KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ZIDENTYFIKOWANO TAJEMNICZE BLOKI WAPIENIA ORAZ PIASKOWCA

newsPylon Karnak TempleTysiące kamiennych elementów, które zalegały przez lata w magazynie, okazały się pozostałościami świątyni grobowej Totmesa I.  Starożytny gmach był od dawna bezskutecznie poszukiwany przez archeologów.

Tego niezwykłego odkrycia dokonała polska egiptolog z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN w Warszawie - Jadwiga Iwaszczuk. Przepięknie dekorowane fragmenty bloków, z których powstała świątynia, znajdowały się w magazynie Egipskiej Służby Starożytności. Zlokalizowano go grobowcu na terenie nekropolii tebańskiej niedaleko Luksoru.

Polscy egiptolodzy zaglądali do magazynu w poszukiwaniu ewentualnych bloków ze świątyni kobiety- faraona. Podczas jednej z takich wizyt natrafiono na ślad fragmentów pochodzących z badań wykopaliskowych przeprowadzonych w latach 70 – tych ubiegłego wieku. Prowadzący je naukowiec określił swoje odkrycie, jako świątynię Cha-achet z czasów panowania Hatszepsut. W rzeczywistości pozostałości tejże zostały odkryte dopiero kilka lat temu przez archeologów francuskich na terenie świątyni Ramzesa II - Ramesseum.
Po przeprowadzeniu badań polska egiptolog odkryła, że wszystkie ze znalezionych fragmentów pochodziły ze świątyni grobowej Totmesa I. Koronnym dowodem jest nazwa świątyni Totmesa I – Chenemet-anch znana ze źródeł pisanych, a zachowana na kamiennych fragmentach architektonicznych złożonych w magazynie. Świątynię wzniesiono dla Totmesa I z dwóch rodzajów kamienia był to – wapień i piaskowiec.

- To nietypowe – przekonuje Jadwiga Iwaszczuk – bo w czasach Hatszepsut korzystano głównie z wapienia.

Architekci wykorzystali piaskowiec, gdyż znali jego właściwości jako kamienia twardego, a zarazem  elastycznego. Wszystkie elementy nośne ścian powstały właśnie z tego materiału. Z kolei wypełnienie oraz ściany wykonano z wapienia. Ostatecznie świątynię spotkał smutny koniec: jak wiele innych obiektów tebańskich wykorzystano ją, jako „kamieniołom” do pozyskania surowca na misy kamienne.



Oprac. DŚ
Fot. wikimedia.org

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet