż w gospodarce kruszywami mineralnymi, betonem lub cementem – głównymi surowcami branży budowlanej i drogowej - które zarejestrowały 20-25% spadki wskutek postępującego od 2000 r. kryzysu gospodarczego. Jest to jednak efektem tego, iż wyroby kamienne stosowane są w fazie końcowej inwestycji. A zatem perspektywy branży kamieniarskiej w najbliższych 2- 3 latach nie rysują się najlepiej. Najważniejszymi kamieniami blocznymi w Polsce są nadal granity, marmury oraz piaskowce różnych odmian. Z kolei do produkcji kostki drogowej i innych elementów kamiennych stosuje się w Polsce niemal wyłącznie granity, a w małych ilościach bazalty i sjenity.

Pobierz Bilans polskiego kamieniarstwa - rok 2001
Bilans 2001 - plik w formacie PDF

BAZA FIRM

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

Ogłoszenia

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

Kontakt

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet