CIK_Swiat Kamienia
VITORIA STONE FAIR ZAPRASZA NA TARGI

VITORIA STONE FAIR ZAPRASZA NA TARGI

Największe w Brazylii targi kamieniarskie w Vitorii, odbędą się od 6 do 9 czerwca 2017 roku. Lutowa edycja…

Czytaj...
W KAIRZE ODKRYTO KAMIENNY POSĄG RAMZESA WIELKIEGO

W KAIRZE ODKRYTO KAMIENNY POSĄG RAMZESA WIELKIEGO

Ogromy pomnik wykonany z piaskowca został znaleziony na terenie slumsów Kairu, głęboko pod warstwą błota i ziemi. Kamienna…

Czytaj...
TRWAJĄ TARGI ECOBUILD

TRWAJĄ TARGI ECOBUILD

Tegoroczna edycja angielskiej wystawy poświęcona jest regeneracji ze szczególnym naciskiem na renowację miast. Podczas targów Ecobuild zorganizowany został…

Czytaj...
W GRECJI ODKRYTO STAROŻYTNY MARMUROWY PLAC

W GRECJI ODKRYTO STAROŻYTNY MARMUROWY PLAC

Do tego niezwykłego znaleziska doszło podczas prac budowlanych na stacji kolejowej świętej Zofii. Odkrycie marmurowego placu jest sporą…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

BILANS POLSKIEGO KAMIENIARSTWA - 2009

Spadek importu przy dalszym ograniczaniu eksportu skutkował znacznym zmniejszeniem deficytu w obrotach zagranicznych tymi surowcami. Odnotowane w ostatnich dwóch latach pozytywne tendencje w gospodarce kamieniami budowlanymi i drogowymi były efektem poprawy koniunktury w budownictwie mieszkaniowym oraz użyteczności publicznej, gdzie wyroby kamienne i galanteria kamienna stosowane są w coraz większym stopniu do wykańczania i remontów budynków i mieszkań. Zwiększał się również zakres prac rekonstrukcyjnych z ich udziałem. Jednak za wzrosty odpowiada w tych latach przede wszystkim wykorzystanie surowców kamiennych w budownictwie drogowym.

Trudno obecnie stwierdzić, czy notowana od 2008 r. poprawa rynku krajowego będzie trwała. Prawdopodobnie może trwać do 2012 roku, kiedy to będzie kończona większość inwestycji związanych z Euro 2012. Notowane pozytywne zjawisko zwiększenia udziału kamieni krajowych, pomimo mniejszej ich atrakcyjności dekoracyjnej w stosunku do kamieni importowanych, będzie utrzymane w tym okresie.

Pobierz Bilans polskiego kamieniarstwa - rok 2009
Bilans 2009 - plik w formacie PDF

BILANS POLSKIEGO KAMIENIARSTWA - 2008

Krajowa gospodarka kamieniami budowlanymi i drogowymi w 2007 r. po trwającym kilka lat wzroście do 2006 r., wykazała spadek po stronie podaży krajowej o 28% i o 21.3% w zapotrzebowaniu oraz o niemal 28% w eksporcie. Nie można tego uznać za zadyszkę, ale za istotne symptomy nadciągającego kryzysu w sektorze budowlanym, który jako jeden z pierwszych reaguje na dekoniunkturę na rynkach finansowych. Spadek eksportu przy jednoczesnym wzroście importu o 25% spowodowany był wysokim kursem PLN do podstawowych walut, zwłaszcza USD, ale mimo tego zaskutkowało to wzrostem deficytu w obrotach zagranicznych tym surowcami. Odnotowywane od kilku lat pozytywne tendencje w gospodarce kamieniami budowlanymi i drogowymi były przede wszystkim efektem poprawy koniunktury w budownictwie mieszkaniowym oraz użyteczności publicznej, gdzie wyroby kamienne i galanteria kamienna stosowane są w coraz większym stopniu do wykańczania i remontów budynków oraz mieszkań.

BILANS POLSKIEGO KAMIENIARSTWA - 2004

Gospodarka kamieniami budowlanymi i drogowymi w 2004 r. po dynamicznym wzroście o niemal 60% po stronie podaży i o 56% po stronie popytu w 2003 r. wykazała dalszy, ale już nie w tym tempie rozwój. Wielkości podaży i popytu przekroczyły odpowiednio 2,4 i 2,5 mln ton i są jak dotychczas rekordowymi dla Polski. Wstępne dane za rok 2005 r. wskazują na dalszy wzrost, którego tempo jest prawdopodobnie na tym samym poziomie co w roku ubiegłym lub nieco wyższe, ale obecnie trudne do oszacowania. Te pozytywne tendencje w gospodarce kamieniami budowlanymi i drogowymi są przede wszystkim efektem poprawy koniunktury w budownictwie mieszkaniowym oraz użyteczności publicznej, gdzie wyroby kamienne i galanteria kamienna stosowane są w coraz większym stopniu do wykańczania i remontów budynków oraz mieszkań. Zwiększa się również zakres prac rekonstrukcyjnych z ich udziałem. Skutkowało to istotną zmianą struktury zużycia tych surowców w ostatnim okresie, wobec czego perspektywy branży kamieniarskiej w najbliższych latach rysują się pozytywnie, a wielkości podaży i popytu mogą przekroczyć 3 mln ton w skali roku. Innym dobrym zjawiskiem było zwiększenie udziału kamieni krajowych przy zmniejszonych obrotach handlowych w stosunku do lat poprzednich, zwłaszcza importu, pomimo mniejszej ich atrakcyjności dekoracyjnej w stosunku do kamieni importowanych.

BILANS POLSKIEGO KAMIENIARSTWA - 2003

Gospodarka kamieniami budowlanymi i drogowymi w 2003 r. odnotowała dynamiczny rozwój o niemal 60% po stronie podaży i o 56% po stronie popytu. Ich wielkości przekroczyły odpowiednio 2,2 i 2,5 mln ton i jak dotychczas są rekordowymi dla Polski. Wstępne dane za rok 2004 r. wskazują na dalszy wzrost, którego tempo jest prawdopodobnie niższe i obecnie trudne do oszacowania. Te bardzo pozytywne tendencje w gospodarce kamieniami budowlanymi i drogowymi wynikają przede wszystkim z tego, iż wyroby kamienne stosowane są w fazie końcowej nowych inwestycji, a także w coraz większym stopniu użytkowane są jako galanteria kamienna do wykańczania i remontów budynków oraz mieszkań. Zwiększa się również zakres prac rekonstrukcyjnych z ich udziałem. Skutkowało to istotną zmianą struktury zużycia tych surowców w ostatnim okresie, wobec czego perspektywy branży kamieniarskiej w najbliższych latach rysują się pozytywnie, a wielkości podaży i popytu w 2005 r. mogą przekroczyć 3 mln ton. Innym dobrym zjawiskiem było zwiększenie udziału kamieni krajowych, pomimo mniejszej ich atrakcyjności dekoracyjnej w stosunku do kamieni importowanych.

Pobierz Bilans polskiego kamieniarstwa - rok 2003
Bilans 2003 - plik w formacie PDF

BILANS POLSKIEGO KAMIENIARSTWA - 2002

Gospodarka kamieniami budowlanymi i drogowymi w 2002 r. zanotowała dalszy, trwający od połowy lat dziewięćdziesiątych rozwój i to o ponad 30%, zarówno po stronie podaży, jak i popytu. Ich wielkości przekroczyły odpowiednio 1,3 i 1,4 mln ton i jak dotychczas są rekordowymi dla Polski. Wstępne dane za rok 2003 r. wskazują na dalszy wzrost, którego tempo jest aktualnie trudne do oszacowania. Była to zdecydowanie inna sytuacja niż w gospodarce kruszywami mineralnymi, betonem lub cementem – głównymi surowcami branży budowlanej i drogowej - które zarejestrowały dalsze 10-15% spadki, wskutek postępującego od 2000 r. kryzysu gospodarczego w Polsce, wyraźnie odzwierciedlającego się w tych branżach. Pozytywne tendencje w gospodarce kamieniami budowlanymi i drogowymi wynikają przede wszystkim z tego, iż wyroby kamienne stosowane są w fazie końcowej nowych inwestycji, w coraz większym stopniu użytkowane są jako galanteria kamienna do wykańczania i remontów mieszkań oraz zwiększa się zakres prac rekonstrukcyjnych z ich udziałem. Skutkowało to istotną zmianą struktury zużycia tych surowców w ostatnim okresie, powodując że perspektywy branży kamieniarskiej w najbliższych latach rysują się pozytywnie, wskutek czego wielkości podaży i popytu w 2005 r. mogą przekroczyć 2 mln ton.

Pobierz Bilans polskiego kamieniarstwa - rok 2002
Bilans 2002 - plik w formacie PDF

BILANS POLSKIEGO KAMIENIARSTWA - 2001

W gospodarce kamieniami budowlanymi i drogowymi w 2001 r. odnotowano dalszy rozwój, zarówno po stronie podaży, jak i popytu. W obu przypadkach wielkości przekroczyły 1 mln ton i jak dotychczas są rekordowymi dla Polski. Jest to zdecydowanie inna tendencja niż w gospodarce kruszywami mineralnymi, betonem lub cementem – głównymi surowcami branży budowlanej i drogowej - które zarejestrowały 20-25% spadki wskutek postępującego od 2000 r. kryzysu gospodarczego. Jest to jednak efektem tego, iż wyroby kamienne stosowane są w fazie końcowej inwestycji. A zatem perspektywy branży kamieniarskiej w najbliższych 2- 3 latach nie rysują się najlepiej. Najważniejszymi kamieniami blocznymi w Polsce są nadal granity, marmury oraz piaskowce różnych odmian. Z kolei do produkcji kostki drogowej i innych elementów kamiennych stosuje się w Polsce niemal wyłącznie granity, a w małych ilościach bazalty i sjenity.

Pobierz Bilans polskiego kamieniarstwa - rok 2001
Bilans 2001 - plik w formacie PDF

BAZA FIRM

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

Ogłoszenia

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

Kontakt

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet